Jaké jsou dnes stavy zvěře?
22.10.2001 | Listy Jindřichohradecka
Myslivecká sezóna je v plném tempu. Proto nás zajímalo, jak jsou na tom v některých sdruženích se zvěří a co si myslivci myslí o pytláctví.
František Zíka, Myslivecké sdružení Vrchy, Kačlehy: "Střílíme kachny, ale teď je kolem Kačležského rybníka, který je rezervací, ochranné pásmo, tak už to není takové jako to bývalo. Dále lovíme srnčí a divočáky. V roce 1976 jsme se sloučili s dalšími dvěma sdruženími a nyní jsme zase rozděleni. Máme výměru jen 850 hektarů a ve sdružení je nás devět. Řekl bych, že se zvěří je to v posledních letech horší. Ale je to vůbec otázka připravovaných zákonů, které by měly řešit výměry honiteb a vše kolem.
Je to jako s pytláky. Mezi myslivce se v poslední době dostali i lidé, kteří chtějí jenom střílet. Někteří to řeší po svém. Zřejmě se vrátí časy, jako za první republiky, že to bude koníček pro bohaté. Také řada lidí z toho kouká vytlouci co nejvíc a neohlíží se."
František Burian, Myslivecké sdružení Háj Dolní Němčice se sídlem v Dačicích: "Letos máme asi čtyři hony na kachny, pak přijde na řadu drobná zvěř a divočáci, což bude hlavně otázka samostatných lovů v zimě. Zatím jsou stavy zvěře a její kondice dobré.
Pytláctví je velký problém, hlavně je nedostatečná legislativa, když myslivec někoho dopadne, tak nemá žádnou právní ochranu a oporu v zákonech. Řada případů ztroskotává na nedostatku důkazů a není možné pachatele trestat. Navíc pytláci loví zvěř i v době hájení, neberou ohled na plné (březí) srny a působí ohromné škody na populaci, mnohdy ani nejdou nahradit. Další otázka je zakázané způsoby lovu, které jsou někdy pro zvěř trýznivé, například použití kuše."
Jan Láník, Myslivecké sdružení Stražov Budíškovice: "Drobné zvěře je málo. O něco jsme přišli při polních pracích, o něco se postarali i divočáci a lišky. Takže více než na hony se musíme připravit na zimu. Potřebujeme tak 50 metráků ovsa, granule, každý musí nasušit seno. Opravy a údržbu vyžadují i myslivecká zařízení.
Na pytláctví by měly být daleko přísnější tresty, dnes i když se případ dostane k soudu, tak ještě není vyhráno, protože je třeba málo důkazů. Pytláci byli i za feudalismu, ale pokaždé sankce byly natolik tvrdé, že si to mnohý lovec rozmyslel."
Vladimír Krejča, Myslivecké sdružení J. Hradec: "Já jsem vášnivý střelec, ale pro mě je sezóna jenom na střelnici. Zvěře je mi líto a nikdy bych po ní nevystřelil, je mi to proti mysli. Raději se o ni starám, práce v lese mě baví.
Nejvíc mi vadí, že naši politici nejsou do dneška schopni udělat pořádné zákony, které by řešily jak samotné problémy myslivosti, tak i pytláky. Tresty by měly přijít okamžitě, hned zavřít a nechat je tvrdě pracovat."
Další články v kategorii Ekologie
- NKÚ: Přínosy dotací na lepší hospodaření se srážkovou vodou nelze posoudit (02.06.2026)
- Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí (01.06.2026)
- Vavrouškovu cenu za environmentální osvětu získaly tři laureátky (29.05.2026)
- Umožněte zvířatům přístup k vodě. Vedra letos přišla příliš brzo, v době, kdy ptáci a savci pečují o svá mláďata (28.05.2026)
- Návrat divokých koní, zubrů a praturů do krajiny podporuje rozmanitost hmyzu, potvrzuje rozsáhlá česká studie (27.05.2026)
- Již brzy začne Týden invazních druhů: smršť exkurzí, přednášek a workshopů upozorní na nevítané rostliny a živočichy (27.05.2026)
- V Průhonicích budují unikátní sbírku invazních patogenů ohrožujících krajinu (26.05.2026)
- Brnem se šíří ječmen myší, způsobuje problémy chovatelům psů i městské zeleni (26.05.2026)
- Mezinárodní den biodiverzity – posilujeme ochranu přírody i odolnost krajiny (22.05.2026)
- Mapa republiky v Krkonoších roztaje zřejmě už v květnu, sněhu je málo (22.05.2026)

Tweet



