Biomasa vytápí celou obec

První zařízení na výtop obce štěpky z dřevin bylo včera oficiálně uvedeno do plného provozu v obci Staré u Třebívlic. Obec, která je však tímto způsobem vytápěna již od listopadu loňského roku, by měla výrazně ušetřit na protopené energii.

První vlaštovkou, kterou je centrální ekologická výtopna ve Starém u Třebívlic, umožní obyvatelům zdejší obce, aby nebyli ve vytápění svých domů závislí na plynofikaci, popřípadě na výhřevu elektrickou energií. Kotelna, která byla vybudována v již stojícím obecním objektu, zajistí pomocí namontovaného zařízení teplo pro všechny objekty, které jsou v současné době v obci Staré obývané. "Kapacita kotelny je však uzpůsobena k možnému využití většího počtu připojených domácností, než je tomu v současnosti," uvedl Václav Born, pracovník obsluhy kotelny ve Starém.

Jak navíc informoval majitel firmy Ekoefekt Pavel Vrba, jehož firma zajišťovala instalaci kotlů ve výtopně, jedná se o naprosto ekologický provoz, spalování biomasy nezanechává v ovzduší žádné známky spáleného materiálu. "Spalování směsného paliva je ekologičtější, levnější a pro provozovatele dostupnější, než například provoz vytápění na plyn, nebo elektřinu," dodal ředitel firmy, provozující zmíněné zařízení, Jan Podolský z firmy Lenoxa. Směsným palivem mají tito lidé na mysli biomasu, která tvoří dřevěné štěpky a určitý podíl hnědého uhlí, což popsal František Solnař z Třebívlic, který se na realizaci tohoto projektu významně podílel. "Hnědé uhlí má v této topné směsi důležitý úkol, a sice udržení potřebné teploty v kotlích, které tuto směs spalují," vysvětlil František Solnař. Jak dále uvedl, zájem o zřízení této kotelny projevilo i několik dalších obcí, mezi kterými jmenoval Solnař například Vlastislav.

"V tomto směru záleží při uvažované realizaci dalších výtopen na několika faktorech. Mezi nejdůležitější patří zájem obyvatel daných obcí, dostatek prostředků na financování akce a také vhodný objekt, ve kterém by se kotelna zřídila," vyčetl několik bodů, potřebných pro budování dalších kotelen na směsná paliva František Solnař. Průkopníci zřizování těchto kotelen na jejich provozu vyzdvihují zejména levný provoz, levnější oproti plynovému vytápění i topení elektřinou, nebo lehkými topnými oleji. "Pro informaci, zřízení celé kotelny i s potrubím ke všem připojeným objektům vyjde finančně stejně nákladně, jako pouhé položení plynovodu," přirovnal náklady, spojené s realizací jednotlivých sítí, František Solnař. Pro porovnání, jeden gigajoul, vyrobený pomocí spalování směsného paliva, vyjde zhruba na polovinu nákladů energie, vyrobené z plynu.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info