Jihočeské lesy už nejsou plné zvěře, ale . . .

Zvěř do lesa i k přírodě bezesporu patří. Pro zachování rovnováhy je však důležité udržovat stavy lesní zvěře v rozumném, únosném počtu tak, aby se les mohl přirozeně zmlazovat a mladé lesní porosty mohly zdárně odrůstat.

"Důsledkem přemnožení lesní zvěře jsou škody na lesních porostech, které značně snižují hodnotu dřeva z ekonomického hlediska. Dříví poškozené loupáním kůry je, v případě hniloby kmene, prodejné za nižší ceny než dříví zdravé. Dochází však také ke škodám ekologickým. Stromky poškozené okusem terminálních výhonů vykazují nižší přírůst, vytváří pahýly, pomaleji rostou, prodlužuje se doba růstu stromů do fáze, kterou nazýváme zajištěnou kulturou. Při totálním zničení stromků není možné, aby les plnil vlastní funkce," konstatoval Karel Trůbl z oblastního inspektorátu LČR Český Krumlov.

Teritorium jelena

evropského

Na území spravovaném Oblastním inspektorátem Český Krumlov (OIČK) Lesů České republiky, s. p., (LČR) žije zvěř srnčí, mufloní, daňčí, černá a jelení. Specifikem tohoto území je chov jelena evropského.

Areály, vhodné pro chov jelení zvěře, která nese též označení vysoká, určil v roce 1998 Ústav pro výzkum lesních ekosystémů (IFER) v Jílovém u Prahy a doplnily svými návrhy okresní úřady. Tak vznikly dva areály, vhodné pro chov jelena evropského. Jeden v Novohradských horách a druhý v Blanském lese včetně jaronínských bučin.

Součástí areálu Novohradské hory jsou honitby Myslivna, Přibrání, Dopler, Citajl, Klepná, Žofín, Velký Jindřichov, Kraví hora a Jelení hřbet, zahrnující území o rozloze 14,24 tis. ha honebních pozemků (z 80 % lesních). Tento prostor by uživil 93 ks jelení zvěře (tzv. normované stavy). V období od roku 1993 do roku 2000 zde bylo uloveno 949 kusů jelení zvěře. Sčítaný stav k 31. březnu 2000 byl 150 ks, plán lovu v roce 2000 byl stanoven na 98 ks, když bylo odloveno 88 ks.

Součástí Blanského lesa včetně jaronínských bučin jsou honitby Jaronín, Kuklov, Borová, Kraví hora, Hejdlov a Nový Dvůr, zahrnující území o ploše 8750 ha honebních pozemků, z 90 % lesních. Z hlediska zákona o ochraně přírody a krajiny se jedná o Chráněnou krajinnou oblast Blanský les.

Z tohoto důvodu jsou LČR proti stanovení normovaných stavů jelení zvěře a jejich chovu v této oblasti, nicméně ty byly stanoveny okresním úřadem, který je orgánem státní správy myslivosti, ve dvou honitbách (Hejdlov a Nový Dvůr) v celkovém počtu 15 ks jelení zvěře. V letech 1993 až 2000 zde bylo uloveno 442 ks jelení zvěře.

Sčítaný stav k 31. březnu 2000 byl 89 ks, plán lovu v roce 2000 stanoven na 68 kusů, které byly skutečně odlovány.

Oblastní inspektorát má 42 tzv. vlastních honiteb. Z toho je 36 pronajímáno a 6 jich provozují LS ve vlastní režii. Tržby za pronájem vlastních honiteb činí 4 550 000 Kč ročně.

Škody způsobené zvěří nelze zcela vyloučit

Škody, způsobované zvěří na lesních porostech, nelze nikdy zcela eliminovat. Pracovníci LČR se však snaží, aby bylo pro vlastníka lesa poškozování porostů "ještě únosné" a aby neměl významnější hospodářské újmy.

Vedle umělé obnovy lesa (výsadbou nových stromů) je snaha o jeho maximální přirozenou obnovu. Škody, způsobované okusem náletů a nárůstů z přirozené obnovy, které nelze chránit oplocením či jinými způsoby, představují pro lesní hospodáře významný problém. Celá situace je o to složitější, že poškození mladých semenáčků je velmi obtížně zjistitelné a vyčíslitelné.

Na ochranu lesa proti škodám napáchaným zvěří investovaly v roce 2000 lesní správy (LS) českokrumlovské oblasti 14 410 000 Kč.

Protože státní lesy jako největší ekologický podnik na území ČR chtějí druhovou rozmanitost zvěře v lesích zachovat, věnují se lesníci v jihočeském regionu ve zvýšené míře chovu zvěře v oborách.

Obory chrání les, ale také zvěř

Na jihu Čech jsou uznanou oborou Metlice (LS Kaplice): výměra 77 ha, kde se počítá s 50 kusy mufloní zvěře, 20 ks daňčí (od roku 1995). Vlastníkem je Česká republika, nájemcem výkonu práva myslivosti je Myslivecké sdružení Diana se sídlem v Rožmberku nad Vltavou.

Stará obora (LS Hluboká nad Vltavou) má výměru 1510 ha, z toho zemědělské pozemky 86 ha, lesní pozemky 1407 ha, vodní plochy 1 ha, ostatní plochy 16 ha. V oboře chovají zvěř daňčí, mufloní a černou. Vlastníkem je Česká republika, výkon práva myslivosti je vyhrazen MZe ČR, postoupen LČR Hradec Králové. Pro představu uvádíme, že pro zvěř se počítá ročně se spotřebou 135 tun jadrného krmiva, 90 tun krmiva objemového, 82 tun dužnatého, kolem 1,4 tuny soli do 15 krmelců. Počítá se se 310 kusy zvěře daňčí, 80 kusy muflonů a 70 kusů zvěře černé.

Poněšická obora je třetí uznanou pro chov zvěře jelení (LS Hluboká nad Vltavou). Má výměru 1801 ha, z toho je 82 ha zemědělských pozemků, 1702 pozemků lesních, dva hektary vodní plochy a 15 ha dalších ploch. Vlastníkem je ČR, výkon práva myslivosti je vyhrazen MZe ČR, postoupen LČR v Hradci Králové. Ročně je pro krmení zvěře počítáno s více než 45 tunami jadrných krmiv, 59 t objemových, více než 46 t dužnatých krmiv, 0,4 t soli do 18 krmelců pro 120 ks jelení zvěře.

Náklady na oborní činnost hradí LČR z vlastních prostředků a za rok 2000 činily 6 500 000 Kč.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info