Firma Sellier a Bellot slouží již 175 let našim lovcům

Firma Sellier a Bellot slouží již 175 let našim lovcum

Rucní palné zbrane vyrábené a používané koncem 18. století byly prevážne vybaveny kresadlovým zámkem. Rozvoj chemie v tomto období však již vytvárel predpoklady pro konstrukci nového zámkového systému.

V 80. letech 18. století pripravil francouzský chemik Bertholet chlorecnan draselný, silné okyslicovadlo, které bylo možné ve smesi s pevnými horlavinami mechanickým podnetem snadno privést k zážehu. V roce 1799 anglický chemik Howard objevil traskavou rtut, traskavinu, vybuchující slabým nárazem nebo trením.

Objevením techto nových látek umožnilo koncem 18. a zacátkem 19. století rekonstrukci kresadlového zámku v zámek perkusní. U prvních perkusních zbraní bylo odstraneno vícko pánvicky s ocílkou a kohout se svorkou pro kresací kámen byl nahrazen kohoutem s údernou ploškou. Na pánvicku zbrane se místo mouckového cerného prachu umístila traskavá slož (smes traskavé rtuti, chlorecnanu draselného a vhodné horlaviny), která se dopadem kohoutku privedla k zážehu s následným zážehem prachové náplne v nábojové komore.

V roce 1807 byl Alexandru Forsythovi udelen britský patent na perkusní zámek, který obsahoval zásobník na traskavou slož pro približne 25 výstrelu a tím byl tento systém podstatne zdokonalen.

Od perkusního zámku to již byl jen pomerne malý technický krok k vynálezu perkusní zápalky a zámku s pistonem. Tento systém se u palných zbraní objevil mezi léty 1810 - 1820 a v souvislosti s jeho vynálezem se v literature uvádí rada jmen, mimo jiné i Bellotovo. První zbrane s tímto zpusobem zápalu se objevily ve Francii a v Anglii.

Perkusní zápalky vyrábeli zpocátku samotní puškari a dodávali je spolecne se zbranemi nové konstrukce. Na pocátku 20. let minulého století však již na výrobu zápalek zacínají vznikat samostatné dílny, rízené zkušenými chemiky. Jsou to napríklad firmy Tardy a Blancher, Houiller a Branchard ve Francii, v Anglii Westley Richard a v Prusku Dreyse a Collenbusch.

Približne ve stejné dobe pusobila v Lipsku obchodní spolecnost Sellier und Co., zabývající se mimo jiné i obchodem se zbranemi. Hlavní akcionár spolecnosti, Louis Sellier, po seznámení s novou konstrukcí perkusního zámku pochopil, jaká se mu naskýtá vynikající podnikatelská príležitost. Na rozsáhlém trhu celé tehdejší rakouské monarchie do té doby neexistoval podnik na výrobu perkusních zápalek. Rozhodl se tuto mezeru zaplnit založením vlastní továrny v Praze.

Na základe žádosti získal od rakouského císare Františka privilegium na výrobu perkusních zápalek dne 5. 8. 1825. Toto datum bylo rozhodující pro založení spolecnosti Sellier a Bellot a k tomuto datu se vztahuje letošní výrocí 175 let od založení firmy.

Louis Sellier si záhy uvedomil, že pro výrobu perkusních zápalek nestací jen odpovídající kapitál, ale je k tomu nutné urcité technické zarízení a hlavne odborné vedomosti a zkušenosti. Pozval proto do Prahy svého krajana, Francouze Jeana Maria Nicolause Bellota, který se již v Paríži výrobou perkusních zápalek zabýval. Sellier a Bellot uzavreli 17. 2. 1826 smlouvu o spolupráci a 15. 11. téhož roku smlouvu o spolecném podniku.

Na Žižkove, na tzv. Židovských pecích, zakoupili pozemky pro vybudování dílen. Bellot mel puvodne v úmyslu jen výrobu zahájit a zaucit pracovníky. Své rozhodnutí však zmenil po snatku s Ceškou, Alžbetou Vackovou. Snatek uzavreli 12. cervence 1827 v chrámu Panny Marie Snežné na Novém Meste.

