Kamzíci v Jeseníkách

Na sklonku měsíce září tohoto roku opustily tiskárnu v Opavě první výtisky nové knížky autora Ing. Jiřího Mlčouška. Tentokráte se ale nejedná o humorné povídky, na které jsem u jeho knih zvyklí, ale o dokument o jesenických kamzících od dob, kdy se začalo o vysazení kamzíků uvažovat. Je to průřez jejich historií od počátku dvacátého století, tedy od Rakousko-Uherska po současnost. Aby knížka nebyla jen suchým dějepisem, je napsána vypravěčskou formou, místy s nádechem detektivky. Kniha Kamzíci v Jeseníkách za úsvitu i za soumraku je autorovou pátou knížkou. První knížkou byla publikace odborná a měla název Kamzíci v Jeseníkách. Další tři knížky, Hajný Vítězslav a fořt Bořivoj, Osudy lesníka Lamberta Keclíka a Úsměvy loveckých chat, byly ladění humorného. Ve své zatím poslední knížce se Ing. Mlčoušek vrátil ke zvěři jemu nejbližší, ke kamzíkům.

Kniha má více jak 300 stran, je formátu A4 a je vázaná. Obsahuje 108 černobílých a 21 barevných fotografií na křídovém papíru a dále 32 kopií historických dokumentů. Čtenáři může kniha pomoci rozluštit některé taje, skryté i poloskryté, v článku Ing. Josefa Jiráta, CSc., který vyšel v našem časopise v zářiovém čísle tohoto roku. Měl název "Jak dál s chovem kamzíka horského v České republice?"

Autor Ing. Jiří Mlčoušek, mimo jiné, v závěru své knihy píše:

"Snahou autora bylo napsat něco podobného literatuře faktu. Pravdu o kamzičí zvěři v Jeseníkách. Pravda ale někdy trochu bolí, ale když se pravda nepíše, nemusí se psát vůbec. Veškeré zásadní údaje v knize vycházejí z oficiálních podkladů a dokumentů a "lidová tvořivost" v zásadních věcech šla bokem. Vše je tedy skutečností a pravdou. Náš prezident Václav Havel mnohokráte prones okřídlené a smysluplné úsloví "ať pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí". Je to zatím sice jen jeho zbožné přání, ale kdyby se jednou naplnilo, bylo by dobře. Je to jako ono biblické "milujte se a množte se", z čehož se do dnešních dnů splnila alespoň polovina. Lidé nepoznamenaní křivicí páteře by měli pravdě napomáhat a také o tom je tato kniha. Lež a nenávist ale nemusí být zaměřena jen proti pánům tvorstva - lidem, ale může se dotýkat čehokoliv na matičce zemi, ba i vesmíru. Také třeba kamzíků v masivu Hrubého Jeseníku.

Velká část lidské populace má k přírodě a jejím obyvatelům dobrý vztah. Kdyby tomu bylo naopak, bylo by ještě hůře. Stále přece platí "kdo nemá rád zvířata, nemá rád ani lidi". Prací, k obživě své zmožený výletník při nabírání nových sil v přírodě, nemusí znát jednotlivé druhy živočišné říše, ale je rád, že vidí něco živé. Co to je, to již mu někdo poví. Důležitý je vztah, cit a nepřetechnizované srdce a mozek. Odbornost je ve vztahu k přírodě sice nezanedbatelná, ale co do priorit, je až ba druhém místě. Po citu, vztahu a morálních vlastnostech. To proto, že odbornost zneužitá nesprávným směrem, může být více než škodlivá. Svědčí o tom nespočet případů a příkladů z dávné i nedávné minulosti a najdeme je i v době současné. Již ve starověku Sparťané házeli neduživá novorozeňata ze skály do moře. Byl to sice odborný, selektivní zásah do lidského rodu, ale k humanitě a citu mělo toto opatření daleko. Nobelova cena je mezinárodní cena udílená od roku 1901 za díla v oblasti ekonomie, literatury a za práci pro mír z fondu 32 milionů švédských korun, založeného švédským podnikatelem a průmyslníkem Alfrédem Nobelem. Kromě založení fondu vešel tento muž do dějin vynálezy výbušnin dynamitu, třaskavé želatiny a balistitu. Jeho vynálezy sice směřovaly k mírovým účelům, ale kolikráte jich bylo ve válkách a terorismu zneužito. Nikdo nemůže tvrdit, že válečný zločinec Josef Mengelle byl laikem v oboru medicíny. Byl to renomovaný lékař, doktor-výzkumník. Jenže jeho pokusy se konaly na lidech, s otřesnými výsledky, které jsou všeobecně známé. Jisté odvětví, tak zvaných "ochránců přírody", s nespornými odbornými znalostmi, se v současné době snaží zachránit šumavské lesy tím, že je nechají sežrat kůrovci. Média o tom píší a vysílají, jeden odborník potírá druhého a laik se diví a žasne. Trochu to připomíná biblické zmrtvívstání Krista. Odbornost bez citu, lásky a selského rozumu je společnosti prospěšná jako loveckému psu městská panička. Vše je hlavně o citu, slušnosti, svědomí a lidských mravech.

Kniha má za cíl objektivně, na základě dokumentů, pravdivě informovat veřejnost. Je to takový alarm na záchranu kamzíků v Jeseníkách. Aby se lidé dozvěděli vše podstatné a učinili si vlastní názor. Aby láska a pravda mohla začít konečně vítězit nad lží a nenávistí, třeba právě u Jesenických kamzíků."

Nenechte si ujít příležitost a obohaťte svou mysliveckou knihovnu o knihu čtivou, ale i něco říkající. Mnohá fakta o kamzících platí i o zvěři obecně.

Cena knížky je 350 Kč a je možné si ji objednat na těchto adresách: Knihkupectví MYSLIVOST, Seifertova 81, 130 00 Praha 3, tel/fax: 02/22780010 nebo Jana MLČOUŠKOVÁ, Odboje 31, 793 95 Město Albrechtice, tel.: 0652/41108

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info