Češi chtějí vytvořit ekoregion

Alternativní energie zvláště biomasy, chtějí v blízké budoucnosti využívat obce sdružené v mikroregionu Úhlava. Podle Petra Pelcla z plzeňské agentury, která navrhuje rozvojové projekty pro obce, má mikroregion pro tento záměr výborné podmínky. "Strážov a Dešenice jsou vlastníky velké plochy lesů. V Dešenicích je dokonce úpravna dřeva, v níž by se mohly vyrábět štěpka a pelety," říká Pelcl. Dodává, že mikroregion, který je součástí přeshraničního sdružení Královský hvozd, by pro tento projekt mohl využít některého z fondů Evropské unie.

Ruku v ruce navazuje na myšlenku využití alternativní energie vytvoření ekoregionu Královský hvozd, jehož produkty by se mohly prodávat i jako obchodní značka například cestovním kancelářím. "V praxi by to znamenalo, že v místních pohostinstvích by se nabízely pouze zdejší produkty. Strávník by tedy věděl, že konzumuje zdravé maso," tvrdí Pelcl. Obdobný projekt už několik let s velkým úspěchem funguje u našich bavorských sousedů, kde existují ekoregiony Arach či Lam. Právě vytvoření ekoregionu Královský hvozd by mohlo být prioritní akcí přeshraničního sdružení na příští rok.

"Předpokládáme, že si němečtí partneři ze společných projektů vyberou právě vytvoření ekoregionu,"

dodává.

Češi navrhují coby společný projekt například otevření hraničního přechodu v Zadních Chalupách či síť regionálních muzeí po obou stranách Šumavy.

"Naším cílem je sbírat co nejvíce podnětů, a poté je předložit Bavorákům. Z oboustranné nabídky si pak čeští a bavorští starostové vyberou priority,"

upřesňuje Pelcl.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info