Zahájení výroby v pražském podniku bylo spojeno s nekonecnými byrokratickými prekážkami, které obema spolecníkum kladly úrady, zrejme pro jejich francouzský puvod. Po rade ruzných podání, následujících zamítnutí, opakujících se odvolání, byla konecne Sellieru a Bellotovi udelena dekretem vídenského dvora ze dne 15. 5. 1828 koncese k výrobe zápalek. Výroba však byla omezena narízením, že nesmí být najednou vyrobeno více traskavé rtuti než 12 lotu (204 g) a další množství nesmí být vyrobeno dríve, dokud nebude predcházející dávka zpracována do zápalek. Pres toto omezení spolecníci v roce 1830 již vyrábeli 60 milionu kusu zápalek rocne.

V roce 1832 došlo v továrne k tragické události. Pri Bellotove kontrolní obchuzce po výrobe traskavých složí došlo k výbuchu, pri kterém byl povalen na zem a na ocích zranen strepinami tak, že údajne oslepl. Po urcité dobe se však znovu ujímá rízení podniku. V roce 1835 firma SB získává titul "dvorní dodavatel". Výroba zápalek neustále stoupá, zvyšuje se rovnež jejich export a v 50. letech minulého století již výroba presahuje 150 milionu vyrobených zápalek za jeden rok.

Vedle pražského materského podniku byly založeny dva pobocné závody - v Schönebecku v Prusku (v roce 1829) a druhý v Rize v Lotyšsku (1884).

Poté, co byla ve Francii zavedena výroba náboju Flobertových s okrajovým zápalem a náboju Lefaucheuxových s kolíckovou zápalkou, ujímá se této výroby již v 50. letech min. st. také firma Sellier a Bellot.

U náboju systému Flobertova byl postupne zaveden celý tehdejší pestrý sortiment. Byly to náboje ráží 4 mm, 6 mm, 7 mm a 9 mm Flobert v provedení s kulatou, špicatou, prípadne brokovou strelou. Rovnež byly dodávány náboje Bosquette a Longue Porteé. Od 70. let byla paleta ráží náboju s okrajovým zápalem doplnena o nová US provedení, jejich výkon byl již zesílen výmetnou náplní cerného prachu. Byly to náboje v rážích .32", .38", .42" a .44". Pozdeji v 90. letech byla zavedena celá rada amerických náboju v ráži .22" (22 Short, 22 Long, 22 Long Rifle a 22 Extra Long).

Rovnež sortiment náboju s kolíckovou zápalkou (systém Lefaucheux) byl vyráben ve velmi pestré palete. Byly to náboje revolverové v provedení s mosazným kováním a papírovým pláštem nebo s celokovovou nábojnicí ve všech vyrábených rážích od 5 mm do 15 mm, s normální nebo prodlouženou délkou nábojnice. Laborovány byly olovenými strelami, nebo hromadnou strelou brokovou. Nábojnice s kolíckovou zápalkou byly rovnež vyrábeny pro brokovnice. Zahrnovaly celou škálu od ráže 8 až do 32, vcetne ráží milimetrových (14, 13, 12 a 11 milimetru). Papírové plášte techto nábojnic byly dodávány v ruzných barvách. Nábojnice s kolíckovou zápalkou pro brokovnice byly vyrábeny až do 2. svetové války. V nejobvyklejších rážích (12, 14, 16 a 20) byly v této konstrukci dodávány i nalaborované náboje.

Výroba náboju se stredovým zápalem byla zahájena v 70. letech minulého století (podle nekterých údaju již koncem 60. let). V této dobe byla ješte stále dominujícím programem výroba zápalek, avšak postupne narustá objem výroby náboju se stredovým zápalem a na pocátku 20. století se již stává programem dominujícím.

Po Sellierove smrti prodávají jeho dedicové a Bellot, v roce 1872, firmu spolecnosti s názvem "Akciová spolecnost na výrobu zápalek, náboju a kroužku, dríve Sellier a Bellot". "Kroužky" uvedené v názvu podniku predstavovaly medené nebo tombakové mezikruží, vysekávané podobne jako polotovary pro výrobu zápalek z odpovídajícího plechového pásku. Používaly se obšité na zpevnení otvoru pro šnury u korzetu, šnerovacek a jiných soucástí prádla a odevu.

Paleta náboju se stredovým zápalem obsáhla postupne všechny jejich druhy. Do programu byly zarazovány náboje se stredovým zápalem pro revolvery, kulovnice, pušky, brokovnice a pistole tak, jak se tyto zbrane v odpovídajících rážích objevovaly na trhu nebo byly zavádeny do výzbroje armád.

