Ekologové: Stavba ohrozí rezervaci
24.11.2000 | Mladá fronta Dnes
Podnikatel Roman Grolig, který chce na Novojičínsku vybudovat průmyslovou zónu, naráží na tvrdý odpor ochránců přírody. Velkosklad zboží má totiž vyrůst na území, které leží na hranici Chráněné krajinné oblasti Poodří a přírodní rezervace Kotvice u Studénky. Ředitelka CHKO Poodří Vladislava Hamplová tvrdí, že výstavba objektů by ohrozila rezervaci. "Je to území mimořádně hezké a cenné. Naší povinností je chránit si přírodní bohatství, všichni jsme proto odhodlaní za ně bojovat," prohlásila Hamplová. Podobný názor zastává i ministerstvo životního prostředí. "Přírodní rezervace Kotvice je mezinárodně významným ekosystémem, vztahuje se na něj program Evropské unie Natura 2000," upozorňuje mluvčí Rita Gabrielová. Kotvice je mokřad a pro celé chráněné území Poodří je důležitá voda. "V případě, že sto hektarů půdy bude zalito betonem, a ztratí tak svoji přirozenou vsakovací schopnost, zvýší se nebezpečí povodní," varuje Hamplová. Také Gabrielová potvrdila, že plánovaná stavba by mohla narušit spodní vody. "Dokonce se kvůli tomu zvažuje vyhlášení ochranného pásma pro toto území." Otázkou je, proč investor vyvíjí už šest let úpornou snahu stavět na území s kvalitní zemědělskou půdou, když na Ostravsku je dost jiných ploch vhodných k podnikání. "Není tajemstvím, že kdo koupí zemědělskou půdu a prodá ji jako stavební parcelu, vydělá na tom," připomíná Hamplová. "Netvrdím, že je to záměr současného investora, ale je to jedna z možností." Ekologická organizace Děti Země se kvůli záchraně Poodří obrátila otevřeným dopisem na ministra Petra Lachnita i další členy vlády a poslance.
Další články v kategorii Ekologie
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)
- Americká EPA smazala zmínky o změně klimatu způsobené člověkem ze svého webu (10.12.2025)
- Česko žádá po Polsku další opatření proti odtékání vody v okolí dolu Turów (10.12.2025)
- Největší vertikální zahrada v Česku. Vědecký projekt zkoumá, jak zeleň ochlazuje průmyslové zóny (09.12.2025)
- Na čistší a ekologičtější železniční dopravu míří z Modernizačního fondu dalších téměř 11 miliard korun (05.12.2025)
- Státy EU a europarlament se shodly na odkladu nařízení o odlesňování o další rok (05.12.2025)
- Úspory energií pro desítky tisíc domácností nebo flexibilní doprava pro špatně dostupné oblasti. MŽP představilo návrh využití Sociálního klimatického fondu (05.12.2025)
- Vláda schválila novelu nařízení o udržitelnosti biopaliv a snižování emisí z pohonných hmot (04.12.2025)
- Superčervi pod drobnohledem: Vědci na Agronomické fakultě zkoumají, jak larvy potemníka rozkládají plasty (03.12.2025)
- Nový prales na Ještědu chtějí ekologové spolku Čmelák rozšířit o 4,5 hektaru (03.12.2025)

Tweet



