Další stezky protnou kraj

Odborníci chtějí lidem zpřístupnit hlavně podještědský kraj u Osečné

Nové značené cyklotrasy přibudou co nejdříve v Libereckém kraji a okolí. K přibližně tisícovce kilometrů cest se tedy přidají další.

Liberecký kraj Oblast Podještědí nedaleko Osečné chtějí odborníci cyklistům zpřístupnit, nové trasy se objeví i ve Frýdlantském výběžku. Na své označení čeká také takzvaná Pivovarská stezka, která spojuje tři historické pivovary rozmístěné podél Jizery. Podle Miroslava Těšiny z Agentury regionálního rozvoje však vznikají další smělé plány, jak lidem v sedlech kol zpřístupnit i místa, kam zatím na bicyklu nemohli. "Chtěli bychom nejenom vytyčit další trasy, ale propojit mezi sebou i ty, co už existují," řekl Těšina. "Odhaduji, že na nové značení čeká tak pět set kilometrů cest. Týká se to především Českolipska, Jablonecka a Liberecka." Podle něj tedy není dobré, aby například okolo malých obcí vedly pouze okružní trasy tak, jak si přejí někteří starostové. Je nutné je propojit, aby lidé dojeli dál. Na Českolipsku se nově označí trasy pro cyklisty například v okolí Dubé a v Zahrádkách. Místa, kudy se lidé budou na kole moci projet, vzniknou i v blízkosti Žandova, Horní Police či Volfartic. "Zajímá nás také Mladoboleslavsko a Ústecko, turisticky lákavé je i Německo a Polsko," dodal Těšina. Na Liberecku je podle Těšiny atraktivní zejména oblast Frýdlantska se svou malebnou krajinou. "Jedna stezka nese název Pohodová, a jméno odpovídá jejímu charakteru," vysvětlil Těšina. Svůj nedoceněný půvab má podle něj i oblast Ralska na Českolipsku. "Lidé se tu nemusí bát min, je to klidná oblast s pohodovým ježděním a kdo se sem jednou podívá, určitě se bude rád vracet. K zajímavostem patří například obora pro vysokou zvěř, hlavně dětem se zalíbí daňkové nebo jeleni." Starosti s tím, že by vandalové ničili malé žluté tabulky, které se používají ke značení cyklostezek, podle Těšiny nejsou na místě. "Jen výjimečně se o to někdo pokusí, a pokud se to stane, tak jsou to tabulky tak sto metrů od diskoték," dodal Těšina. "V Polsku jsou na tom hůř, pokud vím, tak tu pobertové zničí až polovinu tabulek." Těšina si pochvaluje, že lesníci se snaží zpříjemnit lidem v sedlech kol jejich cestu. Například mezi Výpřeží a Křižanským sedlem postavili lavičku a umístili zastřešené odpočívadlo, aby si cyklisté měli kde odpočinout. K plánům, které by měly cyklistům prospět, je i snaha postavit lávku přes čtyřproudou silnici nedaleko Jablonce nad Nisou. "V některých místech se lidé na kole potřebují dostat přes frekventované vozovky, kde denně projede několik tisíc aut," vysvětlil Těšina. Jak dodal, taková lávka sice vyjde i na jeden milion korun, nicméně pomáhá ochránit cyklisty před srážkou s vozidly. "Těším se hlavně na ty nové stezky, které jsou tematicky zaměřené," tvrdí Květa Benešová, pětatřicetiletá cyklistka z Liberce. "Jezdíme s celou rodinou, i s dětmi, které vozíme v sedačce. Jsme rádi, že nejen uvidíme krásnou krajinu, ale také se něco zajímavého dozvíme."

MILOSLAVA MARTÍNKOVÁ

Miroslav Těšina:

Peníze na úpravu cyklistickým cest jdou z ministerstva pro místní rozvoj. Další možností jsou granty, poskytované libereckým krajským úřadem.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info