Náboje pro revolvery byly vyrábeny v rážích rakouských (Gasser, Mannlicher), francouzských (se slabým nebo silným okrajem, dále Galland, Lebel, Velo-Dog), belgických (Nagant), nemeckých (Mauser), amerických (ráže .32", .38", .43", .44", s olovenými strelami, v nekterých prípadech i v brokových laboracích.

Výroba kulových náboju nezahrnovala rozsáhlý pocet ráží a ani množství náboju dodávaných na trh nebylo mimorádné, protože v tomto odvetví dominovala firma G. Roth. Presto však Sellier a Bellot vyrábel oblíbený nemecký a rakouský náboj 8,15 x 46 R, nebo populární lovecké náboje 5,6 x 35 R Vierling, 6,5 x 52 R, ráže Mannlicher Schönauer, 9,3 x 72 R, 11,6 x 60 R a nekteré další kulové náboje rakouského, nemeckého, anglického, ale i amerického puvodu.

Významným výrobním programem byla výroba nábojnic se stredovým zápalem pro brokovnice, které ješte v minulém století prevážily nad nábojnicemi s kolíckovou zápalkou. Radu let byly dodávány prevážne zápalkové nábojnice pro domácí laboraci, postupne se zvyšoval podíl dodávek laborovaných náboju. Firma Sellier a Bellot dodávala témer úplnou radu brokovnicových ráží (4, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 24, 28, 32, 36, vcetne nekterých milimetrových ráží). Vedle nábojnic s kovovým kováním a papírovým pláštem byly dodávány i tzv. "vecné nábojnice", celé vytažené z mosazi. Plášt nábojnic byl vyráben z papíru ruzných barev, zpocátku ješte bez potisku. Avšak již na pocátku století se nábojnice zacínají potiskovat ruznými loveckými motivy, z nichž nekteré zároven predstavovaly chránené znacky a názvy ("Zelená vetvicka", "Kachna", "Bažant", "Koroptev", "Zajíc", "Cerná holubárka", z novejších "Predání", "Tygr", "Lord" a jiné). Presto, že Ceskoslovensko po 1. svetové válce ješte nebylo clenem C.I.P., pristoupila firma Sellier a Bellot již v této dobe na normalizované rozmery.

Již od 70. let minulého století se stále významnejším výrobním programem stávají náboje pro pechotní pušky. V zápetí po tom, co se koncem 60. a zacátkem 70. let minulého století zacaly v armádách zavádet pušky a karabiny na jednotné náboje s kovovou nábojnicí, zacala je firma Sellier a Bellot dodávat jak pro rakouskou armádu, tak také pro export. Pro rakouskou armádu byly vyrábeny náboje 11,3 x 36 R Werndl pro karabinu mod. 67, 11,15 x 35,6 R Werndl pro karabinu mod. 77, 11,2 x 36 R Werndl pro karabinu mod. 82, 11 x 58 R Werndl pro pušku mod. 77, dále 11,15 x 60 R Mauser pro Nemecko a Recko a radu dalších vojenských ráží, laborovaných ješte cerným prachem. Podnik však také okamžite podchytil výrobu nových vojenských ráží konstruovaných již pro bezdýmný prach. Byl to rakouský náboj 8 x 50 R (model 88 ješte s cerným prachem, mod. 90 již s bezdýmným), 8 x 57 I (M88) a další.

Po 1. svetové válce byl podnik hlavním dodavatelem streliva pro ceskoslovenskou armádu. Byl dodáván náboj 8 x 57 IS jako vz. 23 v celé škále bežných vojenských provedení. V období 1. republiky dodával podnik pomerne znacná množství pechotních náboju na export do Cíny (8 x 57 IS), do Jižní Ameriky (7 x 57 a 7,65 x 53 argentinský) a do jiných zemí sveta (303 British).

Pistolové náboje již predstavují modernejší sortiment streliva, jejichž výroba se zacala významne rozširovat na zacátku 20. století. Mezi první ráže vyrábené u spolecnosti Sellier a Bellot patrily 7,63 mm Mauser, 7,65 mm Browning, 7,65 mm Mannlicher, 9 mm Browning dlouhý, 9 mm Browning krátký, 6,35 mm Browning, 9 mm Steyr, 9 mm Luger a po válce pro cs. armádu vz. 22.

V roce 1894 se název podniku mení na "Továrny na strelivo, dríve Sellier a Bellot" a toto oznacení pretrvává až do roku 1945.

