IWA 2001

V pátek 9. března se již po 28. otevřely brány norimberského výstaviště pro výstavu IWA. Naši čtenáři jistě vědí, že jde o prestižní celosvětovou výstavu přístupnou pouze odborné veřejnosti, na které jsou k vidění nejen zbraně a střelivo, ale vše, co nějak souvisí s lovem, střeleckým sportem a přežitím v přírodě. Vystavovatelé se prezentovali rovněž množstvím překrásných ořechových přířezů na pažby, nepřeberným množstvím oděvů, nožů, odborné literatury, dárkových předmětů, loveckých šperků, keramiky i skla a jiných předmětů ať dekorativních nebo užitných.

Česká republika se svými 28 expozicemi, včetně stánku Ministerstva průmyslu a obchodu a zejména zastoupením firem Zbrojovka Brno, ČZ Uherský Brod a Sellier & Bellot poutala rozlohou i nabídkou pozornost návštěvníků. Co do počtu zastoupených podniků a organizací se naše “reprezentace” umístila na osmém místě hned za takovými puškařskými velmocemi jako je Německo, Francie, Velká Británie, Itálie, Španělsko nebo USA a Rakousko. A to je při účasti 41 států (a 650 vystavovatelů) nesporně lichotivé.

IWA - VŠE PRO LOV A POBYT V PŘÍRODĚ

Ivan Šafhauser

Letošní ročník výstavy nijak nezaostal za loňským, velice úspěšným ročníkem. A stejně jako loni přinesla letošní IWA mnoho podnětů pro bezpečnější a také pohodlnější využívání volného času v přírodě. Příroda a volný čas - to také bylo jedním z hesel pro letošek. A tak nebylo možné přehlédnout masivní nabídku nejrůznějších ohřívadel bot, nosičů jídel a nápojů, deštníků i holí a sedaček atd. Nás samozřejmě více zaujaly předměty související s myslivostí a lovem.

Jako již tradičně nebylo možné přehlédnout expozici Leopolda Colloredo - Mannsfelda, nabízející polychromovované štítky pod trofeje, či v v Německu velmi populární “památeční” malované repliky starých terčů. Z oblasti pomůcek k lovu byl velice zajímavý například přenosný trubkový posed i maskovací kryt z jemné tkaniny, vážící i s lehkou konstrukcí necelé dva kilogramy. Složený se vešel do vaku o průměru 35 cm.

Podobné doplňky, včetně oblečení a obuvi, eventuálně potřeb pro lovecké psy byly však jen okrajovou záležitostí. V souvislosti s loveckými psy však stojí za to, zmínit se o elektronickém zařízení pro norníky, signalizující jejich pohyb pod zemí (podrobněji o něm budeme informovat v některém z dalších čísel Světa myslivosti - pozn. red.). Údajný dosah zařízení je 40 metrů a signál proniká zeminou i skálou. Cena je sice vyšší (560 marek), ale na druhé straně je to jedno z mála zařízení, které dokáže informovat o dění v noře. Nám se ovšem i přesto zdá riskantní, že vysílač signálů je instalován na obojku psa, a tudíž hrozí nebezpečí, že pes se může v noře zachytit za kořen. Takže těžko doporučovat ...

ELEGANCE Z RAKOUSKÝCH PUŠKAŘSKÝCH DÍLEN

Tradiční přehlídku nádherných zbraní předvádějí po léta puškaři z rakouského Ferlachu. Raritou mezi exponáty byl nesporně “vodorovný” troják v ráži 470 N. E. - 8x57 IS - 470 N. E. pocházející z dílny Karla Hauptmanna. Zbraň je určena k lovu těžké africké zvěře. Svazek osmihranných hlavní je uložen v masivním lůžku hlavní, které je o 50 % mohutnější, než je u běžných zbraní obvyklé. Hmotnost této zbraně je 5,5 kg, ovšem v kombinaci s ráží 9,3x74 R zbraň váží do čtyř kilogramů. V každé variantě jsou užity zámky Holland & Holland.

Puškař Johann Kepplinger z Kuffsteinu v rakouských Tyrolích, známý svou “císařskou kulovnicí”, se letos pochlubil zajímavou novinkou, určenou výhradně k dostřelu poraněné zvěře. S využitím svého patentovaného odsuvného otočného závěru sestrojil prototyp celopažbené minikulovnice v ráži 7,62x39 s vyjímatelným zásobníkem na tři náboje. Délka hlavně je pouhých 40 cm.

