Hasiči varují: nevypalujte trávu!

Je jaro, jásají zahrádkáři. Starou trávu bude třeba odstranit, aby nebránila růstu nové a nehyzdila pažit. Proč brát hrábě do ruky? Vždyť stačí krabička zápalek a plameny odvedou práci za nás. Mnozí lidé takto uvažují bez ohledu na obrovské škody, které mohou během okamžiku způsobit.

Chrudim - Hasiči varují před plošným vypalováním travních porostů. Za poslední týden vznikly v okrese tři požáry způsobené tímto stále rozšířeným nešvarem.

Taková likvidace starých porostů je zakázána zákonem o požární ochraně a také chrudimským okresním úřadem. Jeho nařízení je platné od roku 1996 a jasně stanoví podmínky pro spalování odpadu ze stromů, keřů, plevele, suché trávy, rákosu a pálení sena či slámy na polích.

"Ten kdo plošně vypaluje porosty, vystavuje se nebezpečí uhoření nebo způsobení požáru, který ohrožuje majetek a životy spoluobčanů. Proto může být fyzická osoba pokutována až do výše 25 tisíc korun," říká Ladislav Kostovič, zástupce ředitele pro prevenci chrudimského územního odboru Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Na území okresu nyní podle jeho slov došlo za pouhý týden ke třem požárům, a to ve Skutči, České Rybné a v Hlinsku. Vedoucí nasavrcké Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory František Bárta uvádí, že vypalování je zakázáno ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Rozdělávání ohně mimo vyhrazená místa je podle něj na území CHKO zakázáno.

"Zároveň dochází k poškozování přírodního prostředí s výskytem zvláště chráněných druhů," vysvětluje Bárta.

Ohrožené druhy mizí

V plamenech může nalézt smrt čmelák zemní, otakárek fenyklový, ale dochází i ke změně druhové skladby rostlin. To znamená, že postupně mizí ohrožené druhy, jako je například hořeček.

"Nejnebezpečnější vypalování je právě v době předjaří, kdy klíčí semena a probouzí se první organismy," dodává Bárta.

Zákaz je vždycky porušen

Přísnější postih za vypalování travních porostů zvažují představitelé obcí, kteří by se patřičnou vyhláškou mohli proti nezodpovědným lidem účinně bránit.

"Právě vyhlášku připravujeme, mělo by ji ve druhé polovině dubna projednávat zastupitelstvo. Každoročně upozorňujeme občany na zákaz vypalování trávy, a přesto ho vždycky někdo poruší. Díky vyhlášce bychom měli určité páky od domluvy až po řešení přestupku," vysvětluje starosta Úhřetic Stanislav Valášek.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info