Evropská unie dotuje ochranu krajiny

Evropská unie mění svou zemědělskou dotační politiku. Zásadním obratem je přelévání podpory z výroby potravin na ochranu přírody a udržování tradičního rázu krajiny, říká zemědělský komisař Franz Fischler.

Lidé spojují podporu zemědělství hlavně s pomocí výrobě potravin. Výrobci upozorňují, že bez dotací státu nebudou konkurenceschopní, žádají stále víc. Co na to Brusel?

Starosti společnosti se mění. Evropa, ale i Severní Amerika jsou velkými vývozci zemědělských výrobků, a lidé už nechtějí jen, aby zemědělství bylo konkurence schopné, ale aby se také chránilo životní prostředí. Chtějí bezpečné a kvalitní potraviny a chtějí také zachovat tradiční ráz krajiny. Venkov by měl být zdravý a živý. To se odráží i ve změnách zemědělské politiky Evropské unie. Chceme převést peníze z podpory výroby na ochranu přírody a zachování tradičního rázu krajiny.

V čem se liší přístupy Evropské unie a Spojených států?

Zásady jsou velmi podobné s cíli evropské reformy, nazvané Agendy 2001. Spojené státy přijaly dva programy - Politika potravy a Zemědělství pro nové století. Věnují se stejně jako my globalizaci zemědělského trhu, ochraně farmářů, bezpečnosti potravin, údržbě krajiny a podpoře venkovské společnosti. Neměli bychom ale hledět jen na principy ale také na výsledky.

Co se tedy udělalo konkrétně v Evropské unii?

Zcela jsme obrátili toky peněz od podpory cen na podporu přímých plateb. V roce 1991 jsme použili 91 procent našeho rozpočtu na podporu exportních cen a intervence. Ty byly příčinou velkého překroucení tržních podmínek a vysokých zásob. Teď, když jsme se dali na cestu mimo produkční závody, utratíme na tržní podpory jen pětinu rozpočtu. Pozitivní dopady našich reforem jsou stále zřetelnější. Dřívější hory a jezera zásob v průběhu posledních deseti let prakticky zmizely. Zásoby pšenice jsou skoro na nule, mléčné produkty místo aby se skladovaly, jsou vyprodány. Je tedy zřejmé, že evropští farmáři se chovají tržně a přizpůsobují svou výrobu požadavkům spotřeby.

Co soutěž evropských farmářů s americkými?

Chtěli bychom soutěžit nejen na evropském, ale také na světovém trhu. A to i s nižšími vývozními podporami. Evropská unie stále snižuje podporu exportu, dokonce pod limity světové obchodní organizace. Naše vývozní podpory spadly z 25 procent z celkové hodnoty zemědělského exportu jen na 12 procent. Takhle ale nepostupují Spojené státy, i když to slíbily. Zatím od roku 1997 zvýšily podporu každé farmy čtyřikrát. Budeme chtít po americké vládě dodržování slibů, protože chceme, aby na světových trzích byly rovné podmínky pro všechny výrobce.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info