Chráněné a vzácné druhy živočichů

Chráněná krajinná oblast Blaník je územím s typickou zachovalou středočeskou krajinou, v níž se dosud uchovala řada zajímavých a vzácných druhů živočichů. Zákonná ochrana živočichů se děje prostřednictvím vyhlášky č. 395/1992 Sb., kde je uveden soupis zvláště chráněných druhů, a to ve třech kategoriích: ohrožený, silně ohrožený a kriticky ohrožený druh.

LUBOMÍR HANEL

Kromě toho existují i další pomocné seznamy, které nemají přímou vazbu na zákonnou ochranu, ale přinášejí aktuální poznatky o ohrožení jednotlivých druhů (například Červené seznamy, Červené knihy a podobně). V následujícím výčtu se zmíníme pouze o druzích, které jsou zařazeny alespoň do některého z uvedených ochranářských dokumentů.

Unikátem je nejspíše velevrub

Na území CHKO Blaník bylo zatím registrováno 150 druhů živočichů zařazených alespoň do jednoho z výše uvedených dokumentů. Jen obtížně lze odpovědět na někdy kladenou otázku, který živočich je zde nejvzácnější. Snad by mohlo jít o velevruba nadmutého, který je dnes ohrožený v celé Evropě a na Blanici vytváří unikátní stabilní populaci, společně s ostatními našimi dvěma zbývajícími druhy velevrubů. Zoogeograficky je zajímavý plž zemoun skalní, který se objevuje na Velkém Blaníku jako té nejsevernější hranici svého výskytu v Evropě (jde o druh zařazený do naší Červené knihy).

Chráněné druhy pavouků jsou nejpočetnější skupinou

Ze stejně klasifikovaných druhů se můžeme zmínit o vodouchu stříbřitém, jediném skutečně vodním pavouku světa, který je znám v početných populacích z několika zdejších rybníků. Je známý tím, že si pod vodou mezi rostlinstvem staví pavučinový kokon, který naplní vzduchem a v něm pak přebývá. Nápadný je i žlutočerně zbarvený křižák pruhovaný, kterého můžeme spatřit zejména na vlhčích loukách, kde si staví své nezaměnitelné sítě, vyztužené nápadným bílým stabilimentem. Mluvíme-li o pavoucích, je dobré zmínit, že tato skupina byla v CHKO Blaník podrobně studována a zjistilo se, že jich zde žije přes 200 druhů, čímž se tato oblast zařadila z hlediska pestrosti pavoučí zvířeny mezi nejbohatší z celé republiky.

Vážky, motýlice a ploštice jsou okrasou vodních ploch

Vážky jsou zde studovány již dlouhodobě a nejvýznamnějším nálezem je bezesporu populace celoevropsky ohrožené vážky jasnoskvrnné, která je trvale známa v přírodní rezervaci Podlesí u Býkovic. Takových lokalit je v naší republice velice málo. Dále se zde na Blanici objevují další druhy nápadných vážek, vyhledávajících tekoucí vody a zahrnutých do Červené knihy: černožlutě zbarvený páskovec kroužkovaný, patřící mezi naše největší druhy a kovově zbarvená motýlice lesklá. Pokud jste v letním parnu vstoupili do Blanice s cílem se osvěžit, možná, že se vám stalo, že vás cosi bodlo do prstů u nohy. Málokdo ví, že se jednalo asi o centimetrovou, nenápadnou vodní ploštici hlubenku skrytou, která je zajímavá tím, že jako jediná naše vodní ploštice se nevynořuje k hladině, ale dýchá rozpuštěný kyslík přímo z vody.

Vodní svět představuje nejbohatší naleziště druhů

Na území je pravidelně pozorována i žlutočerně zbarvená moucha bráněnka měnlivá, zařazená také do Červené knihy. Můžeme ji spatřit na květech rostlin, kde ráda usedá. Její larvy žijí ve vodě. V Blanici, některých přítocích a rybnících se objevují zákonem chránění raci říční a bahenní, dále například škeble rybničná. Všechny tyto vodní druhy řadíme mezi tzv. bioindikátory, které svým výskytem ukazují na kvalitní a zachovalé vodní prostředí.

Rozmanitost a krása podblanických luk

Za slunečných letních dní můžeme pozorovat především na loukách třepotavý let chráněného otakárka fenyklového i ovocného, vícero druhů čmeláků (všichni jsou také zákonem chráněni) a lesních mravenců podrodu Formica, stavějících svá hnízda o výšce až přes metr převážně z jehličí. Běžný je zde zeleně zbarvený brouk svižník polní, kterého můžeme již časně zjara spatřit na osluněných písčitých místech.

