Australani popírají ničení Tisy a Dunaje
14.02.2000 | České noviny
České noviny 14.2.2000
Australani popírají ničení Tisy a Dunaje
BUDAPEŠŤ/BĚLEHRAD/PERTH 14. února (ČTK) - kyanidová skvrna na léta zlikvidovala celý potravinový řetězec v povodí řeky Tisa. Prohlásil to dnes v Budapešti předseda parlamentního výboru pro ekologii Zoltán Illés. Zopakoval, že jde o "nejhorší ekologickou katastrofu od (havárie jaderného reaktoru v ukrajinském) Černobylu" z roku 1986. Australská společnost, která těží zlato v rumunském dole Baia Mare, popírá, že by se kyanid dostal do řeky z tamní přehrady.
Podle agentury Beta kyanid již zamořil Dunaj na srbském území. Očití svědci údajně hlásili, že na řece viděli místa "celá bílá od břich mrtvých ryb".
Obecně se má za to, že kyanidová skvrna má původ v Rumunsku, kde 30. ledna došlo k havárii na přehradě u zlatého dolu Baia Mare poblíž města Oradea. kyanidový roztok, jenž se využívá k oddělení zlata od horniny, se dostal do tamní řeky, která přivádí vody do maďarské Tisy. Ta pak pokračuje na srbské území, kde se vlévá do Dunaje.
Australská těžební společnost Esmeralda, která vlastní v Baia Mare 55 procent akcií dolu a 45 procent vlastní rumunský stát, dnes oznámila, že vyslala do zlatého dolu zvláštní tým ekologů, který má prokázat, že firma nenese odpovědnost za únik kyanidu do řeky. Ekologové dorazí do Rumunska v úterý.
Podle mluvčího společnosti Esmeralda úhyn ryb v Tise a v Dunaji nezpůsobil kyanid.
Záběry televizní stanice CNN a maďarské televize ukázaly, že ryby po vytažení na břeh sebou pořád mrskaly, konstatoval mluvčí Chris Codrington.
"Pokud by šlo o otravu kyanidem, byly by mrtvé. A když jsou mrtvé ryby v Maďarsku, proč nebyly hlášeny v Rumunsku, kde se přehrada nachází?" dotázal se mluvčí.
Bělehrad oznámil, že za škody způsobené kyanidem se u mezinárodního soudu bude domáhat kompenzací. kyanidem otrávená Tisa je vážným problémem také pro srbské zemědělce, protože její vody využívají k zavlažování polí.
"Tisa byla usmrcena. Ani bakterie nepřežily... Je to skutečná katastrofa," prohlásil v neděli srbský ministr pro životní prostředí Branislav Blažić. Podle jeho slov obnova života v řece si vyžádá nejméně pět let.
Podle rumunského ministra pro životní prostředí Antona Vlada jsou informace o následcích úniku kyanidu nadsazené. "Mám dojem, že to je zveličené," řekl dnes ministr. Podle jeho názoru až skvrna dosáhne Dunaje, rozptýlí se, protože tato řeka má desetkrát více vody než Tisa.
Podle jugoslávské agentury Tanjug v sobotu v poledne byla koncentrace kyanidu v místě, kde Tisa přechází z Maďarska na území Jugoslávie, 0,07 miligramu na litr. Ještě v ranních hodinách však koncentrace údajně dosahovala 0,20 miligramu na litr.
Další články v kategorii Ekologie
- Klimatologům chybí data a volají po spolupráci. Obří dírou je ruská Arktida (18.03.2025)
- Zemědělské budovy se mohou zbavit nebezpečného azbestu. MŽP na jeho ekologickou likvidaci vyčlenilo 100 milionů (18.03.2025)
- Stop komářím kalamitám. Na boj s přemnoženými komáry vyčlenilo MŽP 20 milionů (17.03.2025)
- Ceny za významné počiny v ochraně přírody už poosmé. Putují na Vysočinu a do Moravského krasu (14.03.2025)
- Zachytávání oxidu uhličitého pomůže snížit emise a průmyslově využívat uhlík. Vládou prošel Akční plán pro rozvoj nových technologií (14.03.2025)
- Vyjádření k výkladu zákonů, které se týkají likvidace bioodpadu a spalování rostlinného odpadu například na zahradách (13.03.2025)
- V národním parku Podyjí proběhlo první řízené vypalování. Pomůže pečovat o Havranické vřesoviště (13.03.2025)
- Černé scénáře se naplňují: po havárii cisteren s benzenem jsou ohroženy podzemní i povrchové vody (12.03.2025)
- V národním parku Podyjí přibyla další pastvina pro divoké koně (12.03.2025)
- Revitalizace Žebětínského rybníka podpořená resortem životního prostředí míří do finále – přinese lepší podmínky pro přírodu i obyvatele (07.03.2025)