Ambrozek protestuje proti těžbě dřeva v Tatrách
20.06.2005 | Agris
V nejcennějších lokalitách Tatranského národního parku (TANAP) by se podle ministra životního prostředí ČR Libora Ambrozka nemělo těžit. Vyplývá to z jeho dopisu, který dnes odeslal svému slovenskému resortnímu kolegovi, Lászlo Miklósovi a o kterém novináře informovala mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. „Na základě zkušeností z Národního parku Šumava Vás mohu, vážený pane ministře, ujistit, že příroda si dovede ztracenou rovnováhu najít sama bez umělých zásahů většinou mnohem lépe než člověk. Proto Vás prosím, abyste podle svých možností zajistil pro TANAP ekologicky akceptovatelný a mezinárodně přijatelný vývoj,“ uvedl Ambrozek v reakci na poslední vývoj při sanaci následků větrné bouře v TANAP.
Ambrozkův dopis je reakcí na zprávy o necitlivých zásazích v tatranské Tiché a Koprové dolině [1]. Slovenského ministra žádá o informace o dalším postupu jeho úřadu. Zároveň jej upozorňuje, že v ČR se osvědčil model, kdy v lesích národního parku nehospodaří dva rozdílné subjekty [2], ale pouze ochrana přírody. Tím je zaručeno, že v národním parku bude mít přednost ochrana unikátního území před hospodářským využíváním.
„Tatranský národní park je platným a respektovaným členem evropské rodiny národních parků. Běžným standardem v těchto přírodně mimořádně cenných územích je v maximální míře omezit lidské zásahy v jádrových částech. Je třeba, aby národní park měl velké a celistvé lokality, kde co možná nerušeně probíhají přírodní procesy,“ konstatuje Ambrozek.
Poznámky:
[1] Viz například aktuální zpravodajství na stránkách http://www.ekolist.cz, http://www.wolf.sk.
[2] Na Slovensku je správcem národního parku jeho Správa, která podléhá Ministerstvu životního prostředí SR. Na území ale hospodaří Štátne lesy TANAP-u, které spadají pod Ministerstvo zemědělství SR.
Další články v kategorii Ekologie
- Studie: Řeky v ČR za posledních 140 let ztratily značnou část hmyzí rozmanitosti (16.06.2026)
- V Krkonoších žije nejméně 11 vlků ve dvou teritoriích, populace je stabilní (16.06.2026)
- Z bývalých lomů Libouš a Bílina se stanou jezera, která zajistí vodní komfort krajiny (16.06.2026)
- NP Podyjí chystá obnovu lokalit pro kriticky ohroženého sysla (15.06.2026)
- Správa KRNAP vyzývá k hlášení invazních rostlin v Krkonoších, ohrožují přírodu (15.06.2026)
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- O možném zákazu lovu lišek norováním budou poslanci dál jednat (06.06.2026)
- MŽP podpoří efektivnější hospodaření se srážkovou vodou, zelené střechy i ochranu před sesuvy 300 miliony korun z OPŽP (05.06.2026)
- Monitorovací výbor OP Spravedlivá transformace jednal v Mostě o dalším postupu programu (04.06.2026)
- Šakali se šíří i kvůli úbytku vlků, mohou osídlit až tři čtvrtiny Evropy (04.06.2026)

Tweet



