Česko by nemělo mít problémy s evropskými limity oxidu siřičitého

Vzduch, který dýchají čeští občané, je rok od roku čistší. "Situace s oxidem siřičitým se od roku 1988 výrazně zlepšila zejména díky zavedení odsiřovacích jednotek na velkých zdrojích znečišťování," uvedl Jaroslav Šantroch z Českého hydrometeorologického ústavu. Emise oxidu siřičitého podle něj klesly až na 15 procent. Obdobný trend odborníci zaznamenali i u prašných částic v ovzduší. Na zlepšení situace se podepsaly kromě filtrů na komínech i pokračující plynofikace a příznivější meteorologické a rozptylové podmínky.

Životnímu prostředí ve velkých městech však neprospívá automobilová doprava. Oxidy dusíku je nejvíce postižen střed Prahy, o mnoho lepší není situace ve středních a severozápadních Čechách, na Ostravsku či v Brně.

Na kvalitě ovzduší v menších městech a na vesnicích se začíná stále více podepisovat zdražování plynu a elektrické energie. Nejedna domácnost proto přechází na topení pevnými palivy. "Tím pádem významně stouply koncentrace prašných částic a oxidu siřičitého v těchto sídlech," řekl Šantroch. Právě s limity prašných částic v ovzduší bude mít Česko pravděpodobně největší problémy při začleňování do Evropské unie. Náměstkyně ministra životního prostředí Eva Tylová navíc tvrdí, že právě tyto částice jsou pro dýchací ústrojí člověka velmi nebezpečné.

Česko by naopak nemělo mít problémy se splněním imisních limitů oxidů siřičitého, které jsou nižší, než je maximální povolená výše v unii.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info