Obojživelníci, ryby a hadi patří mezi ohrožené také

Z obratlovců patří mezi kriticky ohrožené druhy pozoruhodná mihule potoční, kterou můžeme nalézt v některých přítocích Blanice. Nepatří mezi ryby, ale je zástupcem starobylé skupiny mihulovců. Její larvy jsou slepé a žijí několik let zahrabány v jemných potočních náplavech. Zákonem chráněná je i vranka obecná, považovaná za citlivý druh, který svým výskytem také dokazuje dlouhodobou dobrou kvalitu vody. Zatím ve zdejších vodách bylo potvrzeno na dvacet druhů ryb. Z ocasatých obojživelníků zde žije čolek horský a obecný, z žab kuňka ohnivá, ropucha obecná, rosnička zelená, "zelení" i "hnědí" skokani, z plazů náš jediný jedovatý had zmije obecná, u vod je běžná užovka obojková, hojný je i slepýš křehký a ještěrky obecná i živorodá.

Ochrana ptactva a ochranářské projekty

Ve zdejší krajině jsou početně zastoupeni ptáci, kterých zde bylo dosud nalezeno sto osmdesát tři druhů, z nichž zde sto jedenáct hnízdí. Z nich patří mezi nejzajímavější např. bekasína otavní, bramborníček hnědý, chřástal kropenatý, koroptev polní, křepelka polní, lejsek malý, pisík obecný, potápka malá, potápka roháč, sluka lesní, ťuhýk obecný, ťuhýk šedý či výr velký. Dlouhodobě a podrobně je zde sledován výskyt a biologie ledňáčka říčního, který zde na několika místech pravidelně hnízdí. Úspěšně se zde vyzkoušely i umělé nory, které zvyšují hnízdní možnosti tohoto druhu. Probíhá zde i ochranářský projekt podporující ve zdejších lesích hnízdní možnosti chráněného holuba doupňáka.

Ochrana ohrožených druhů různých savců

Na území CHKO bylo zatím potvrzeno čtyřicet druhů savců. Z netopýrů se zde pravidelně vyskytují netopýři černý, velký a některé další druhy. Přes teplé období roku lze netopýry nalézt na půdách budov či v dutých stromech, zimu však přežívají v jeskyních a někdy i ve sklepeních budov. Podél Blanice lze pravidelně pozorovat pobytové stopy (trus, zbytky potravy, "klouzačky", stopy na břehovém bahně) vydry říční, která zde i vyvádí svá mláďata. Jen vzácně přímo spatříme tuto plachou šelmu, která může za jedinou noc přeběhnout mnoho kilometrů. V lesích se zde objevují obě barevné formy veverky obecné (rezavá i hnědá). Pro úplnost je nutno zmínit, že se zde chráněné a ohrožené druhy nejen zkoumají a evidují. Ve spolupráci s ČSOP Vlašim se zde realizují každoročně četné záchranné transfery (např. při vypouštění rybníků jde o raky, škeble a velevruby), do Stanice pro handicapovaná zvířata ve Vlašimi se občas odvážejí zvířata poraněná, která se zde doléčí a pokud je to možné potom opět vypouštějí do přírody.

Rozmanitost krajiny a druhů je typická

Celkově lze zoologicky hodnotit území CHKO Blaník jako velmi pestré a zajímavé, včetně výskytu řady zajímavých i vzácných druhů. Zejména mezi bezobratlými nacházíme mnoho unikátních nálezů druhů, které jsou třeba známy na území našeho státu jen z několika lokalit (např. blanokřídlí, brouci), ale nejsou zařazeny do vyhlášky o zvláště chráněných druzích ani do Červených seznamů. Dosavadní průzkumy dosud potvrdily v podblanické krajině přes patnáct set druhů živočichů, což je ale ve skutečnosti jen zlomek skutečného stavu. Je nepochybné, že další podrobné průzkumy zejména bezobratlých živočichů přinesou mnoho zajímavých zjištění.

Fotografie:

Ledňáček říční.

Foto P. Čech

Fotografie:

Páskovec kroužkovaný patří k největším evropským druhům vážek.

Foto L. Hanel

Fotografie:

Velevrub se živí filtrováním drobných organických částic ve vodě.

Foto L. Hanel

Fotografie:

Detail dospělé mihule potoční.

Foto L. Hanel

Fotografie:

Netopýr velký přezimující v roudenské štole.

Foto L. Hanel

Fotografie:

Křižák pruhovaný na své pavučině.

Foto L. Hanel

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info