S novinkami se pochlubila i ruská zbrojovka z Iževska, známá u nás především brokovnicemi Bajkal. Nyní má ve svém výrobním programu i samonabíjecí brokovnice MP 153 v rážích 12/89, 12/76 i 12/70 s kapacitou zásobníků od tří do šesti nábojů. Zbraň váží 3,6 kg a dodává se s hlavní dlouhou 610, 660 nebo 710 mm. Ve stejné ráži je k mání i zbraň typu “pump action” se stejnou kapacitou zásobníků. Výběr hlavní je však rozšířen o délky 510 a 540 mm. Varianta bez pažby s pistolovou rukojetí může mít i délku hlavně 600 nebo 700 mm.

Hovoříme-li o ruských zbraních, nelze opomenout Tulský zbrojní závod, jehož model TOZ 8706 Paradox patří k vysokému standardu. Tato samonabíjecí brokovnice v ráži 12 se zásobníkem na čtyři, eventuálně sedm nábojů je především určena ke střelbě jednotnou střelou a je proto vybavena úchyty pro montáž optického zaměřovače (v Rusku i USA je lov spárkaté zvěře jednotnou střelou z brokovnice povolen). Příslušnost k vyšší cenové kategorii dokumentuje Paradox i bohatě zdobenou pažbou s perleťovou intarsií.

Další novinkou, která se ještě letos zřejmě objeví i na českém trhu, je zlamovací jednuška K - 500 od italské firmy F.A.I.R., což je jedna z odnoží známé italské značky Rizzini. Tato kulovnice vyráběná v běžných evropských rážích je zajímavá především tím, že má pod hlavní ještě jeden náboj v rezervě. Při zlomení jej vytahovač vysune stejně jako horní vystřelený, takže je ihned k dispozici. Při pohledu odzadu na zlomenou zbraň může vzniknout dojem, že jde o kulovou kozlici!

NOŽE PRO KAŽDÉ POUŽITÍ

Mezi vystavovateli se neztratilo téměř půldruhé stovky výrobců nožů, většinou samozřejmě loveckých. Jeden takový představila u nás méně známá švédská firma Fällkniven. Nůž má masivní, 5 mm silnou čepel v délce 10 cm s vypuklým výbrusem s deklarovanou ocelí VG 10 o tvrdosti 59 HRC. Hmotnost nože je 180 gramů, rukojeť dlouhá 100 cm je vyrobena ze speciální zdrsnělé tvrzené gumy Kraton, zaručující dokonalou přilnavost k dlani. Nůž je určen k základnímu ošetření úlovku včetně stahování a snese značné namáhání. Výrobce ovšem upozorňuje, že patří jen do rukou zkušeného lovce, ovládajícího práci s nožem. Nůž totiž nemá záštitu, a tak méně zkušeným hrozí nebezpečné poranění. I když nelze upřít velmi vysokou úroveň nožířských firem, osobně bych lovecký nůž kupoval v Čechách. Kvalita i design nožů našich výrobců je většinou srovnatelný s výrobky ze zahraničí.

NÁBOJE, NÁBOJE A ZASE NÁBOJE

ING. VÁCLAV MALIMÁNEK

Údaje o střelivu dostupném na našem trhu patří mezi čtenáři Světa myslivosti k nejžádanějším. I proto jsme se na výstavě IWA podrobně zaměřili na novinky v tomto sortimentu, které nabízí naše i zahraniční firmy.

NÁBOJE OD SELLIER & BELLOT

Tuzemská firma Sellier & Bellot (S&B), o jejímž 175. výročí založení jsme informovali v loňském roce, připravila pro své zákazníky hned osm nových výrobků. Přestože byly do sortimentu zařazeny až po pečlivém průzkumu zahraničního trhu, nebudou zklamáni ani tuzemští zákazníci. Mezi novinkami roku 2001 jsou kulové náboje v rážích 30 Carbine a 9,3 x 62 a náboje tzv. evropské řady vybavené osvědčenými střelami americké firmy Sierra typu SBT GameKing v rážích 7 x 57, 7 x 57 R, 7 x 64, 7 x 65 R a 8 x 57 JS. V průběhu roku má být tato řada doplněna o náboje v rážích 6,5 x 55 SE, 308 Winchester a 30-06 Springfield. Novinku v brokových nábojích představuje náboj 12 x 70 SB Extra.

