Investice do skládky se vrací pomalu

Konkurence tlačí provozovatele skládky na Kolínsku, aby zvýšil poplatky.

Na 60 miliónů korun přišla obec Radim v okrese Kolín první etapa výstavby skládky tuhého komunálního odpadu. Radim si musela vzít půjčku z Agrobanky, část nákladů byla pokryta podnikatelským úvěrem od společnosti Vodní stavby Praha, která stavbu zajišťovala, zbytek doplnila obec z vlastních prostředků. Teprve letos, po téměř sedmi letech od zahájení provozu první stavby skládky s kapacitou 1,25 miliónu tun, se půjčky a úvěry obci podařilo splatit.

"Přímo však na provozování skládky stejně nevyděláváme," poznamenává starosta Radimi Jaroslav Mašín. Například dosud obec vložila na zákonem přikázaný vázaný fond pro pozdější rekultivaci naplněné skládky sedm miliónů korun. Dalších osm miliónů korun si letos vyžádal nákup nového kompaktoru, tedy těžkého samochodného stroje na udusávání naváženého odpadu, neboť dosavadní byl vyřazen kvůli poruše.

Přesto ze skládky obec profituje. Tak třeba nezanedbatelný není počet jedenácti pracovníků zaměstnaných při obsluze a střežení skládky. Další desítka lidí působí v autodopravě, kterou obec zřídila pro kontejnerový svoz odpadu nejen z Kolínska, ale také z dalších svozových oblastí v okresech Nymburk a Praha-východ.

Přínosem je i vedlejší produkt ze skládky - bioplyn, který obec prodává firmě EZ Praha, a. s., za 15 haléřů po kubickém metru. Mobilní generátor postavený společností MAINE dosahuje výkonu kolem 450 až 500 kilowatthodin při spotřebě asi 1,5 m3/kWh, přičemž veškerý proud se dodává do veřejné sítě.

Více než devítihektarová skládka v Radimi ročně přijme kolem 70 tisíc tun tuhého komunálního odpadu. Je pod stálým dozorem inspektorů České inspekce životního prostředí a už když ještě v 80. letech minulého století v této lokalitě vznikala původní skládka, již na ní existoval drenážní systém ukončený jímkou. Současná stavba skladky je na geologickém podloží z nepropustných jílovitých hlín a jílovitých prachovců a navíc je zabezpečena kromě minerálního těsnění ještě dvoumilimetrovou fólií PEHD Carbofol. Na dně skládky je položeno potrubí pro odvádění průsakových vod a je tam založen i systém plynového hospodářství. Skládka je opatřena také oklepovou a mycí rampou.

Za tunu odpadu vyvezeného na skládku se v Radimi vybírá od obcí a technických služeb 346 a od firem 410 korun. Pokud přiveze odpad organizace, která s Radimí nemá uzavřenu dohodu o odběru, zaplatí 472 koruny. Od příštího roku se tyto poplatky ze zákona opět zvýší. Místní občané však budou dál platit symbolickou desetikorunu za odpad , který sami vyvážejí na skládku. Přesto tamní poplatky stále patří k nejnižším, takže podle Mašína je obec pod stálým tlakem konkurence, aby je zvýšila už nyní.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info