Boj o vodu v České republice nabírá na obrátkách

LN 26.11.1999

Boj o vodu v České republice nabírá na obrátkách

Čtveřice zahraničních firem si rozděluje český vodárenský trh. Až 120 miliard korun budou muset investovat vodárny a kanalizace, aby se dostaly na evropskou úroveň.

PRAHA Příjmy z vodného přes osm miliard korun ročně a ze stočného nad šest miliard. Na druhé straně 51 tisíc kilometrů vodovodů a 19 800 kilometrů kanalizací, z velké části daleko za hranicí životnosti. Roční ztráty vody v potrubních sítích přes 220 milionů litrů a odhadované náklady na nutnou modernizaci ve výši 100 až 120 miliard korun. Takové jsou tuzemské vodárny a kanalizace. Přes vyloženě špatnou situaci tuzemského vodárenství bojuje o zhruba sedmdesátku podniků čtveřice zahraničních firem Suez Lyonnais Des Eaux, Compagnie Generale Des Eaux, Anglian Water Overseas Holding a Niederrheinische Gas und Wasserwerke. Významné tuzemské vodárenské firmy jsou již až na výjimky zadané a nyní se tedy zájem zahraničních gigantů obrací i na ty menší. Města a obce, které vlastnily a ve většině případech stále ještě vlastní ve vodárenských firmách většinu, se přes hrozivou technologickou úroveň vodáren prodeji akcií brání. Zatím nejvlivnější je na tuzemském trhu francouzské uskupení. Tvoří je dvě samostatné firmy Suez Lyonnais Des Eaux a Compagnie Generale Des Eaux neboli Vivendi Water.

Zájemci ještě přibudou

Vivendi, údajně největší distributor pitné vody na světě, se zaměřuje na severní Čechy a Plzeňsko. Suez Lyonnais se snaží vystupovat na severní Moravě a v západních Čechách. Britská společnost Anglian Water, největší z deseti britských vodárenských firem, získala majoritní balík ve dvou vodárenských společnostech, to v Severomoravských vodovodech a kanalizacích (53 procent akcií) a ve společnosti Vodárny a kanalizace Jižní Čechy (97 procent akcií). Zatím nejméně nápadná je německá společnost Niederrheinische Gas und Wasserwerke, která má 33 procent Vodáren a kanalizací Cheb. Podle odborníků se k těmto společnostem brzy připojí další zájemci. Podíly ve vodárenských firmách totiž drží řada investorů, kteří jen čekají na výhodné nabídky. Mezi nimi vyniká především Glossanna Holdings, která má podíly od dvou do sedmi procent v deseti vodárenských společnostech. Pro koho akcie drží, zatím nezveřejnila.

"S akciemi vodárenských společností se na kapitálových trzích příliš neobchoduje. Většina akcií totiž zůstala blokována v majetku měst a obcí," vysvětluje Lukáš Dufek ze společnosti Baaders Securities. Obce se obávají, že zahraniční vlastníci zvýší vodné a stočné, a proto si podíly raději nechávají. "Vodárenské společnosti na druhé straně nutně potřebují zahraniční investory," upozorňuje Dufek. Aby se vodárenské společnosti technologicky dostaly na úroveň obvyklou v Evropské unii, potřebují podle různých odhadů investice ve výši 100 až 120 miliard korun. Fondy, které vodárny dostanou od státu v dohledné době k dispozici, budou mít stěží hodnotu dvou desítek miliard korun.

Robert Zelenka

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info