FNM letos vydá 1,5 miliard Kč na sanace ekologických škod v Unipetrolu
26.02.2005 | Ekolist.cz
Více než 1,5 miliardy korun chce v letošním roce vydat Fond národního majetku (FNM) na odstraňování staré ekologické zátěže v závodech holdingu Unipetrol. Z toho 1,106 miliardy půjde na škody ve Spolaně Neratovice a 408,5 milionu korun na škody v litvínovském Chemopetrolu. ČIA to dnes sdělila Jitka Wagnerová z tiskového oddělení FNM.
O poskytnutí dotace na odstranění ekologických škod v Chemopetrolu a Spolaně rozhodla vláda v říjnu 2004. V případě Spolany stát garantuje odstranění škod až do výše 6,33 miliardy korun, u Chemopetrolu do šesti miliard. Do konce roku 2004 bylo z uvedených částek vynaloženo ve Spolaně 648,5 milionu korun a v Chemopetrolu 1,537 miliardy korun. Úhradu starých ekologických škod zajišťuje FNM, náklady na tyto práce hradí z privatizačních příjmů.
Do holdingu Unipetrol náleží kromě stejnojmenné mateřské firmy též společnosti Chemopetrol, Kaučuk, Benzina, Paramo, Spolana, Unipetrol Trade, Unipetrol Rafinérie, dále pak 51procentní podíl v České rafinérské, 50 procent Agrobohemie a 38,9 procenta Aliachemu. Podle předběžných odhadů dosáhly konsolidované tržby Unipetrolu za loňský rok 80 miliard korun a čistý zisk čtyři miliardy.
Majoritní balík 63 procent akcií Unipetrolu vlastní stát, podle rozhodnutí ministrů z dubna 2004 by měl tyto akcie za 11,3 miliardy korun koupit polský PKN Orlen. Transakce stále čeká na souhlas Evropské unie. Zbývajících 37 procent akcií Unipetrolu je rozptýleno mezi portfoliové a drobné investory.
Další články v kategorii Ekologie
- Správa KRNAP vyzývá k hlášení invazních rostlin v Krkonoších, ohrožují přírodu (15.06.2026)
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- O možném zákazu lovu lišek norováním budou poslanci dál jednat (06.06.2026)
- MŽP podpoří efektivnější hospodaření se srážkovou vodou, zelené střechy i ochranu před sesuvy 300 miliony korun z OPŽP (05.06.2026)
- Monitorovací výbor OP Spravedlivá transformace jednal v Mostě o dalším postupu programu (04.06.2026)
- Šakali se šíří i kvůli úbytku vlků, mohou osídlit až tři čtvrtiny Evropy (04.06.2026)
- Na pastviny nad jesenickou Ovčárnou míří stovka ovcí. Pomáhají s péčí o horské hole (03.06.2026)
- NKÚ: Přínosy dotací na lepší hospodaření se srážkovou vodou nelze posoudit (02.06.2026)
- Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí (01.06.2026)
- Vavrouškovu cenu za environmentální osvětu získaly tři laureátky (29.05.2026)

Tweet