V dusledku zrízení Nobelovy dynamitky v Zámcích u Prahy a modernizace delostreleckých granátu ve Škodove municce v Bolevci u Plzne, jsou v podniku zavedeny zcela nové výrobky - prumyslové rozbušky, delostrelecké a ženijní iniciátory. Byla zde zahájena výroba dulních rozbušek, rozbušek, roznetek a zápalek pro delostreleckou munici a dále rozbušky ženijní a Hesova bleskovice (výbušná nápln byla tvorena traskavou rtutí). V meziválecném období se znacne rozšírila výroba prumyslových rozbušek v dusledku uplatnení vynálezu primární slože s chráneným, komercním oznacením "Astryl", jehož puvodcem byl tehdejší reditel podniku Dr. Ing. Blechta.

V letech 1934 - 36 byla továrna z bezpecnostních (v Praze ji již zacla obklopovat obcanská výstavba) a strategických duvodu, bez prerušení výroby, prestehována do Vlašimi.

V prubehu 2. svetové války byl podnik pod nemeckou správou a veškerá výroba byla zamerena pro nemeckou armádu. Vedle zápalek a pechotních náboju se v licenci švýcarské firmy Oerlikon vyrábely 20 mm náboje do protiletadlových kanonu.

V roce 1945 byla továrna znárodnena a prevedena jako závod pod Zbrojovku Brno. V roce 1953 byla samostatnost podniku obnovena pod názvem Blanické strojírny n.p. Vlašim. Veškeré vyrábené výrobky se však nadále uvádely na trh pod ochrannou znackou "Sellier a Bellot", prípadne "SB".

Po válce výroba streliva urcitou dobu stagnovala a podnik proto zavedl nekteré vedlejší programy (zdrhovadla, korunkové uzávery na láhve, rozšírena byla výroba prostredku pro trhací techniku o Fritschovu a Bickfordovu zápalnici, elektrické palníky a elektrické rozbušky). Byla zavedena výroba municních stroju pro vlastní potrebu i pro export. V poválecných letech byly realizovány dodávky celých investicních celku.

Na pocátku padesátých let, v rámci delimitace výrobních programu, byla ze závodu Zbrojovky Brno v Povážské Bystrici prevedena do Vlašimi veškerá výroba kulových náboju a tím se pocet kulových ráží, vyrábených s razidlem Sellier a Bellot, zvýšil na 37 ve 111 laboracních provedeních.

Približne ve stejné dobe byly v podniku zahájeny vývojové práce na puvodním ceskoslovenském pechotním náboji 7,62 x 45 (Z50, nebo vzor 52). Tento náboj byl urcitou dobu vyráben, avšak po uzavrení varšavské smlouvy byly ve spolupráci s Konstruktou Brno zavedeny nové, v podstate sovetské pechotní náboje 7,62 mm vz. 43 a 7,62 mm vz. 59, avšak v puvodní ceskoslovenské konstrukci, vyrábené vlastní technologií. V 80. letech byla pro armádu a policii zavedena výroba sovetského náboje 9 mm Makarov, avšak rovnež v puvodním provedení SB. Na tomto míste bude vhodné zduraznit, že firma Sellier a Bellot nemela nikdy (s jedinou výjimkou náboju 20 mm švýcarské firmy Oerlikon) svázány ruce licencními smlouvami a všechny výrobky vyrábela na základe vlastního vývoje ve vlastním konstrukcním provedení.

V 60. letech se v tehdejších Blanických strojírnách zavádí další výrobní programy - výroba balicích stroju, kuželíkových a váleckových dvouradých ložisek.

Ješte pred sametovou revolucí, na pocátku 80. let, pochopilo tehdejší vedení podniku, jaký dalekosáhlý význam pro export má ochranná znacka Sellier a Bellot a proto se tato jména dostala opet do názvu podniku. Je však nutno znovu zduraznit, že po celou dobu, kdy se podnik nazýval Blanické strojírny, byly všechny výrobky, zvlášte strelivo a iniciátory, vždy dodávány pod ochranou znackou Sellier a Bellot, prípadne SB. Je proto dnes možné zcela oprávnene tvrdit, že továrna Sellier a Bellot je jedním z nejstarších výrobcu zápalek a náboju na svete, který nepretržite od svého vzniku dodává své výrobky pod stejnou ochrannou znackou.

