České lesy chrání dobrovolníci

Lesní stráže mohou lidi, kteří škodí lesům, pokárat nebo jim dát pokutu až do tisíce korun. Do křížku se s nimi dostanou například kuřáci nebo trempové.

Zákon chrání lesy tím, že zakazuje vjíždět do nich vozem nebo tam parkovat, kouřit, rozdělávat oheň ještě 50 metrů od okraje lesa, tábořit tam nebo kácet stromy. Spolu se zákonem je chrání lesní stráže s právy a povinnostmi veřejných činitelů. Pachatelům lesních přestupků mohou dát blokovou pokutu do tisíce korun, mladistvým nejvýše polovinu. Částky se různí podle typu a míry přestupků, mnohdy stačí jen napomenutí. "Vážnější přestupky mohou řešit oznámením referátu životního prostředí okresu nebo policii. Ve sporné situaci mohou na místě požádat o spolupráci i některého z lidí, kteří jsou právě v lese. Ti se v tu chvíli stávají rovněž veřejnými činiteli, a tak mají například u možných škod nárok na náhradu," prohlásil Václav Fíček z referátu životního prostředí mělnického okresního úřadu. Práce lesních stráží se může stát i nebezpečnou. "Podílí-li se na přestupku skupinka pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, je otázkou, zda má v lese zasáhnout sám. Mnohdy je lepší volat policii nebo další členy lesních stráží," poznamenal Fíček a připomněl, že členové lesních stráží za svou práci nedostávají odměnu. Většina dobrovolných strážců lesů jsou zaměstnanci majitelů lesních pozemků a hlídání se věnují vedle své práce. "Připravuje se zákon, který počítá s tím, že by lesní stráže spolu se strážemi mysliveckými, rybářskými, vodními a strážemi pro ochranu přírody měly být zaměstnanci státu," poznamenal Fíček. Lesní stráže mělnického okresu, které mají 24 členy, působí v lesích soukromých majitelů.

Členem lesních stráží se může stát každý člověk s českou státní příslušností nad 21 let, bezúhonný a zdravý."Uchazeči v testech prokazují znalost lesního zákona a řady dalších předpisů," připomněl Fíček.Stráž má právo požádat člověka přistiženého při přestupku o prokázání totožnosti. Nejprve se ale musí představit odznakem a průkazem se shodným číslem a fotkou."Mezi povinnosti patří i slušné vystupování a oblečení, nikdy nesmí být pod vlivem alkoholu nebo omamných látek. Je veřejným činitelem, a tak už by šlo o trestný čin," vysvětlil.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info