BUDEME LOVIT BOBRY?

Do české přírody se vracejí živočišné druhy, které v ní byly vyhubeny před desítkami či dokonce stovkami let. Rozšiřují se i populace dalších druhů. Podle vedoucího zoologického oddělení Přírodovědeckého muzea Miloše Anděry není daleko doba, kdy například bobr evropský bude natolik obvyklý, že bude možné a v některých případech i nutné přistoupit k jeho kontrolovanému lovu.

O návrat vyhubených druhů se zasadil člověk tím, že je znovu uměle vysadil. Na jih Čech se vrátili losi, bobři se postupně zabydlují na severu Čech, v Pomoraví a v jihozápadních Čechách. Rys se v současnosti může objevit v každém větším lese, řekl autor několika knih o české fauně.

Redukce zemědělské činnosti a intenzivního používání umělých hnojiv přispěla k rozšíření málo početných druhů. Ačkoli je to těžko prokazatelné přesnými čísly, přibylo hmyzu, obojživelníků a netopýrů. Z luk se častěji ozývají kdysi tak vzácné křepelky a chřástalové.

Návratu zvířat je nutné přizpůsobit ochranářskou legislativu, kterou Anděra považuje za těžkopádnou. Hejna kormoránů nejsou vítána rybáři, za několik desítek let může být podobě nechtěným hostem bobr. Systém udělování výjimek na odstřel je někdy příliš zdlouhavý, kritizují MŽP myslivci a rybáři. Podle Anděry však lze najít kompromis mezi fundamentalistickou ochranou na jedné straně a snahou o střelbu kvůli trofejím na straně druhé. Příkladem mohou být Slovinsko či Slovensko, kde kontrolovaný lov nebrání rozvoji populace rysa, uvedl.

www.ekolist.cz, 7. 11. 2001, red.

Svět myslivosti č. 1/2002

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info