Jed protéká Dunajem a pomalu slábne

HN 15.2.2000

Jed protéká Dunajem a pomalu slábne

Australský vlastník rumunského zlatého dolu si nad smrtícím kyanidem "myje ruce"

K mimořádnému jednání o kompenzaci škod ekologické havárie se sešli zástupci Maďarska a Rumunska.

Smutný obraz uhynulých ryb, které má na svědomí únik jedovatého kyanidu z rumunských zlatých dolů, se včera nevyhnul ani jugoslávské metropoli. Zpravodajové agentury Reuters včera na jednom z bělehradských předměstí zahlédli v Dunaji množství mrtvých ryb, další plavaly břichem nahoru, ale byly ještě živé.

Mohutná řeka Dunaj tak podle očekávání odborníků jed trochu "rozředila", a zdejší ekologické škody jsou o mnoho menší než v případě řeky Tisy.

Podle bělehradských úřadů nejsou obyvatelé města přímo ohroženi. Většina pitné vody zásobující město totiž stejně pochází z řeky Sávy, včera ráno byla navíc naměřená koncentrace kyanidu poměrně nízká. V maďarských a jugoslávských městech ležících na Tise byl naproti tomu vydán zákaz používání vody z řeky a taktéž přísný zákaz prodeje ryb.

Řeka Tisa byla zamořena svým rumunským přítokem Somešem protékajícím kolem zlatého dolu v Baia Mare, kde došlo 30. ledna k havárii a úniku kyanidu do vody. Kyanidový roztok se v dolech používá k oddělení zlata od horniny. Australská společnost Esmeralda Exploration, která napůl s rumunskou vládou zlatý důl v Baia Mare vlastní, však odpovědnost za znečištění vod odmítá a tvrdí, že příčinou masového úhynu ryb nemusí být kyanid. Zdůvodňuje to především tím, že ryby sebou po vytažení z vody ještě mrskaly, což by se podle mluvčího Esmeraldy v případě smrti kyanidem stát nemohlo. Australská společnost včera do oblasti vyslala zvláštní tým ekologů, který by měl celou věc přešetřit.

Kompenzace škod způsobených na maďarském území včera začali přímo "na místě činu" v Baia Mare projednávat maďarský ministr pro životní prostředí Pal Pepo a rumunský státní sekretář ministerstva pro vodohospodářství, lesnictví a životní prostředí Anton Vlad. Jednání probíhalo "za zavřenými dveřmi" a údajně byl jeho předmětem pouze způsob ohodnocení škod. Ty byly zatím za maďarskou stranu neoficiálně ohodnoceny na 10 miliard dolarů.

Podle nedělních slov srbského ministra pro životní prostředí si obnova života v Tise vyžádá nejméně pět let. Tisa byla podle něj "usmrcena". Ekologičtí odborníci mluví o vážném narušení vodního ekosystému, jehož následky zatím nelze zcela odhadnout. Kromě samotného nebezpečí otravy kyanidem upozorňují i na to, že spolu s ním se do řeky ve zvýšené míře dostaly i těžké kovy, které by mohly mít dlouhodobý negativní účinek. Maďarská strana stále nepřestává mluvit o katastrofě srovnatelné s havárií černobylské jaderné elektrárny.

Rumunsko se naproti tomu obává, že rozsáhlá ekologická katastrofa nepříznivě ovlivní jednání této země s Evropskou unií, které má dnes začít. Rumunský ministr zahraničí Petre Roman proto včera před svým odletem do Bruselu prohlásil, že jeho země je připravena celou věc řádně vyšetřit.

Bělehrad, Perth (oh, Reuters, čtk)

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info