JEZEVEC LESNÍ - JEHO BIOLOGIE A VÝZNAM V EKOSYSTÉMU

TOMÁŠ MATYÁŠNÍK, VÍTĚZSLAV BIČÍK, LIBOR ŘEHÁK

Vydalo nakladatelství a vydavatelství Venator ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství České republiky v roce 2000.Publikace má 191 stran, 19 tabulek, 60 perokreseb a počítačem vytvořených obrazů, 35 černobílých fotografií v textu a 28 černobílých a barevných v příloze. Fotografie v příloze jsou bohužel zmatečně číslovány. Příloha obsahuje mimo uvedené fotografie ještě dalších 23 položek.

Publikace má charakter moderní monografie a seznamuje velmi podrobně se současnou úrovní poznatků o jezevci lesním v rámci celé Evropy včetně mnoha unikátních poznatků z území našeho státu.

Monografie má 30 kapitol, z nichž je celá třetina věnována biologii jezevce a jeho způsobu života. Velmi významná je kapitola 10. Interakce jezevce s jinými živočichy, zejména subkapitola věnovaná ekologické nice jezevce. Zde je velmi důležité uvedení názoru, že jezevec je nenahraditelným druhem v našich ekosystémech. Tato zmínka je v podobných publikacích ojedinělá a je škoda, že autoři své tvrzení nedoložili podrobnějšími odkazy na jiné prameny.

Kapitoly 20. až 24. jsou věnovány úplně, nebo alespoň částečně managementu jezevce lesního v našich honitbách. Bohužel jsou většinou pojaty velmi obecně a nevyužívají údaje uvedené v předchozích kapitolách tak, aby čtenáři poskytly jednoznačný návod pro hospodaření s jezevci. Např. v kapitole 21. Ochrana a management jezevce lesního by bylo velmi prospěšné rozpracovat a pro naše podmínky upravit údaje uvedené v kapitole 12. Populační ekologie.

Poněkud rušivě až samolibě působí např. odkaz na straně 112, ve kterém je uvedeno, že “Ústředním orgánem státní správy myslivosti (Ing. Liborem Řehákem, Ph.D.) byl ve spolupráci.”. Jmenovaný spoluautor monografie sice byl pracovníkem Ministerstva zemědělství, jako ústředního orgánu státní správy myslivosti, ale jako osoba tímto orgánem není. Podobně působí i odkaz na moderní definici myslivosti na straně 150 s odkazem na (Řehák 1997). V kapitole 28. Literatura, však tento pramen uveden není a zmíněná definice nebyla oficiálně přijata.

Za velmi moderní a přínosné považuji zařazení kapitoly 29. Jezevec lesní na Internetu.

Celkově však lze předloženou monografii považovat za přínosnou a doporučit ji nejen všem myslivcům, ale též všem přátelům přírody a myslivosti jako významný zdroj cenných informací.

Ing. Vladimír Hanzal, CSc.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info