Co obnáší revitalizace vodních toků?

Bombastický rozvoj zemědělské velkovýroby ve druhé polovině minulého století znamenal velmi vážné poničení tváře naší krajiny. Jedním z nejhorších negativních zásahů bylo odvodnění krajiny prováděné na tocích systematicky od pramenů až k ústí do velkých řek.

Zemědělská půda byla plošně odvodňována, díky tomu došlo k převodu mnohých luk na ornou půdu, došlo k zrušení řady drobných vodních ploch, mokřady byly ničeny ve velkém, drobné zurčící potůčky byly zatrubněny či v lepším případě napřímeny a spoutány do betonových žlabů, větší toky často neušly regulacím.

Důsledky velkoplošného hospodaření

Uskutečňování těchto rozsáhlých změn vodního režimu v krajině bez respektování základních principů trvale udržitelného rozvoje hospodaření, vedlo k obrovskému snížení biodiverzity (včetně posunutí řady druhů živočichů a rostlin na hranici vyhubení), zvýšení eroze zemědělské půdy, k vysušování rozsáhlých oblastí, a naopak k povodním na dolních částech toků, způsobených urychlením odtoku vody z krajiny a snížením její retenční schopnosti.

Základem ochrany se stal vládní program

Pro napravení předchozího stavu schválila v roce 1992 Vláda ČR dotační "Program revitalizace říčních systémů", jehož cílem je ekologická optimalizace člověkem narušeného vodního režimu v krajině, který je základním předpokladem k vytvoření ekologické stability a trvale udržitelného využívání krajiny. Konkrétně jde o realizaci soustavy opatření na tocích, například navracení toků do původních koryt, odstraňování bariér na tocích bránících průchodu vodních živočichů, obnova pobřežní vegetace, obnova a zřizování přírodě blízkých rybníků, tůní, protierozní opatření apod.

Revitalizace vodních toků na okrese Benešov

Program revitalizace říčních systémů byl zahájen a probíhá od r. 1992 také na okrese Benešov. V rámci programu revitalizace byla investována obnova celé řady vodních nádrží a dalších opatření. V současné době je v rámci tohoto programu obcí Drahňovice zřizován nový rybník nedaleko Drahňovic. Obcí Trhový Štěpánov je dokončována obnova rybníka nedaleko firmy Rabbit a.s., jsou zřizovány nové vodní nádrže u Vrchotových Janovic, u Horního Borku, u Vysokého Újezdu atd. Do programu obnovy se dále připravuje řada dalších akcí.

Revitalizace toků na území CHKO Blaník

Navracení toků a nádrží do přírodě blízkého stavu se mnoho let věnuje také Správa chráněné krajinné oblasti Blaník (CHKO). Byla zpracována studie revitalizace všech vodních toků v CHKO. Z ní vyplývá návrh řady rozsáhlých i drobných opatření, které se Správa CHKO snaží postupně naplňovat. Mezi největší realizované akce bezesporu patří zahájení revitalizace Volaveckého potoka. První etapou byla akce obce Pravonín realizovaná firmou Proxima s.r.o. Benešov. Spočívala v obnově zaneseného a prakticky již nefunkčního rybníka zvaného Na hrbě pod Pravonínem a v revitalizaci toku v délce asi 700 metrů. Tok byl v minulosti zahlouben, napřímen a sveden do betonových žlabů, okolní louky odvodněny. V rámci revitalizace došlo k zasypání umělého koryta, tok byl navrácen do údolnice a zmeandrován, kolem toku Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vysadil nové břehové porosty a remízy. V nivě toku se vyhloubilo několik tůní.

Obnova toků se propojuje s obnovou krajiny

V návaznosti na toto opatření obec Pravonín ve spolupráci s ČSOP a za podpory Agentury ochrany přírody a krajiny a Správy CHKO obnovila dvě ovocné aleje kolem cest, sad a jeden větší remíz. Mezi drobnější akce patří projekt obnovy krajinného prostoru pod obcí Laby nedaleko Louňovic pod Blaníkem. Jde o plochu o rozloze přibližně 80 ha, která je tvořena komplexem nivních luk a pastvin kolem řeky Blanice a Strašického potoka po r. 1989 několik let neobhospodařovaných, od okrajů zarůstajících náletovými dřevinami, se zaniklými tůněmi. Na svazích podstatnou část území tvořila scelená orná půda. V rámci realizace projektu byla orná půda zvětšiny zatravněna a převedena do pastvin. Uvnitř těchto pastvin jsou vysazeny solitérní stromy, převážně duby. Remízy křovin a stromů jsou z pastvin vyploceny dřevěnými ohradami a celých přibližně 80 ha je šetrně přepásáno. V nivě toku bylo obnoveno či nově zřízeno jedenáct tůní. To jsou jen dva příklady realizovaných opatření z celé řady dalších. Připravují se další projekty.

Obnova krajiny bude dále pokračovat

Samozřejmě, že Správa CHKO připravuje řadu dalších opatření. V současné době byla zahájeno obnova rybníku Jordánek nedaleko Býkovic pod Blaníkem, který je součástí přírodní rezervace Podlesí. Rozsáhlou akcí je obcí Načeradec připravovaná revitalizace potoka Brodec pod obcí, spojená s výstavbou nového více jak hektarového rybníka a několika tůní. Připravuje se další etapa revitalizace Volaveckého potoka atd.

Důležité kontakty pro zájemce o spolupráci

Kdo má zájem o bližší informace o dotačním "Programu revitalizace říčních systémů" může se obrátit na tyto adresy mimo území CHKO Blaník: Okresní úřad Benešov, Referát ŽP, Masarykovo nám. Benešov (tel. 0301/755111), v CHKO Blaník: Správa CHKO, Louňovice p. Bl.8, 257 06 (tel. 0303/852654), nebo se můžete obracet přímo na administrátora programu, kterým je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Středisko Praha (02/51560683-5). Informace o programu lze získat i v Podblanickém ekocentru ČSOP Vlašim, Pláteníkova 264, 258 01 Vlašim (0303/845169, 845965).

Fotografie:

Obnova tůní v nivě Blanice v CHKO Blaník prováděná na konci roku 2001.

Foto F. Vondrák

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info