Greenpeace varují před pokusy

Vážné nebezpečí spatřují ekologičtí aktivisté z Greenpeace v geneticky manipulované pšenici, kterou pokusně pěstuje koncern Monsanto v Branišovicích.

Ekologická organizace Greenpeace vyzvala nadnárodní koncern Monsanto, aby ukončil pěstování geneticky manipulované pšenice v České republice. Monsanto pokusně pěstuje pšenici ve své šlechtitelské stanici v Branišovicích na Znojemsku. "Pokusné pěstování geneticky manipulované pšenice může kontaminovat pšenici normální, což by mohlo mít vážný dopad na celé české zemědělství," tvrdí aktivista Čestmír Hrdinka. Podle něho může dojít k opylení normální pšenice pšenicí geneticky manipulovanou. "Pak by to pro Českou republiku mohlo znamenat ztrátu vývozních trhů, neboť ve světě existuje vůči geneticky manipulované pšenici velký odpor," prohlásil Hrdinka. Podobný problém se stal v Maďarsku. To ztratilo možnost vyvážet do Německa řepku poté, co vyšlo najevo, že byla pravděpodobně kontaminována geneticky manipulovanou řepkou z pokusných polí. "Riziko pro životní prostředí může být i jiné - modifikovaná pšenice je odolná vůči herbicidům a kontaminací se může ta odolnost přenést i na plevele," tvrdí Hrdinka z Greenpeace. Podle firmy Monsanto však v Branišovicích žádné riziko kontaminace nehrozí. Pokusné pole je totiž izolováno několika sty metry plochy, na níž je například řepné pole či rybník a nepěstuje se tam žádná jiná pšenice. Zástupci firmy také tvrdí, že přísně dodržují zásady práce s transgenními rostlinami, které určuje vyhláška. "Geneticky manipulovaná Roundup ready pšenice firmy Monsanto nebyla nikde na světě registrována ke komerčnímu využití a pěstuje se zatím pouze pokusně ve Spojených státech amerických a v Kanadě. Česká republika se nesmí stát pokusnou laboratoří pro manipulované plodiny, které jinde ve světě nechtějí," zdůraznil ovšem Hrdinka z Greenpeace. Mluvčí firmy Monsanto Miluše Kusendová už dříve uvedla, že firma pěstuje pšenici na políčku o rozloze dvě stě třicet metrů čtverečních v souladu s českými zákony. Také Česká inspekce životního prostředí ani ministerstvo životního prostředí nezjistily při kontrole v polovině června žádné nedostatky. Monsanto v Branišovicích pěstovalo na malé ploše i modifikovanou kukuřici a cukrovku, ale tyto plodiny už minulý týden zaměstnanci firmy zlikvidovali. Podle mluvčí Kusendové to byl pouze demonstrační pokus na ukázku pro zemědělce.

CO SE DĚJE V BRANIŠOVICÍCH

* Šlechtitelská stanice Monsanto v Branišovicích na Znojemsku je jedním ze dvou míst v Evropě, která se zabývají dlouhodobým šlechtitelským programem pšenice odolné k herbicidu Roundup. Druhé pracoviště, které tomuto účelu svým vybavením, zkušenostmi a klimatickými podmínkami vyhovuje, se nachází ve Velké Británii. Do projektu v Branišovicích jsou nyní zahrnuty šlechtitelské materiály z Velké Británie a USA. Vzhledem k raným fázím projektu Monsanto o uvedení transgenní pšenice na český trh v tuto chvíli neuvažuje. Monsanto tento rok šlechtí transgenní plodiny pouze v Branišovicích.

GENETICKÉ ÚPRAVY PODLE GREENPEACE

* Genetické úpravy se podle Greenpeace dělají tak, že například do rajčat se vnáší gen z bakterie, do jahod gen z ryby a do kapra lidský gen urychlující růst. K podobné "výměně informací" mezi rostlinami a živočichy v přírodě normálně nedochází. Únik geneticky modifikovaných organismů do životního prostředí by tak mohl mít nedozírné následky na celý ekosystém. Zatímco znečištění jedovatými látkami lze většinou odstranit, u živých organismů, které se množí, mohou migrovat a ovlivňovat neznámým způsobem ekosystém, je to podle Greenpeace prakticky nemožné.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info