Čtyřletý Suchopýr roste jako z vody

Když před čtyřmi lety začínali, žádný z nich netušil, zda se myšlenku na záchranu a obnovu původních jizerskohorských dřevin podaří nejen prosadit, ale i financovat. Dnes zakladatelé organizace Suchopýr-Lesní školky, která vznikla původně jako občanské sdružení, aby se vloni transformovala do obecně prospěšné společnosti, vědí, že jejich úsilí přináší ovoce.

Prosadit poměrně úspěšné programy na záchranu a obnovu původních jizerskohorských dřevin, sehnat peníze na provoz lesních školek a současně do působivého "bláznovství" zapojit i veřejnost, nebylo zrovna jednoduché. Dnes mají Suchopýři za sebou nejen zmiňovanou část svých aktivit, ale postupně rozvíjejí další. Navázali spolupráci se zahraničními partnery, chystají jedinečný projekt komunitního ekologického centra výchovy v hrázděném domě v Oldřichově v Hájích. To vše za pochodu a nevyhnutelnosti přesvědčit sponzory a dárce o tom, že jejich mravenčí úsilí má a v budoucnu bude mít smysl i výsledky.

"Jsme nezisková organizace, což pro nás znamená zajistit velkou část financí pro naše aktivity od sponzorů. A to není snadné. Například vloni jsme na sponzoring neměli takové štěstí. Letos se nám ale podařilo získat 3,5 krát více peněz než v roce 2000," vysvětluje manažer o.p.s. Michal Černý, podle něhož si Suchopýr cení všech partnerů, kteří jej materiálně a finančně podporují.

Váží si velkých i malých

dárců a sponzorů

"Vážím si jak velkých sponzorů, tak těch drobnějších, kteří nám darují třeba jen tisíc korun. I to jsou ale peníze. Určitý akt podpory a sympatií. Všem, kteří nám vycházejí vstříc, proto každoročně po sezóně předkládáme podrobné informace o tom, jak se nám dařilo, co jsme prosadili a které úspěchy, ale i chyby máme za sebou. Při společném setkání naše výsledky partnery zajímají a to je moc dobře, protože my máme co nabídnout," konstatuje manažer Michal Černý.

Jenom z peněz a darů sponzorů se ale činnost financovat nedá. Proto se tvůrci Suchopýru každoročně vrhají do silné konkurence žádostí o granty z různých nadací nebo ministerstev. "Uspěli jsme letos se čtyřmi náročnými a zásadními projekty, a získali tak téměř milión korun od Ministerstva životního prostředí ČR. Podpořilo nás i ministerstvo školství. Významným partnerem je pro nás letos i Fond malých projektů Phare nebo Česko-německý fond budoucnosti, od něhož jsme získali 400 tisíc na projekt domu v Oldřichově v Hájích. Jedná se o peníze pro letošní a příští rok," říká ředitel o.p.s. Radek Hromádka.

Připravují program pro

individuální dárce

Stejně tak důležitá je pro Suchopýr podpora od nadace VIA, která uvolnila částku 200 tisíc na rozjezd programu pro individuální dárce. "Je to projekt, kterým chceme zapojit do pomoci dřevinám v horách širokou veřejnost. Jednoduše řečeno, každý zájemce si bude moci díky tomuto programu sponzorovat a vysadit svůj strom. Každý jedinec investuje 200 korun, což je základní částka, která pokrývá náklady na vypěstování a vysazení stromu. Za tento příspěvek plátce dostane členský list, bude pozván na výsadbu a pravidelně informován o tom, jak se dřevinám daří. Program chceme zahájit proto, že se na nás začalo obracet stále více lidí, kteří chtějí podporovat stromy a lesy v horách. Je to forma drobného sponzoringu," podotýká Michal Černý a dodává, že vedle nadace VIA se bankovním partnerem projektu stala Komerční banka Liberec.

Pomoci může každý,

stačí jenom chtít

Ve snaze zapojovat do obnovy dřevin veřejnost se zástupcům Suchopýru podařilo za čtyři roky existence získat ke spolupráci 24 stálých členů, především z řad studentů. Dalších 150 až 200 dobrovolníků se vystřídá každý rok při víkendových pracech na lesních školkách v Jizerských horách. "A nejsou to jen mladí lidé. Máme tu třeba jednoho dobrovolníka, který je řidičem MHD v Praze. Dvakrát do roka za námi jezdí. Vezme své dvě děti a vyrazí z Prahy do hor. Je to čtyřicetiletý pán, který by ve svém volnu mohl dělat něco jiného. Přesto ale jezdí pomáhat k nám na školky. To je něco úžasného," upozorňuje ředitel Suchopýru Radek Hromádka. Posílit mínění veřejnosti o činnosti a aktivitách organizace se Suchopýr snaží také různými akcemi, například pořádáním Dne stromů, jehož druhý ročník letos zaštítili ve spolupráci s magistrátem města Liberec. Zúčastnilo se ho na sto zájemců, z nichž každý vysadil jeden strom, a podpořil tak rozvoj zeleně ve městě.

Ovoce přinese také

komunitní centrum

Cílem organizace pro další roky je nejen pokračování v práci na lesních školkách, ale také postupném rozjezdu jejich nového projektu, kterým je středisko ekologické výchovy v již zmiňovaném domě v Oldřichově v Hájích. Na zchátralé hrázděné stavení narazili Suchopýři náhodou a ve spolupráci s obcí se ho rozhodli zachránit. "Kromě střediska je naším cílem podpořit i obec. Nejedná se nám pouze o osobní zájmy. Tímto projektem zlepšíme úroveň a dění v malé obci, jejíž obyvatelé nás, alespoň věříme, určitě podpoří. S tím objektem máme velké plány, na které chceme postupně sehnat finance a dovést nápad do finále, kdy se dům stane důstojným místem pro pořádání ekologických výchovných seminářů a vzdělávacích setkání. A to nejen pro české, ale i zahraniční účastníky. Podobné středisko široko daleko neexistuje. V realizaci toho našeho nás podporuje Česko-německý fond budoucnosti," vysvětluje ředitel Radek Hromádka.

To ale není zdaleka vše, čím se Suchopýr zabývá. Na svém kontě má i ekologicko-výchovné programy, které koncipuje pro jednotlivé ročníky základních a středních škol na Liberecku a Jablonecku. Snaží se přitom respektovat studijní osnovy a vést programy jako doplněk školní výuky. "Je na nás přesvědčit učitele o tom, že naše programy nejsou odpočinkové, ale cíleně vedené. Trvají 2 až 6 hodin. Až otevřeme komunitní ekologické centrum v Oldřichově v Hájích, nebude problém připravit pro žáky a studenty i dvou až třídenní pobytové programy," říká manažer Michal Černý.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info