Chceme bohatou přírodu. Dnes je mezinárodní den biodiverzity

22. květen tradičně připomíná význam biologické rozmanitosti, tedy přírodního bohatství Země zahrnující rozmanitost všech genů, druhů a ekosystémů. V letošním roce se podpora biologické rozmanitosti tematicky zaměřuje na začlenění ochrany biodiverzity do cestovního ruchu, který z pohledu globální ekonomiky představuje nejrychleji se rozvíjející odvětví. S přibližně 9 % světového hrubého domácího produktu přispívá celosvětově k jednomu z jedenácti pracovních míst. V některých rozvojových zemích představují příjmy z cestovního ruchu až 8 % HDP.

Rozmanitá, na biodiverzitu bohatá příroda je v mnoha ohledech velmi atraktivní a proto láká více turistů. Je prokázáno, že za odpočinkem jezdí turisté z 50 % do oblastí se značným přírodním bohatstvím. Zvýšený zájem turistů o přírodě blízká a atraktivní místa s sebou ale přináší i negativní dopady, které jsou spojeny zejména s nadměrnou zátěží prostředí v důsledku příliš vysokého počtu návštěvníků. Na druhou stranu cestovní ruch může přímo přispět k ochraně cenných přírodních oblastí a stanovišť prostřednictvím různých aktivit, ať už se jedná o zajištění finančních prostředků např. z výběru vstupného, využívání rekreačních aktivit pro management určitých typů stanovišť či zvyšování povědomí o významu biodiverzity prostřednictvím rozvinuté informační infrastruktury.

V ČR probíhá řada programů, podporujících realizaci projektů vedoucích ke zvýšení udržitelnosti cestovního ruchu. Ministerstvo životního prostředí, správy národních parků a AOPK ČR zajišťují osvětu a informování veřejnosti na celostátní, regionální i místní úrovni mnoha formami. Za nejúčinnější z nich návštěvníci považují terénní informační systémy. Od roku 2008 je budována síť návštěvnických středisek. AOPK ČR postupně naplňuje program „Dům přírody“, který nabízí návštěvníkům kompletní informační servis i kvalitní zázemí (více zde.)

K přírodě šetrný turismus tak může v mnoha ohledech přispět ke zvýšení povědomí široké veřejnosti o významu biodiverzity a jejím udržitelném využívání. I přes realizovaná opatření a aktivity se na území České republiky nedaří zabránit dlouhodobému úbytku biodiverzity. A nejedná se pouze o postupné ubývání dříve běžných druhů, ale i o celkovou degradaci ekosystémů, za níž lze hledat např. stopy klimatické změny.

Ke zvýšení ochrany biologické rozmanitosti je třeba zvednout zájem o ni u co nejširší veřejnosti, protože doslova každý může svým způsobem přispět a zapojit se. To lze dokumentovat i na příkladech, které MŽP obdrželo během nejnovější soutěže. Každý v ní mohl prezentovat, jak konkrétně pomáhá udržovat biodiverzitu. V městském prostředí např. vytvářením tzv. komunitních zahrad, pěstování včel či participaci ve spolcích a sdružení, které se zaměřují na ochranu české fauny a flory. Vyhodnocení soutěže, stejně jako tipy na výlety do lokalit s pestrou biodiverzitou po celém území ČR, najdete na facebooku MŽP zde.

Kontakt pro více informací:

Tiskové oddělení MŽP

Tel.: 267 122 944 nebo 267 122 534

E-mail: tiskove@mzp.cz

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info