Vědci odebírali vzorky naplaveného dřeva na severu Norska, teď budou zjišťovat jeho původ
26.09.2023 | mendelu.cz
„Před několika lety jsme na Islandu přišli na to, že na pláži jsou uloženy zejména kmeny, které spadly na Sibiři do řeky ve 40. až 70. letech minulého století a mladší kmeny se tam nachází jen velmi málo. Jednou z možných příčin, kromě změny způsobu těžby a dopravy dřeva na Sibiři, je úbytek ledu v Severním ledovém oceánu. Kmeny mohou totiž překonat tak velkou vzdálenost pouze v případě, že zamrznou a driftují v mořském ledu. V opačném případě klesnou po určité době na dno oceánu,“ řekl Tomáš Žid z Ústavu ochrany lesů a myslivosti.
Vědci teď chtějí zjistit, zda ten samý problém, se kterým se potýká Island, hrozí i Norsku. V dendrochronologické laboratoři proto budou měřit šířku letokruhů a výsledné letokruhové křivky porovnají s databází letokruhových chronologií ze severských oblastí Evropy, Asie a Ameriky. Mimo jiné získají představu o přesném původu a druhu dřeva. U čerstvě připlavených kmenů jim to pomůže upřesnit dobu, po kterou se dřevo v oceánu plavilo.
„Zaznamenáváme také, zda jsou na kmenech známky po těžbě nebo transportu, tím pádem se ztratily při plavení dřeva, anebo jsou na nich zachovány kořeny, což znamená, že se strom dostal do řeky přirozenou cestou bez zásahu člověka. Obvyklou příčinou pádu kmene do řeky je jarní tání. Při vysokém průtoku voda spolu s velkými ledovými krami naruší břehy, a stromy spadnou do řeky,“ vysvětlil Tomáš Kolář z Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií.
Počet studovaných parametrů vědci letos ještě rozšířili. Zajímají je rozměry kmenů a způsob ukládání dřeva na pláži. „Chceme zjistit, které pláže jsou pro ukládání naplavených kmenů vhodnější,“ doplnil Žid.
Vědci letos navíc odebrali radiální vývrty ze živých borovic lesních, některé dřevo by totiž teoreticky mohlo pocházet i z Norska. Vývrty poslouží k vybudování nové referenční letokruhové chronologie. Výzkum naplaveného dřeva přispěje také ke zpřesnění a prodloužení referenčních chronologií ve zdrojových oblastech severských jehličnatých lesů. Díky tomu mohou odborníci získat přesnější informace o vývoji klimatu v těchto oblastech a lépe pochopit dopad klimatické změny na plavení dřeva v Severním ledovém oceánu.
Kontakt pro bližší informace: Ing. Tomáš Žid, Ph.D., Ústav ochrany lesů a myslivosti LDF MENDELU, +420 724 772 334, tomas.zid@mendelu.cz
Výzkum byl podpořen z bilaterální iniciativy Fondů EHP a Norska (EHP-BFNU-OVNKM-4-107-2023).
Další články v kategorii Ekologie
- Velký záchyt tradiční čínské medicíny na Letišti Václava Havla Praha (29.11.2023)
- Na Třeboňsku se vyskytuje orel východní. Ptáka z Kamčatky odborníci na jihu Čech nevidí rádi (28.11.2023)
- Svět je na prahu katastrofy, řekl před konferencí COP28 zástupce OSN pro klima (27.11.2023)
- Jizersko-ještědský horský spolek dokončil obnovu rašeliniště v Jizerských horách (27.11.2023)
- Certifikace lesů FSC má v Česku nové standardy, má chránit lesy víc než dosud (24.11.2023)
- Vědci z Českých Budějovic zjistili, že jejich přípravek chrání kaštany (24.11.2023)
- Díky verzi 2.0 programu Prostředí pro život zacílíme environmentální výzkum na budoucnost ČR (24.11.2023)
- Svaz: Biometan může do roku 2030 nahradit až pětinu dováženého plynu do ČR (23.11.2023)
- Současná opatření by vedla k oteplení Země o 2,9 stupně do roku 2100, píše OSN (22.11.2023)
- V Brně si zájemci mohou tradičně koupit vánoční jedličku v květináči (22.11.2023)