Greenpeace radí jen sledě
27.02.2002 | Právo
S ohledem na přílišnou aktivitu rybolovu ve světových mořích lze v současné době označit za ekologicky přijatelný již jen nákup sleďů a makrel. K tomuto závěru dospěla mezinárodní organizace na ochranu přírody Greenpeace ve své publikaci Fish & Facts, kterou v sobotu prezentovala v Hamburku. Podle experta Greenpeace Thomase Henningse jsou podmínky pro většinu druhů ryb ekologicky kritické až katastrofální. Především hon na oblíbené druhy s libovým masem, jako je například aljašská treska, z níž se vyrábějí oblíbené rybí prsty, ničí podle jeho slov ekologické systémy celých oblastí moří. V evropských mořích jsou oblíbené druhy ryb jako tresky, mořské štiky, platýsi a kambaly (známé též jako mořské jazyky) zdecimovány. Naproti tomu situace u sleďů a makrel je prý nyní přijatelná. Maso baltského sledě však podle Henningse obsahuje mnoho škodlivin.
Další články v kategorii Ekologie
- ČSÚ: Chráněná území v Plzeňském kraji tvoří téměř pětinu z celkové rozlohy kraje (31.03.2026)
- Studie zmapovala infrastrukturu CHKO Soutok, čeká se růst návštěvnosti (31.03.2026)
- Na seznam chráněných zvířat přibylo čtyřicet druhů. Včetně sovy Harryho Pottera (31.03.2026)
- Je nutné změnit systém emisních povolenek a zabránit negativním dopadům na český průmysl, ceny energií i domácnosti, řekl v Evropském parlamentu ministr Červený (30.03.2026)
- Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korun (27.03.2026)
- Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně (26.03.2026)
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)

Tweet



