Guláš z nekontrolovaného divočáka by mohl přinést i smrt

Nová vyhláška platí od listopadu loňského roku pro kontroly vzorků tkání některých zvířat, vnímavých na trichnellu spiralis. Český výraz svalovec znají jako reálné nebezpečí zejména myslivci.

"Nová vyhláška zpřísnila kontroly vzorků masa prasat, koní, oslů a jejich kříženců, ze zvěře pak je na trichinózu nejvíc vnímavá černá zvěř a medvědi,"

upřesnil cíl nového opatření včera ředitel Okresní veterinární správy v Lounech MVDr. Jaroslav Horník. Důvodem ke zpřísnění testů byl loňský výskyt onemocnění svalovcem mezi divočáky na severní Moravě. Navíc se potvrdilo, že dosud používaná kompresní metoda vyšetření tkání nemusí přítomnost nebezpečného parazita vždy odhalit. Státní veterinární správa určila jednoznačně, že každý odstřelený kus zvěře, vnímavé na trichinózu, musí být prověřen tzv. trávící metodou, která je spolehlivější.

Mějte trpělivost, i když prase střelíte v pátek

Nová metoda zkomplikovala rozbory vzorků divočáků - zatímco kompresní metodou mohli testovat vzorky vesměs všichni obvodní veterinární lékaři prakticky na počkání, nový způsob zajištují nyní v okrese dvě trichinoskopické laboratoře - na jatkách v Žatci a na porážce v Černochově.

"Podle předpisu nesmí být maso z černé zvěře uvolněno k použití dříve, než je znám výsledek testu,"

zdůraznil dr. Horník. Rozbor tkáně trvá přibližně půl dne, pokud se ovšem dostane do příslušné laboratoře například v pátek odpoledne, je velmi pravděpodobné, že se výsledek dozví střelec kňoura až v pondělí,"

domnívá se ředitel.

Podle něj by se pak mohlo stát, že si myslivec připraví guláš i z divočáka, jehož výsledek testu zatím nezná. Onemocnění svalovcem, jež v takovém případě ohrožuje konzumenty, je podle dr. Horníka velmi nebezpečné. První příznaky jsou totiž shodné třeba s chřipkovým onemocněním a těžko se rozpoznají. Svalovec se následně opouzdří, nejčastěji v dýchacích svalech. V tomto stadiu je už nemoc neléčitelná a nastává smrt udušením.

Myslivci tvrdí, že laboratoře využívají

"S novou vyhláškou jsme pochopitelně seznámili všechna myslivecká sdružení v okrese a v současné době již jejich členové využívají obě trichinoskopické laboratoře na Lounsku,"

tvrdí předseda Českomoravské myslivecké jednoty Louny Ing. Miloš Novák. Zcela vyloučil, že by se například jako cena do tomboly nebo prodejem mohlo na veřejnost dostat nekontrolované maso.

"Pro širokou obec myslivců je naopak pozitivní skutečností, že nové testy, prováděné trávicí metodou, spolehlivě odhalí přítomnost svalovce," tvrdí Ing. Novák. Jak dále uvedl, čeká myslivecké spolky v souvislosti se zánikem okresních úřadů a přijetím nového mysliveckého zákona ještě mnoho dalších změn v organizaci i výkonu myslivecké činnosti. Garanty v jednotlivých spolcích jsou myslivečtí hospodáři a předseda okresní myslivecké jednoty věří, že společně s členy se dokáží s novinkami vyrovnat.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info