Farmářské děti méně trpí astmatem
17.10.2007 | Osel.cz
Nová obsáhlá analýza 13 524 dětí mladších 12 let zúčastněných v právě probíhajícím kanadském projektu National Longitudinal Survey of Children and Youth (NLSCY) ukázala, že děti žijící na farmách mají více než dvojnásobně menší šanci, že dostanou astma, než děti žijící na venkově mimo farmy, které mají zase o něco málo nižší riziko vývoje astmatu, než městské děti. Účinek farmářského života proti astmatu je navíc výraznější u dětí do 5 let.
Vedoucí výzkumného týmu William Midodzi z University of Alberta považuje výsledky studie mimo jiné za další přesvědčivý doklad souvislosti astmatu a dalších onemocnění alergického rázu s příliš úspěšnou hygienou. Na farmě děti se nevyhnutelně setkávají s nejrůznějšími viry, bakteriemi a plísněmi, především s jejich endotoxiny. Ty průběžně zaměstnávají imunitní systém obyvatel farmy, který tím pádem nemá čas na vymýšlení alergií. Podle všeho není daleko doba, kdy si budou novopečené maminky domů kupovat hnůj nebo plesnivé odpadky, abych jejich potomci netrpěli příliš úzkostnou péčí.
ScienceDaily 16.10.2007
Další články v kategorii Ekologie
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)

Tweet



