Boj se vzteklinou proběhne i na Chomutovsku

Definitivně vymýtit vzteklinu z lesů na chomutovském okrese se chystají pracovníci Okresní veterinární správy v Chomutově (OVS). Ve druhé polovině dubna proto budou ve spolupráci s místními myslivci pokládat v přírodě vakcíny proti vzteklině lišek.

Velké problémy s výskytem vztekliny se na Chomutovsku, stejně jako v celé republice, objevily zejména na počátku devadesátých let minulého století.

"Od roku 1995 se ale počet případů nakažení vzteklinou snižoval a za posledních sedm let se už žádné ohnisko této nemoci na okrese nevyskytlo," říká k tomu ředitel OVS MVDr. Jaroslav Jirásek. Přesto je oblast Chomutovska podle něj považována v tomto ohledu za jakési nárazníkové pásmo.

"Nemoc se sem dostává z Ústecka, tam zase přes hranice z Polska," vysvětluje. Od německých hranic podle veterináře žádné nebezpečí nehrozí, protože tam se proti vzteklině bojuje celoplošně již delší dobu.

"Naopak se dá říci, že se k nám z Německa dostala vakcinace proti této nemoci, tam už dokonce probíhá letecky," dodává J. Jirásek.

Největší potencionální nebezpečí výskytu vztekliny představuje v rámci regionu podle J. Jiráska oblast Doupovska.

"V těchto místech se pohybuje méně lidí a lišky tak mají větší klid k množení," vysvětluje.

Ačkoli případy zvířat nakažených vzteklinou jsou již v celé republice spíše sporadické, veterináři se rozhodli v boji s tímto smrtelným onemocněním pokračovat. V termínu 20. a 21. dubna se proto budou na území okresu pokládat vakcíny proti vzteklině lišek, o tu se postarají myslivci v jednotlivých rajonech.

"Znají svou oblast dokonale třeba i podle výskytu liščích nor a vědí, kam vakcíny pokládat, aby to bylo co nejúčinnější," dodává Jirásek.

Aby se akce neminula účinkem, radí veterináři omezit v době od 20. dubna do 4. května pohyb obyvatel a hlavně psů a koček ve volné přírodě.

"V žádném případě se lidé nesmí dotýkat nalezených návnad," upozorňuje Jirásek. Vakcinační dávka je tvořena výliskem hnědé barvy, který silně páchne rybinou. Uvnitř je pak umístěna ampule s živým oslabeným původcem vztekliny, na nějž by si mělo zvíře vytvořit protilátky.

"Pokud někdo do styku s vakcínou přece jen dotykem přijde, je třeba postižené místo omýt vodou a vydezinfikovat septonexem nebo jiným prostředkem. Například kysličník, tedy peroxid, ale vhodný není. Pokud se látka dostane do úst, oka nebo otevřeného zranění, je potřeba okamžitě vyhledat lékaře."

Vzteklina je smrtelné onemocnění, které v současné době nelze nijak léčit.

"Nakazit se mohou všichni teplokrevní živočichové, pro člověka představuje největší nebezpečí pokousání neznámým psem nebo kočkou či setkání s krotkými zvířaty ve volné přírodě,"

dodává k tomu ředitel OVS. V každém takovém případě je podle něj ve vlastním zájmu člověka vyhledat lékaře.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info