Náboj 30 Carbine je určen především na export. Informace o jeho zavedení do výrobního programu firmy však jistě potěší i těch několik málo našich lovců a sportovců, kteří si pořídili kulovnici nebo pistoli uvedené ráže a byli dosud nuceni nakupovat drahé náboje z dovozu. Náboj sestává z mosazné nábojnice, výmetné náplně z nitrocelulózového prachu a celoplášťové střely. Střela má plášť z materiálu CuZn 10, jádro z měkkého olova a hmotnost 7,1 g. Výkon náboje je plně v hodnotách ostatních světových výrobců. Rozměry a balistické parametry s hlediska bezpečnosti odpovídají požadavkům CIP (CIP - Commission Internationale Permanente je mezinárodní organizace sdružující státy, které zavedly stejné metodiky a hodnocení zkoušek střeliva). Balistické hodnoty a dráha letu jsou uvedeny v přiložené tabulce.

Náboj 9,3 x 62 je staré osvědčené konstrukce pocházející již z roku 1905. Vrcholu své slávy dosáhl v období mezi světovými válkami. Postupně jej v souladu s trendem vývoje vytlačovaly ráže menších průměrů střel o vysokých rychlostech. V posledních letech se však změnilo posuzování účinku střely a lovci dávají přednost rážím, které nezpůsobují nadměrné poškození zvěřiny. Vznikají tak nové ráže a mnohé firmy zařazují do svého výrobního programu ráže zdánlivě opomenuté, které před lety vyřazovaly. Na tuto situaci zareagovala i firma S&B a letos přišla s ráží 9,3 x 62. Střela je poloplášťová typu SP o hmotnosti 18,5 g.

Na tuzemském trhu vzbudí jistě největší pozornost obohacení sortimentu střel pro ráže 7 a 8 mm, které jsou u nás nejrozšířenější. Jak již bylo uvedeno, S&B pro tyto náboje zavádí osvědčené a na všech kontinentech prověřené střely typu SBT GameKing od americké firmy Sierra. Pro ráže 7 x 57, 7 x 57 R, 7 x 64 a 7 x 65 R je to střela o hmotnosti 11,35 g a pro ráži 8 x 57 JS střela o hmotnosti 14,26 g. Nyní tak bude mít každý tuzemský majitel zbraně některé z uvedených ráží možnost vyzkoušet přesnost a účinek střel uznávané americké značky a porovnat jej s klasickými střelami z produkce S&B. Počáteční rychlost střel těchto nábojů byla volena tak, aby u zbraní, pro které jsou určené, nebylo nutné provádět zvláštní nastřelení. Odchylky zjištěné při kontrolních výstřelech zbraně budou nepatrné a stačí malá korekce. Přesto je pro konkrétní zbraň nutné pro jistotu nastřelení ověřit. Balistické hodnoty včetně dráhy střely jsou uvedeny v tabulce.

U brokových nábojů představuje novinku luxusní náboj vyšší kategorie v ráži 12 x 70 obchodního názvu SB EXTRA. Nábojnice z plastu černé barvy je opatřena mosazným kováním vysokého lesku a je uzavřena do hvězdice. Zátka je plastiková. Hromadnou střelu tvoří boky průměrů 2 - 2,5 - 3 - 3,5 a nebo 4 mm o hmotnosti 36 g. Sítotiskový potisk náboje má firemní logo s připomenutím data založení firmy. Náboj s vhodně zvoleným brokem je použitelný pro všechny střelecké příležitosti.

CO NOVÉHO PŘEDSTAVILI EVROPŠTÍ VÝROBCI?

V popředí našeho zájmu byla německá firma RWS, jejíž výrobky jsou v podvědomí našich myslivců zapsané jako symbol spolehlivosti a kvality, a tak leckdo neváhá za náboj této značky zaplatit i značnou sumu. Vedle standardního sortimentu firma vystavovala několik novinek. Naši pozornost upoutalo nové provedení náboje 222 Remington s poněkud těžší střelou (3,4 g, typ MJ (Match - Jagd)), než bývá u této ráže zvykem. Střela má nejen větší hmotnost, ale i příznivější tvar balistické křivky, více energie a podle výrobce “senzační” přesnost. Je doporučována pro lov i pro tréninkovou sportovní střelbu.

