Ekologové budou o území s chráněnými druhy pečovat
22.10.2003 | Mladá fronta Dnes
V lesích kolem Milovic nebude stát obří areál pro testování automobilů. Ekologové, kteří proti polygonu u Škody Auto protestovali, se teď chtějí o území o rozloze stovek hektarů postarat. "To proto, aby zde nevyhynuli vzácní živočichové a rostliny," říká Josef Matouš ze sdružení Mladá.
* Proč podle vás Škodovka vzdala stavbu polygonu u Milovic? Co bylo hlavním důvodem?Důvodů bylo jistě několik, podle Škodovky připomínky občanských iniciativ a námitky MŽP související s ochranou chráněných druhů živočichů. Rozhodně nebyl zanedbatelný odpor zastupitelstev sousedních obcí, která vyjádřila nesouhlas s výstavbou dopisem na krajský úřad. Dopis podepsalo třináct starostů. V neposlední řadě to jistě byla i záporná stanoviska odborné veřejnosti a státních úřadů, zejména Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, bývalého Okresního úřadu Nymburk, České entomologické společnosti a dalších.
* Přišel tím region o něco?Domnívám se, že naopak získal. Konečně se tomuto uzemí dostane náležitého ocenění a zvýšené péče. Díky uvažované stavbě již bylo soustředěno velké množství vědeckých údajů dokladujících jeho hodnoty a další průzkumy se chystají.
* Sdružení Mladá bojovalo za záchranu rostlin a živočichů, již se v bývalém vojenském prostoru vyskytují. Budete teď o území pečovat?Letos jsme založili s několika vlastníky pozemků takvaný Pozemkový spolek, právě za účelem péče o území. Cíle a způsoby údržby jsme již zpracovali a budou se stále aktualizovat podle získaných zkušeností. Do současné doby jsme se zaměřili zejména na odstraňování invazních dřevin a úklid odpadu.
Další články v kategorii Ekologie
- Dobrovolníci od pátku do dneška odklidili z břehů Sázavy deset tun odpadků (13.04.2026)
- Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory (13.04.2026)
- Krkonošští hospodáři mohou opět žádat o příspěvek na péči o horské louky (13.04.2026)
- Zemědělský ústav povolil užití jedů na hraboše, ochránci to kritizují (13.04.2026)
- Tučňák císařský se nově stal ohroženým druhem - kvůli tání mořského ledu (10.04.2026)
- Komáři v Jižní Americe se geneticky adaptují na insekticidy (09.04.2026)
- Evropská komise na první čtvrtletí stanovila cenu uhlíkového cla na 75,36 eura za tunu CO2 (09.04.2026)
- Houby mezi sebou šíří drby o moči a vodě (09.04.2026)
- Peruánští vědci zmapovali vliv pesticidů na rakovinu po celé zemi (08.04.2026)
- Odborníci monitorují pohyb vlků na Broumovsku pomocí GPS (07.04.2026)

Tweet



