Cena Přátel přírody na Šumavu
02.11.2004 | Právo
Cenu ústecké ekologické společnosti Přátel přírody letos podruhé udělila odborná komise za pozitivní činnost na poli ochrany přírody a životního prostředí. Toto ocenění je protipólem severočeského ropáka, kterého udělují na jaře. Smyslem ceny je zviditelnit ty, kteří prospívají naší přírodě a našemu životnímu prostředí.
"O pořadí navržených kandidátů rozhodlo hlasování účastníků shromáždění Přátel přírody na hoře Říp," sdělil Právu ředitel této ústecké společnosti Marian Páleník. Cenu Přátel přírody 2004 získal Alois Pavlíčko, ředitel Šumavského národního parku, za ukončení "boje s kůrovcem". Ředitel Pavlíčko vzkázal těžařům, že doba motorových pil skončila, a zakázal kácení v nejcennějších zónách Národního parku Šumava.
Na druhém místě skončil exministr životního prostředí Ivan Dejmal. Navržen byl za soustavnou, obětavou činnost směřující k zachování naší krajiny včetně Labe, maximální osobní nasazení, přičemž mu nikdy nešlo o osobní prospěch. Třetí místo pak obsadil Ivan Makásek, šéfredaktor a vydavatel časopisu Nika, který za obrovských obtíží vydává dodnes. Je to obětavý ekolog a ochranář, skaut a woodcrafter.
"O konkrétních odměnách pro oceněné rozhodne správní rada Přátel přírody," upřesnil Páleník. V roce 2003, kdy byla Cena Přátel přírody udělována poprvé, ji získal Přemysl Rabas, ředitel chomutovského zooparku, za aktivní činnosti v oblasti ochrany přírody, zvláště evropských druhů zvířat, a za osvětovou práci týkající se etiky a chování ke zvířatům.
Další články v kategorii Ekologie
- Dobrovolníci od pátku do dneška odklidili z břehů Sázavy deset tun odpadků (13.04.2026)
- Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory (13.04.2026)
- Krkonošští hospodáři mohou opět žádat o příspěvek na péči o horské louky (13.04.2026)
- Zemědělský ústav povolil užití jedů na hraboše, ochránci to kritizují (13.04.2026)
- Tučňák císařský se nově stal ohroženým druhem - kvůli tání mořského ledu (10.04.2026)
- Komáři v Jižní Americe se geneticky adaptují na insekticidy (09.04.2026)
- Evropská komise na první čtvrtletí stanovila cenu uhlíkového cla na 75,36 eura za tunu CO2 (09.04.2026)
- Houby mezi sebou šíří drby o moči a vodě (09.04.2026)
- Peruánští vědci zmapovali vliv pesticidů na rakovinu po celé zemi (08.04.2026)
- Odborníci monitorují pohyb vlků na Broumovsku pomocí GPS (07.04.2026)

Tweet