Dalším výrobkem od RWS je náboj označený jako RWS 308 Fangschuss. Je to náboj ráže 308 Winchester určený k dostřelu ulovené nebo psem stavěné zvěře. Náboj a konstrukce střely je řešena tak, že při dostřelu zvěře hmotnosti vyšší než 25 kg nedojde k prostřelení a veškerá dopadová energie se soustředí do těla dostřelovaného kusu. Proto v případě zastavení zvěře psem nemůže dojít k zranění lovcova čtyřnohého pomocníka zbytkem proniknuvší střely nebo jejími střepinami. Střela je expanzního typu s nezvykle velkou dutinou v přední části a hmotností 8,4 g. Další balistické údaje jsou uvedené v tabulce.

V oblasti brokových nábojů nabízí RWS nové vysokorychlostní náboje v provedení Rottweil Supersport 24, Rottweil Superskeet 24 HV a Rottweil Superskeet Streu 24 HV. Náboje výrobce doporučuje pro sportovní a loveckou střelbu. Jejich předností je vysoká rychlost poskytující více času pro druhou ránu.

U nábojů s jednotnou střelou do brokovnice - Rottweil Brenneke - si nešlo nevšimnout nového designu jejich obalu - na krabičce je ilustrace příslušné střely. Náboje jsou vyráběny ve všech běžných rážích.

Známá švédská firma Norma nás upozornila, že kvalita se v jejím případě snoubí s tradicí. Příští rok totiž uplyne již 100 let od založení firmy, která je průkopníkem v oblasti vývoje a výroby střeliva. Za dobu své existence zavedla řadu nových nábojů vyznačujících se extrémní přesností pro terčovou střelbu. Na sportovním poli dosáhl největšího úspěchu náboj 6 mm Norma BR, který je ověnčen řadou medailí a dosáhl nevídaného komerčního úspěchu z nuly na 80 % trhu za pouhých pět let. Firma, přestože má ucelenou řadu střel vlastní konstrukce, neváhá pro doplnění okrajového sortimentu, či snad ve snaze vyhovět všem zákazníkům, používat i střely jiných výrobců, např. Swift, Nosler nebo Barnes.

Specialitou od Normy jsou velmi přesné náboje s celoplášťovou střelou (“jaktmatch”), vhodné pro lov i pro tréninkovou a sportovní střelbu. Vyrábí se v 10 rážích. Pro výhradně terčovou střelbu jsou určeny náboje Diamond Line v rážích 6,5 x 55 SE, 6 mm Norma BR, 308 Winchester, 7,5 x 55 Swiss. Střely těchto nábojů mají speciální povrchovou úpravu pláště střely vyznačující se černou barvou. Tato povrchová úprava podstatně zvyšuje životnost hlavně zbraně a omezuje nanášení tombaku do vývrtu. Pro rok 2001 přišla Norma s 26 novými laboracemi jen pro náboje do kulovnic. Popisovat však jednotlivá provedení je mimo rámec možností této informace.

Zájem vzbudila expozice švýcarských výrobků firmy SM Swiss Ammunition Enterprise Corp. zahrnující deset běžných loveckých ráží osazených střelou CDP a dále typicky švýcarský náboj 10,3 x 60 R vybavený střelami FMJ a SP o hmotnosti 16,5 g. Dalšími výrobky jsou speciální provedení ráží 7,62 x 51 a 300 Winchester Magnum. Pro sportovní střelbu tato firma vystavovala výrobky v rážích 6 x 47 SM se střelou o hmotnosti 6,8 g, 7,5 mm Swiss Match se střelami o hmotnosti 13,0 - 12,3 - 10,9 - 9,7 g, 308 Swiss Match se střelou o hmotnosti 10,9 a 11,3 g a 300 Swiss P Whisper se střelou o hmotnosti 14,3 g.

Firma Brenneke známá svými jednotnými střelami do brokovnic propaguje svůj nový výrobek zajímavé konstrukce, tentokráte olova prostou střelu (Lead Free) o hmotnosti 31,8 g. U této podkaliberní střely obchodního označení “Super Sabot” výrobce uvádí, že její přesnost na vzdálenost 100 m je srovnatelná s přesností střelby z kulovnice.

