Česko je zadluženo více, než se uvádí

Dluh ve výši stovek miliard korun skrývá mimorozpočtový systém českých veřejných financí.

PRAHA České veřejné finance vypadají na první pohled velmi idylicky. Státní rozpočet vykazuje ve srovnání se světem jen malé schodky. Oficiální státní dluh ve výši pětiny hrubého domácího produktu (asi 230 miliard korun) je proti zadlužení jiných zemí jen směšný pakatel (ve světě je běžný dluh kolem dvou třetin HDP). Druhý pohled na věc už tak idylický není. V systému českých veřejných financí se totiž skrývají stamiliardové dluhy, které zatím nejsou vidět. Jde převážně o peníze, které spolkly tak zvané transformační instituce: Česká finanční, Česká inkasní a hlavně Konsolidační banka.

Nebezpečný odpad

Všechny tyto instituce plnily v posledních deseti letech roli "odpadkového koše", kam se převáděly rizikové aktivity českých bank. Velkou část peněz z těchto nesplácených úvěrů a pohledávek stát už nikdy neuvidí. Ztrátu samozřejmě uhradí daňoví poplatníci. Jenom v Konsolidační bance (KoB) dnes leží nesplácené půjčky za 160 miliard korun. Další "dárek" v podobě 60 miliard špatných úvěrů dostane KoB letos od Komerční banky. Šance na získání peněz od dlužníků je přitom velmi malá. "Celých osmdesát procent z těchto peněz stát nedostane zpátky," říká ekonom Conseq Finance Petr Zahradník. "Odhaduji, že KoB dostane zpátky tak 15 až 20 %," potvrzuje odhady ekonomů bývalý ministr financí a dnešní poslanec Ivan Pilip. "Zbytek jsou podvody a riskantní půjčky, které stát už nevymůže," dodává. Podle Pilipa je výše budoucích ztrát KoB (letos to má být 50 miliard korun) závislá na tom, jak rychle bude vymáhání a následné odepisování pohledávek trvat. "Čím rychleji to půjde, tím levněji to nás všechny přijde."

Morální hazard

Další stamiliardy, které bude nutné splatit, se skrývají v další transformační instituci Fondu národního majetku. Ten před lety vydal záruky za likvidaci ekologických škod, které bude muset splatit. Jde zhruba o sto miliard korun. Na pokrytí tohoto dluhu bude muset stát sáhnout do zisků z připravované privatizace telekomunikací. Nejvíce rizikové jsou však dluhy, které se skrývají v tzv. státních zárukách. Vláda touto formou v minulosti ručila za výstavbu dálnic, železnic, odsíření elektráren a další projekty. Nejvíce peněz 109 miliard šlo na zajištění exportu. Řadu těchto záruk bude muset vláda splatit. Světová banka ve svém loňském hodnocení České republiky odhaduje, že vláda bude muset vyplatit 38 procent těchto záruk. Tedy přes sto miliard korun. Důvod je vcelku jednoduchý: vláda dávala záruky na kdejaký projekt, aniž si ověřila, o jaké jde riziko. Vládní záruky tak poskytly bezpečný stín pro plýtvání peněz, jemuž se v odborném žargonu říká "morální hazard". Chování vlády a velkých polostátních bank se tak velmi podobalo. Důsledkem bude brzké zvýšení oficiálního státního dluhu. Místo 23 tisíc tak každý Čech bude během několika let dlužit o deset až dvacet tisíc korun více.

Petr Fischer

Dluhy státu, které nejsou vidět

Konsolidační banka KoB obhospodařuje nesplácené úvěry a další pohledávky v hodnotě 160 miliard korun. K tomu letos přibude dalších 60 miliard špatných úvěrů, vyvedených z Komerční banky. Odborníci odhadují, že celých 80 % z toho se nevymůže a bude muset být postupně odepsáno. Ztrátu bude muset zaplatit stát.

Skrytý dluh 160 miliard Kč

Česká finanční tato společnost byla vytvořena na financování stabilizačního programu pro malé a střední banky. V současné době vlastní pohledávky bank v hodnotě 26 miliard korun. V roce 2003 budou muset banky své pohledávky odkoupit zpět. Část z nich už určitě zpět nedostane. Některé banky (Universal banka, Moravia banka..) z programu už zkrachovaly. Stát zatím investoval 12 miliard korun.

Skrytý dluh 20 miliard Kč

Česká inkasní v roce 1993 převzala tato státem řízená společnost nesplácené úvěry ČSOB za 27 miliard korun. Česká finanční se také zaručila za pohledávky ČSOB vůči Slovenské inkasní, záruka ve výši 22 miliard se řeší u soudu. Pokud tento dluh nebude vymožen, bude ho muset zaplatit stát.

Skrytý dluh 20 miliard Kč

Fond národního majetku FNM v minulosti vydal záruky za likvidaci ekologických škod, které z velké části bude muset zaplatit. Celková částka se odhaduje na 100 miliard korun.

Skrytý dluh 100 miliard Kč

Vláda systém tzv. státních záruk vláda používala velmi hojně. Vláda ručila za odsíření elektráren, podporu vývozu, výstavbu železničních koridorů, vývoj letadla L159 či rekonstrukci pražského Kongresového centra. Vláda ručila i za export některých firem, půjčky nemocnicím a další akce. Celkové záruky dosahují 257 miliard korun. Světová banka odhaduje, že celých 38 % záruk bude muset vláda nakonec realizovat.

Skrytý dluh 107 miliard Kč

Celkový skrytý dluh: 407 miliard Kč

Pramen: Světová banka, KoB, vláda

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info