Ani krátký pych se nevyplatil

Nemají pytláci, nemají na růžích ustláno, protože jejich nekalá činnost v lesích, na polích anebo na vodních tocích či rybnících je již protizákonná a pytláctví se nyní klasifikuje jako trestný čin. A právě o tom je následující aktuální příběh.

Haklovy Dvory - Podzimní doba je tradičně určena výlovům rybníků. Ty vydávají své bohatství, které je poté ve větší míře určeno nám, spotřebitelům. Rybáři se snaží své úlovky i chránit, vždyť teprve po vypuštění rybníka poznají, jaká rybí úroda jim byla díky jejich snažení a nelehké práci "nadělena".

Rybáři pracují, pytláci berou Bohužel, snahy členů Petrova cechu jsou často zkaleny činností některých nenechavců, kteří ať v malé nebo větší míře se snaží získat dary vody bez zaplacení. O podobných případech jsme za poslední měsíc již několikrát informovali. Většinou se jednalo o menší množství chycených ryb. Někdy si totiž pytláci chtějí udělat "radost" a chytí si jednu nebo dvě ryby pro sebe bez řádného povolení. Případ, který se ale udál v pondělí večer, se naštěstí často neopakuje. Je skutečně o něčem jiném.

Vzali si vlastní nádobíčko Rybáři v pondělí lovili chovný rybník Nový Haklovský poblíž Haklových Dvorů u Českých Budějovic. Rybník o rozloze 44,5 hektaru nebyl zcela vypuštěn a v lovišti zůstala ještě voda.

Rybáře po dobu výlovu pozorovala skupinka pěti mladíků ve věku od osmnácti do dvaceti let. Když rybáři svoje denní dílo ukončili, tato parta se rozhodla, že si zbytek ryb vyloví již sama.

Na tuto svoji nekalou činnost byli mladí muži předem řádně připraveni, a tak za pomoci přinesených saků a čeřenů lovili v prostoru u hráze v podstatě bez velkých technických problémů. Skupinka se velmi činila, protože se jim za 15 minut podařilo nachytat značné množství ryb. Ty potom samozvaní "rybáři" okamžitě pytlovali a dávali do připraveného auta, které bylo zaparkované na hrázi.

Jejich počínání však zpozoroval baštýř, který zde hlídal a jejich bezesporu "profesionalitu" viděl. Proto okamžitě kontaktoval rybářskou stráž a příslušníky státní a městské policie. Jejich rychlým zásahem byli pachatelé dopadeni hned na místě a následně byli předáni hlídce Policie ČR.

Pytlákům nyní hrozí až dva roky vězení Mladíci sice svoje lovecké nádobíčko a zároveň ulovené ryby dobrovolně policistům hned vydali, přesto však neodborným lovením došlo ke znehodnocení ryb a ty proto nemohly být vysazeny zpět do rybníka.

K němu se také dostavil vyšetřovatel poručík Jan Franěk. Pro hochy rozhodně pochopení neměl a celý případ začal řešit okamžitě na místě činu a členy zmíněné skupiny obvinil z trestného činu pytláctví realizovaného formou spolupachatelství.

Všem mladíkům hrozí trest odnětí svobody až na 2 léta, peněžitý trest a propadnutí věci, jak zní litera zákona.

Inženýr Jiří Staněk z firmy Lesy a rybníky města Českých Budějovic, s. r. o., potvrdil, že

"chlapci nachytali za velmi krátkou dobu 29 kg generační štiky v hodnotě 13 920 Kč, 35 kg tržní štiky v hodnotě 8050 Kč, 4 ks candáta tržního a 18 kg kaprů v hodnotě 1008 korun. V jejich čeřenu se ocitl i jednokilový cejn. Celkově způsobili škodu za 23 761 korun."

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info