Až do výstavy IWA 2001 byla firma S&B jediným výrobcem ráže 8 x 64 S na světě. Na výstavě představila firma Brenneke tuto ráži jako novinku ve svém sortimentu. Náboj má prozatím pouze poloplášťovou střelu typu TIG o hmotnosti 12,8 g. Počáteční rychlost je dle výrobce 848 m.s-1.

Při popisu výstavy je nutné připomenout i výrobky našich sousedů ze Slovenska. Firma ZVS Holding, a. s., Dubnica nad Váhom má ve svém sortimentu tři kulové ráže osazené třemi druhy střel: 30-06 Springfield, 308 Winchester a 7 x 64. Výrazně bohatší je sortiment brokových nábojů zahrnující ráže 12, 16, 20 v loveckém i ve sportovním provedení. Sortiment brokových nábojů má i jednotnou střelu Gaulandi v ráži 12, 16, a 20.

Na výstavišti bylo i množství firem ze států bývalého Sovětského svazu. V oblasti kulového střeliva je sortiment jejich výrobků poněkud chudší, neboť s ohledem na strojový park vyrábí pro lovecké účely především náboje ráží, které mají vojenský původ, případně několik typicky ruských loveckých ráží. Jsou to známé ráže 5,45 x 39, 5,56 x 45, 7,62 x 39, 7,62 x 51, 7,62 x 54 R, 30 - 06 Springfield. Nábojnice jsou převážně ocelové, lakované, se střelami v obvyklých hmotnostech, celoplášťovými, expanzními nebo SP. Ruští výrobci používají stejné mezinárodní symboliky pro označení typu střel tj. FMJ, SP aj. Náboje odpovídají požadavkům CIP, což stvrzuje značka “GIS” uvedená na nejmenším spotřebitelském obalu. Výkony nábojů jsou na standardní úrovni.

V oblasti brokových nábojů nabízí tyto firmy mnohem pestřejší výběr. Zejména výrobky firmy Selena jsou konstrukčně, vzhledově a výkonnostně srovnatelné s náboji světové úrovně. Vzhledem k tamním způsobům lovu je mnohem větší výběr jednotných střel všech možných typů.

Z evropských výrobců je nutné vzpomenout i výrobky skandinávských firem Sako a Lapua (zejména její náboj 6,5 - 284 pro střelbu na velké vzdálenosti, který je vyroben z kvalitní mosazi snášející vícenásobné přebíjení) a řadu francouzských a italských výrobců přicházejících na trh s řadou standardních, ale někdy i kuriózních konstrukcí.

NÁBOJE ZPOZA VELKÉ LOUŽE

Protože IWA je výstavou celosvětového významu, jsou zde k vidění i výrobky firem ze zámoří, především ze Spojených států. Podívejme se, co tamní firmy nabízejí.

Firma Winchester pro svůj široký záběr v sortimentu střeliva chystá novinky obtížněji. V kulovém střelivu pokračuje v rozšiřování druhů střel pro jednotlivé ráže a to jak v kategorii Supreme, tak Super - X. Novinkou je náboj 300 Winchester Short Magnum (300 WSM), který dosahuje se střelou o hmotnosti 9,7 g počáteční rychlosti 1006 m.s-1. Úsťová energie je 4938 J.

V brokových nábojích jsou jako novinka uváděné náboje obchodní značky X3 ráže 12 x 70. Jsou sportovního charakteru a hmotnost hromadné střely je 24, 28 nebo 32 g. Rychlost broků pro všechna provedení se udává 399 m.s-1.

Firma Remington pokračuje v oblasti vývoje a výroby střeliva do kulovnic v nastoupeném konstrukčním směru vytváření nových výkonných nábojů bez dosedacího nákružku kategorie “Magnum”. Základním typem této koncepce 3. tisíciletí byl náboj 300 Remington Ultra Magnum. O tomto konstrukčním směru a o konkrétních rozměrech náboje jsme již informovali v únorovém čísle Světa myslivosti. Pro rok 2001 je již osazen konstrukčně rozdílnými střelami o hmotnosti 9,0 - 9,7 - 11,7 a 13,0 g. Tímto opatřením se rozšířila jeho lovecká použitelnost. Následoval náboj 338 Winchester Ultra Magnum, který má o 25 % vyšší úsťovou energii než 338 Winchester Magnum a plošší dráhu letu. Pro tento rok je osazen dvěma střelami o hmotnosti 16,2 g (PSP Core Lokt a Swift A-Frame).