V roce 1992 byla vlašimská municka privatizována pod puvodním názvem "Sellier a Bellot, akciová spolecnost". Akcionári jsou ceské právnické a fyzické osoby, vcetne nekterých zamestnancu podniku.

Po nekolika letech tápání a hledání probíhá nyní v podniku pod vedením nového, mladého kolektivu manažeru zásadní restrukturalizace, podnik se již odrazil ode dna a po obnovení kontaktu s tradicními trhy se postupne prosazuje i na dalších trzích.

V soucasné dobe dodávané náboje spolecnosti Sellier a Bellot zahrnují tyto základní skupiny: náboje vojenské, kulové (lovecké i sportovní), brokové (rovnež v loveckém i sportovním provedení), pistolové a revolverové a konecne náboje s okrajovým zápalem, vcetne prumyslových nábojek.

Pro vojenské upotrebení je podnik schopen realizovat dodávku jakýchkoliv náboju v rážích do prumeru strely 8 mm, v provedení s nábojnicí mosaznou nebo ocelovou, podle prání zákazníka. Vedle ostrých náboju existuje výrobní pripravenost i pro speciální provedení, jakými jsou náboje se strelami svítícími, prubojne zápalnými, zamerovacími, atd.

Lovce však pochopitelne nejvíce zajímají lovecké náboje kulové i brokové, proto se této skupine výrobku budeme venovat ponekud podrobneji.

Sortiment ráží kulových náboju byl v posledních letech do znacné míry obmenen. V souladu se svetovým trendem a na základe pruzkumu trhu bylo provedeno rozdelení kulových ráží na standardní a nestandardní, které jsou již dlouho považovány za výbehové. U standardních ráží je garantována prubežná výroba a je postupne doplnována novými a na trhu požadovanými rážemi. Soucasne je však nutno zduraznit, že firma Sellier a Bellot byla zpravidla jedním z posledních výrobcu, kterí zastaralou ráži vyradili z výrobního programu. Vypouštení a i zarazování ráží do výrobního programu je provádeno na základe peclive uváženého prihlédnutí k požadavkum tuzemského a zahranicního trhu.

V sortimentu kulového streliva nalezneme celosvetove nejrozšírenejších 27 ráží evropského a amerického puvodu. Tyto ráže jsou laborovány klasickým provedením strel osvedcené a dukladne proverené konstrukce. Již v 70. letech byl vyvinut a zaveden nový typ progresivní polopláštové strely pro nejpoužívanejší ráže 7 mm, s rízenou deformací prední cásti v závislosti na síle odporu dopadového média (umožnuje to promenná tlouštka steny plášte) a se strižnou hranou na povrchu plášte. Po overení a kladném hodnocení byla tato konstrukce aplikována i pro strely o prumeru 8 mm, noveji i pro 308 Winchester a 30-06 Sprg. V uvedených letech byl také proveden vývoj strely pro ráži 308 Winchester s dvoudílným oloveným jádrem. V prední cásti bylo olovo mekké, v zadní cásti tvrdé. V závislosti na odporu cíle se prední cást deformovala do požadovaného "hribu" a predávala cíli velké množství dopadové energie. Zadní cást z tvrdého olova pak zajištovala hloubkové proniknutí a vyvolání potrebného párového šoku. V katalogu firmy SB byla oznacena DC (Dual Core). Pres vynikající výsledky se ji, bohužel, nepodarilo prosadit. Sortiment strel dále zahrnuje strely polopláštové (SP), celopláštové (FMJ) a strely expanzní s kuklou (HPC). Tyto strely mají expanzní dutinu v prední cásti prekrytou medenou kuklou, která zajištuje zlepšení balistických vlastností strely, ale zpusobuje i menší zpoždení expanzního úcinku strely. Toto nepatrné zpoždení zpusobí, že strela pronikne do cíle hloubeji, než se prosadí vliv expanzní dutiny. Nedochází tedy k vybití dopadové energie již v povrchových oblastech cíle. U náboju 308 Winchester, 30-06 Springfield a 7,62 x 54 R je nove používána speciální expanzní biogivální strela. Expanzní dutina v hlave je témer uzavrena pláštem strely. Je oznacována HPBT. Vyznacuje se výbornými balistickými vlastnostmi, predevším mimorádnou presností, umožnující úspešný zásah i ve vetších vzdálenostech. Je s úspechem používána pro sportovní strelbu, ale zaznamenáváme i její úspešné lovecké použití predevším pri lovu spárkaté zvere.

