Díky plošné vakcinaci se zvýšil počet lišek
04.02.2002 | Moravskoslezský den
V našich lesích až do konce března probíhá lovecká sezona. Zeptali jsme se referenta bruntálského okresního úřadu Jiřího Maliny, který má na starosti úsek myslivosti, jak zvěř snáší letošní neobvyklou zimu.
- Do jaké míry komplikovaly velká sněhová pokrývka a silné mrazy práci myslivců při přikrmování zvěře?
Letošní zima s sebou více problémů nepřinesla, i když zledovatělý sníh činí problémy především drobné zvěři, jako bažantům a koroptvím. Nyní se spíše obávám polí osetých řepkou, ze kterých slezl sníh, a spárkatá zvěř, především srny, zde hledá potravu. Ta je pro ni vážně nebezpečná, když jí zkonzumují větší množství, ztrácí plachost a člověk se k nim může přiblížit třeba jen na pár metrů. U této zvěře pak dochází ke střevním potížím, na které mohou uhynout.
- Několik let probíhala plošná vakcinace proti vzteklině. Lze posoudit, jak se tato akce odrazila na zdravotním stavu zvěře ?
Celoplošná vakcinace probíhala od roku 1993 do podzimu 1999. V roce 2001 musela být provedena další vakcinace, ale pouze na Osoblažském výběžku, protože se na polské straně objevila znovu vzteklina. Orální vakcinace přispěla k velkému nárůstu populace lišek, která ji nejčastěji přenáší. Nárůst populace lišek má vliv hlavně na snížení stavů drobné zvěře, jako je koroptev a zajíc na Krnovsku a Osoblažsku, kde je jejich populace největší.
- V minulosti probíhala diskuse, zda zahraniční lovci mají platit za povolení k lovu stejně jako naši občané?
Od roku 1992 přišla velká vlna zahraničních lovců, postupem času ale začali navštěvovat i Polsko a Ukrajinu. Nyní máme především stálou klientelu. Tvoří ji střelci z Německa, Rakouska, Itálie, něco málo Američanů, Francouzi a Švýcaři. Přijíždějí ve skupinách většinou dvakrát do roka. S uživateli honiteb se potom domluví na podmínkách lovů. Cena loveckého lístku na dobu neurčitou je tisíc korun a je stejná jak pro naše občany, tak pro zahraniční lovce. K dnešnímu dni evidujeme na okresním úřadě 127 loveckých lístků pro cizince.
Další články v kategorii Ekologie
- ČSÚ: Chráněná území v Plzeňském kraji tvoří téměř pětinu z celkové rozlohy kraje (31.03.2026)
- Studie zmapovala infrastrukturu CHKO Soutok, čeká se růst návštěvnosti (31.03.2026)
- Na seznam chráněných zvířat přibylo čtyřicet druhů. Včetně sovy Harryho Pottera (31.03.2026)
- Je nutné změnit systém emisních povolenek a zabránit negativním dopadům na český průmysl, ceny energií i domácnosti, řekl v Evropském parlamentu ministr Červený (30.03.2026)
- Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korun (27.03.2026)
- Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně (26.03.2026)
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)

Tweet