Na bázi náboje 300 Remington Ultra Magnum vznikl stažením krčku pro průměr střely 7 mm nový náboj 7 mm Remington Ultra Magnum, který se zatím dodává pouze se dvěma 9,0 g střelami typu PSP Core Lokt a Nosler Partition. Nábojnice má o 36 % větší objem než je objem nábojnice 7 mm Remington Magnum.

Dalším příspěvkem do skupiny je náboj 375 Remington Ultra Magnum, který vznikl rozšířením krčku nábojnice na průměr vhodný pro střelu o průměru 9,53 mm. V porovnání s nábojem 375 H & H Magnum má o 23 % vyšší úsťovou energii, objem nábojnice je o 24 % větší. Firma ho prozatím nabízí se střelou SP o hmotnosti 17,5 g a Swift A-Frame o hmotnosti 19,4 g. Střely všech uvedených nábojů mají shodně mnohem plošší dráhu letu a mnohem větší dopadovou energii v posuzované dálce než jejich starší téměř jmenovci. Optimální nástřelná dálka se pohybuje okolo 200 m.

Použití těchto nábojů si každý myslivec odvodí z hodnot dopadových energií na dané vzdálenosti. Balistické hodnoty uvedené v tabulce byly dopočítány programem pro vnější balistiku Beny 95 ze základních údajů výrobce (nemusí tedy přesně odpovídat zveřejněným firemním údajům). V tabulce jsou uvedeny z důvodu přehlednosti hodnoty vždy pouze jen pro jednu laboraci reprezentující novou ráži. Pro název náboje byla použita zkratka RUM (Remington Ultra Magnum).

Mezi významné americké výrobce musíme zařadit i firmu Federal, která sice na výstavu nepřišla s novou ráží, ale rozšířila svůj sortiment o různá provedení střel Barnes.

NA ZÁVĚR NĚCO O DOMÁCÍ VÝROBĚ NÁBOJŮ

Přípravky a zařízení pro domácí výrobu nábojů budily velkou pozornost návštěvníků. Naši lovci převážně nakupují náboje firemních laborací, přestože zákon o střelných zbraních a střelivu č. 288/1995 Sb. (§ 31 písm. c) a § 32 písm. c)) přebíjení nábojů pro vlastní potřebu umožňuje. Pokud se však někdo přebíjením nábojů zabývá, jde zpravidla o střelce z krátkých zbraní. V zahraničí je však tato činnost mnohem rozšířenější, a proto dnes téměř všichni výrobci střeliva zásobují trh jednotlivými díly. Existuje několik důvodů, které vedou střelce k přebíjení nábojů. Jedním z nich je hobby, dalším ekonomická stránka, třetím je fakt, že si střelec může pro svou zbraň vyrobit přesnější náboj než ten, který pochází z továrny. Proto se řada výrobců zabývá dodávkami zařízení pro domácí laboraci, a proto výrobky tohoto druhu dokáží vzbudit pozornost návštěvníků zrovna tak jako krásné zbraně, naleštěné náboje, nože nebo výkonná optika.

Na IWA 2001 vystavovala své výrobky řada firem, kterým nebylo možné dát v této reportáži prostor. Neodmítáme proto případné dotazy, které mohou v souvislosti s touto výstavou nebo uvedenými výrobky vzniknout.

Výstava a nové výrobky potvrzují jen to, o čem jsme již psali v předchozích číslech. Ani při vstupu do 3. tisíciletí jsme se nesetkali s nějakou převratnou novinkou z oblasti střeliva. Lze předpokládat, že náboje klasické sestavy budou doprovázet lovce minimálně ještě celé 21. století. Konečně vždyť od jejich vzniku uplynulo přibližně sto padesát let. A některé stoleté stařečky potkáváme stále v činné službě. Současní výrobci nábojů zaměřují své úsilí do tří směrů. Na zvyšování rychlosti, přesnosti a účinnosti. Jak se jim to bude dařit, budeme sledovat na dalších ročnících IWA. Ten v pořadí 29. se koná od 8. do 11. března 2002.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info