Ekvádor: Chevronu hrozí ohromná ekologická pokuta
10.04.2008 | tyden.cz
Žaloba podaná ekvádorskými domorodými skupinami proti energetické společnosti je jednou z největších svého druhu v historii. Hraje se až o 16 miliard dolarů. Ekvádorští indiáni a ochránci přírody požadují po ropném gigantu Chevron-Texaco kompenzaci za ekologické poškození pralesů, kde firma těžila ropu. Chevron obvinění odmítá jako „šarádu".
Patnáct let trvající soudní spor mezi domorodým obyvatelstvem a energetickým obrem Chevron-Texaco nabírá na obrátkách. Minulý týden přilil příslovečný olej do ohně ekvádorský geologický inženýr Richard Cabrera, jenž v odborném posudku soudci doporučil, aby nechal Chevron za údajné ekologické škody zaplatit 8-16 miliard dolarů (128-256 miliard Kč).
Texaco, koupené Chevronem v roce 2001, fungovalo jako menšinový partner státní společnosti Petroecuador přes dvacet let (1970-1992). Během této doby měli Američané poškodit životní prostředí vypouštěním toxických odpadů do nezajištěných výkopů. Chevron však svaluje vinu na Petroecuador.
Letitá pře se vleče od roku 1993, kdy newyorský soud vynesl rozsudek, že spor by měl být rozhodnut v Ekvádoru. Pokud by americká firma prohrála, mělo by to podle odborníků dalekosáhlý dopad.
Chevron ekvádorský případ označuje za podivný. Prý postrádá vědecký podklad a soudní experti jdou na ruku žalující straně.
Jedná se o největší požadovanou sumu v žalobě proti ropné společnosti a mohla by způsobit vážné problémy těžebním firmám, které působí v podobně odlehlých a z pohledu západní civilizace zaostalých oblastech.
„Ten spor je ohromně důležitý. Pokud tam Chevron prohraje, jistě bude to znamenat historický precedens," říká podle listu Christian Science Monitor profesor práv Robert Benson. Na pozoru by se podle něj měly mít i další nadnárodní koncerny.
K případu se vyjádřil i ekvádorský prezident Rafael Correa. Prohlásil, že škoda je daleko větší než při katastrofě tankeru Exxon Valdez. Tehdy do moře u břehů Aljašky vyteklo na 40,9 milionů litrů ropy.
Další články v kategorii Ekologie
- Plzeň za sedm milionů korun odbahní Malý Bolevecký rybník (30.12.2025)
- Povinné třídění odpadního textilu poškodilo obce a nepřineslo zlepšení (29.12.2025)
- Evropská komise chce zavést přísnější pravidla pro dovoz plastů (29.12.2025)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- MENDELU v čele mezinárodního projektu zaměřeného na ochranu a zachování jasanu úzkolistého (19.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Lední medvědi se geneticky adaptují na změny klimatu (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Analytik: Zmírnění zákazu prodeje aut se spalovacím motorem je kosmetická úprava (18.12.2025)

Tweet



