Farmář se obává, že přijde o pozemky

Radní v Mostě chtějí přesunout průmyslovou zónu na opačný konec města. Místo na ekologicky postiženém území má závod firmy Nemak stát na zemědělské půdě.

To, co dříve udělali komunisté jeho otci, hrozí nyní znovu soukromému zemědělci. Ten se obává, že město Most mu vyvlastní či znehodnotí půdu, na které hospodaří. V bezprostřední blízkosti a částečně i na pozemcích, kde nyní hospodaří, chce město Most založit průmyslovou zónu. V ní má stát závod firmy Nemak. Tato nadnárodní společnost nedávno musela zrušit pro silný odpor veřejnosti svůj záměr postavit továrnu v Plzni. Mexická firma v podniku hodlá vyrábět hliníkové hlavy k automobilovým motorům. Soukromý farmář Jan Rajter jde ve stopách svého otce. Ten hospodařil na svém statku ve Slezsku, dokud mu jej v polovině padesátých let komunisté nesebrali. Poté se Rajterovi museli odstěhovat do severních Čech. Ihned po roce 1990 se rodina vrátila ke svým zemědělským kořenům. Nyní se však hospodář opět cítí existenčně ohrožen.

V Plzni je nechtěli, radnice v Mostě ano

Radní v Mostě hodlají na kvalitní zemědělské půdě vytvořit průmyslovou zónu. Ta má mít rozlohu více než sto hektarů a má tam stát i závod Nemaku. Zhruba 14 hektarů z plánované průmyslové zóny vlastní i Jan Rajter. ˝Chovám tam dobytek a pěstuji obilí pro sladovnictví,˝ uvedl hospodář. Dodává, že i když závod by neměl stát na jeho pozemcích, projekt průmyslové zóny jej ohrožuje. ˝V Plzni je nechtěli, protože závod bude mít dost špatný dopad na životní prostředí,˝ uvedl Rajter. Domnívá se, že by to znamenalo zásadní snížení kvality jeho zemědělské produkce. Navíc se obává i o své pozemky. ˝I když Nemak by na nich stát neměl, přesto na mě začnou hned od začátku tlačit. Problém nastane už při zavádění inženýrských sítí,˝ tvrdí zemědělec. Jeho odmítavý postoj podporuje i právník z Ekologického právního servisu Pavel Franc. Ten upozorňuje i na fakt, že město mělo pro průmyslovou zónu vyčleněny pozemky na druhé straně města. Tyto pozemky již byly dříve poškozeny průmyslovou činností. ˝Nemak ale chce umístit stavbu na pozemky s kvalitní půdou, která jako jediná nebyla poškozená těžbou hnědého uhlí a těžkým průmyslem,˝ řekl Franc. Právník tvrdí, že stavba je v rozporu s územním plánem obce Havraň, na jejímž pozemku má stát. Přesto stavební úřad v Mostě již vydal úźemní rozhodnutí. ˝Stavební úřad neměl ani zákonem předepsané podklady pro rozhodnutí. Přesto však v extrémně krátkém čase rozhodl,˝ uvedl Franc. Ten byl také autorem odvolání proti tomuto rozhodnutí.

Mostecké úřady mlčí, ale jednají

Tisková mluvčí magistrátu v Mostě Alena Sedláčková se k této kauze nechtěla vyjadřovat. Podle ní si podávání informací ke kauze Nemak vyhradil primátor Mostu Vladimír Bárt. Ten však není k zastižení. Podle své sekretářky nyní čerpá dovolenou a poté ihned odjíždí na služební cestu. Ani šéf stavebního úřadu v Mostě Stanislav Franta se k záležitosti nechce vyjadřovat. Odkázal pouze na oficiálně stanovisko svého úřadu. To však tisková mluvčí magistrátu odmítla předat. ˝Není ještě pravomocné a podle správního řádu smějí do spisu nahlížet pouze účastníci řízení a odvolací orgán,˝ řekla Sedláčková. Ta k celé věci pouze sdělila, že přesun průmyslové zóny je odůvodněn tím, že původní místa jsou nyní považována za záplavové pásmo. Tuto argumentaci však považuje za účelovou znalec ekologické problematiky v regionu a bývalý horník Petr Pakosta. ˝To je absurdní, záplavové území je jen v nepatrné části původní průmyslové zóny,˝ tvrdí. Poukazuje na to, že v bezprostřední blízkosti je povrchový důl s úrovní 170 metrů pod terénem a stojí tam také několik velkých průmyslových podniků. Vede tam důležitá železniční trať i nově zbudovaná rychlostní silnice. ˝Ta má kvůli průmyslové zóně i speciální nájezdy. A oni teď kvůli Nemaku přesunou zónu na opačný konec města,˝ diví se ekolog

Projekt podporuje vláda

Záměr postavit závod společnosti Nemak v Mostě již podpořila vláda. K tomuto účelu schválila před časem investiční pobídku ve výši 60 milionů korun. Koncem července vydalo k této akci souhlas i ministerstvo životního prostředí. Pokud se začne stavět, společnost Nemak plánuje v první fázi investici za zhruba 2,5 miliardy korun. Práci by v novém závodě mělo najít přes pět set lidí. Do deseti let slibuje firma investovat dalších devět miliard korun.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info