Česká rekultivace láká i Oxford

Několik studentů z prestižní anglické univerzity z Oxfordu navštíví v polovině dubna rekultivované plochy bílinských dolů. Stav životního prostředí na výsypkách Severočeských dolů, a. s., Chomutov (SD), přijedou zkoumat v rámci své studijní praxe oboru fyzický zeměpis.

Pro důlní společnost je to první podobná návštěva v její novodobé historii. "Je to velké uznání, které se dostalo české rekultivační škole," říká k tomu technický ředitel SD Karel Žáček. Zajímavý kontakt na jednu z nejprestižnějších světových univerzit přišel po odborné mezinárodní konferenci Severočeských dolů v květnu loňského roku, na níž si společnost připomněla padesáté výročí právě domácí rekultivační školy. "Konference se zúčastnil i profesor oxfordské univerzity Martin J. Haigh, kterého rekultivační činnost tak zaujala, že poté přišel s dotazem, zda by mohl naše výsypky využít pro praxi svých studentů," dodal Žáček.

Na několikadenní studijní pobyt přijede 13. dubna na sever Čech celkem jedenáct britských studentů i se dvěma svými profesory, stejný pedagogický doprovod budou mít i tři domácí studenti z ČVUT. "Svoji odbornou činnost budou provádět na největší středoevropské výsypce Radovesice," řekl k tomu technický ředitel společnosti, "posuzovat budou přírůstky stromových porostů nebo třeba kvalitu vody ve vodních nádržích, takzvaných retencích," Výsledky studia jsou pak srovnávány se stavem a vývojem životního prostředí na přirozeném území.

Studenti se kromě praxe přímo na výsypkách seznámí také s historií, současností a plány Severočeských dolů a také se soudobou legislativou a praxí související se zahlazováním následků důlní činnost. Jak závěrem Karel Žáček přiznal, takový kontakt jeho společnost jenom vítá. "Máme dobré zkušenosti ze spolupráce s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a další spolupráce s vysokou školou v Anglii ji jenom umocní," prohlásil.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info