Dravci a sovy mají vystaráno

Předchozí mrazivé počasí a místy vysoká sněhová vrstva ztrpčovaly živobytí mnoha zvířatům ve volné přírodě. Zatímco o bažanty, zajíce a spárkatou zvěř je postaráno u krmelců, hlady a nepřízní počasí trpěly, i když jenom krátký čas, jiné druhy.

Především silné mrazy převážně ohrožují život vodního ptactva, které vyhledává nezamrzlé vodní plochy na potocích u lidských sídel. Mnoho opeřenců, kteří byli vysláblí nebo promrzlí, nakonec našlo záchranu díky všímavým lidem ve votické stanici v okrese Benešov. Příbramsko je totiž jedním z okresů, kam ochránci jezdí pro hendikepované tvory. "Měli jsme v období silných mrazů spoustu práce," řekl předseda Ochrany fauny Pavel Křížek. "Vystřídalo se u nás spousta labutí, divokých kachen, lysek, ale i volavek popelavých. Měli jsme tu i vysláblé dravce, především káňata, méně poštolky. Z vašeho okresu jsme zachraňovali dvě labutě a jedno káně." "Poraněnou káni objevil jeden pán u Dobré Vody," pověděl podrobnosti Václav Sedláček z Březnice. "Ten muž přímo viděl, když dravec vzlétl a před ním narazil do stromu. Volali jsme do Votic ten večer a druhý den ráno přijeli kluci a káni s poraněným křídlem odvezli do stanice. Jak vidíte, Votice fungují perfektně." U dravců, zvláště u káňat, má na svědomí takové chování, kdy ztrácejí orientaci, pouhé vyčerpání hladem. V prašném a hlubokém sněhu se jim nedaří ulovit hraboše nebo myš a jsou potom vysláblí. V současné době ovšem dravcům ani sovám hlad nehrozí. Sněhu je na polích pomálu a současné zmírnění mrazů nejenomže usnadňuje přežití všem tvorům, ale předchozí obleva asi vytopila podzemní nory a hlodavci jsou velice aktivní. "Když se jdu podívat do honitby, všude se míhají hraboši a myši," potvrdil jednatel okresního mysliveckého spolku Milan Kubů. "Je vidět hodně kání, poštolek a také i sov v polích, jak intenzivně loví a využívají štědré nabídky. Dokonce i přes den je při troše štěstí možné pozorovat kuny. Co se týče ztrát úhynem lovné zvěře, nemám zatím žádné informace od sdružení. Bojíme se až předjaří, kdy se najdou uhynulí srnci, kteří se napasou na řepce. Já si myslím, že největší škody na zvěři má na svědomí doprava. Například před Vánoci jsme měli v jednom víkendu tři srnce, které srazilo auto. Jednoho nám dokonce někdo ukradl." Že je spousta hlodavců, potvrzuje přítomnost dravců v polích a loukách. Když káňata rousná ze severu nesedí přímo na zemi, vyhlížejí kořist ze stromů podobně jako poštolky.

"Dravci jsou nyní velice aktivní a jsou vidět všude," řekla Jaroslava Mastná ze Státní rostlinolékařské správy v Příbrami. "Kde zemědělci dbali zásad a chrání svojí úrodu před hlodavci a instalovali berličky, mají spoustu dravců, kteří splňují biologickou ochranu." Již poslední tři roky jsou hraboši přemnožení a tvorové, kteří se jimi živí, mají hody. Ovšem v případě, pokud jim ještě v průběhu zimy nepřivře další sníh vrátka do jejich přirozené spižírny. V polích se objevil i vzácnější lovec myší, ťuhýk šedý. Ačkoliv patří mezi pěvce, jeho vzezření a způsob obživy je podobný dravcům. Posedává na keřích a nízkých stromech a čeká, až se objeví kořist. V zimě k nám přilétají populace ze severu. Je největší z několika druhů ťuhýků a známý tím, že si dělá zásoby. Ulovenou myš dokáže napíchnout na trn nebo větvičku a když má nouzi, vrátí se pro ni a sežere ji.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info