Jak již bylo uvedeno, paleta vyrábených kulových ráží je prubežne doplnována o nové výrobky, které jsou pravidelne predstavovány na mezinárodní výstave zbraní a streliva IWA v Norimberku. Spolecnost Sellier a Bellot se zameruje na trhem nejvíce požadované ráže, aby mohla být zajištena jejich špicková kvalita pri prijatelných provozních nákladech a tedy i cenách.

Výrobní sortiment náboju pro brokovnice zaznamenal v posledních letech rovnež významné zmeny. V široké výrobní palete dnes prevládají náboje s plastovým pláštem, i když podnik stále vychází vstríc lovcum požadujícím tradicní náboje s papírovým pláštem, jakými jsou napríklad "cerveno-cerné" ("cerná holubárka"). Ve výrobním programu nadále zustávají náboje s papírovými cervenými plášti "Zajíc" nebo "Koroptev". Nepomerne širší je však paleta loveckých náboju s plastovým pláštem, jakými napríklad jsou SB Lord, SB Corona, SB Fortuna nebo SB Plastik.

Spolecnost SB se rovnež zameruje na ochranu životního prostredí a nove do výrobního programu brokových náboju zaradila náboj s komercním oznacením "ECOWAD", který obsahuje zátku vyrobenou z biologicky a svetelne degradovatelného plastu, takže vystrelená zátka se v prírodním prostredí brzy rozloží.

Další novinkou ve strelivu pro brokovnice je náboj s novou konstrukcí jednotné, olovené strely "Special Slug", dodávaný v rážích 12 x 76, 12 x 70 (67,5), 16 x 70 (67,5) a 20 x 70 (67,5). Tento náboj s novou jednotnou strelou pro brokovnice dosahuje tak vysoké presnosti, že je doporucován i pro sportovní tercovou strelbu.

Již radu let je prevážne pro export dodáván úplný sortiment brokových náboju s ocelovými broky pro lov vodních ptáku tam, kde je tento zpusob predepsán.

Pro sportovní strelbu a pro osobní obranu je dodávána rada ráží pistolových a revolverových náboju. Tato skupina byla v posledních letech doplnena o ráže 9 x 21, 40 Smith a Wesson, 357 Magnum a 357 SIG.

Významnou výrobní skupinu pro sportovní strelbu predstavují náboje s okrajovým zápalem. Vyrábený sortiment pokrývá základní požadavky pro sportovní strelbu a pro strelbu na nahodilé terce. Pro radu odvetví národního hospodárství se v této skupine výrobku dodávají nábojky pro expanzní prumyslové prístroje, vyrábené ve velmi široké palete ráží.

Spolecnost Sellier a Bellot zarazuje každý rok do svého výrobního programu z oboru streliva nekolik nových výrobku, kterými obohacuje trh a které poprvé prezentuje na mezinárodní výstave IWA v Norimberku. V letošním roce tam byly predvedeny následující nové výrobky: náboj s laborací hrubých broku 12 x 76 Magnum, kolekce brokových náboju s jednotnou olovenou strelou speciální konstrukce "Special Slug", brokový náboj 28 x 70 cervený s plastovým pláštem, sportovní brokové náboje 20 x 70 Trap a Skeet s 24 g broku, brokový náboj "ECOWAD" s plastovou zátkou v prírode se rozkládající, mosazné brokové nábojnice v ráži 410 pro domácí prebíjení, kulový náboj s nábojnicí s nákružkem 300 Winchester Magnum a konecne tercový náboj 7,62 x 54 R se strelou HPBT.

Všechny náboje vyrábené firmou Sellier a Bellot odpovídají svým provedením a vlastnostmi predpisum C.I.P. Výroba náboju a jejich kontrola je provádena s aplikací moderních metod, vcetne zásad matematické statistiky, takže podniku byla udelena certifikace podle mezinárodní normy ISO 9001.

Pri príležitosti 175. výrocí akciové spolecnosti Sellier a Bellot bychom chteli všem pracovníkum podniku poprát mnoho úspechu pri uspokojování požadavku tuzemských i zahranicních zákazníku. Veríme, že továrna s tak dlouhou tradicí si nejen udrží svou dobrou povest, ale kvalitou svých výrobku ji bude neustále dále zvyšovat.

Ing. Jindrich HÝKEL, Ing. Václav MALIMÁNEK

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info