Klaus Bushe nepochopil

Předseda ODS se opět jednou vydal proti proudu. Tentokrát podpořil rozhodnutí amerického prezidenta George Bushe bojkotovat Kjótský protokol, smlouvu o snížení emisí působících globální změny klimatu (Hospodářské noviny 6. dubna).

Dozvěděli jsme se tak něco názorů Václava Klause na jedno z klíčových témat současné mezinárodní politiky. Věcné argumenty ale ke škodě čtenářů omezil na konstatování, že několik amerických think tanků ("jezdím často na jejich konference a semináře, přednáším tam") se smlouvou nikdy nesouhlasilo. Zbytek článku tvoří notně ideologická a vágní, zato klausovsky razantní kritika. V celém textu se příznačně vůbec nevyskytují termíny klima, skleníkový efekt, emise, znečištění ani oxid uhličitý.

Nicméně v jednom má Klaus pravdu: Nejde o spor ekologie versus prosperita. Snížení emisí totiž bude mít převážně neutrální až pozitivní ekonomické dopady, zjistila zpráva vědeckého panelu OSN, který shrnul výsledky výzkumu za posledních pět let. Namísto zastaralých energeticky náročných sektorů, obstarožního uhelného a ropného průmyslu podpoří efektivní podniky, moderní technologie a inovace. V postkomunistických zemích by dokonce mělo zvýšit HDP o několik procent.

Navíc změny klimatu by přinesly dramatické škody: Únorová studie světových pojišťoven je vypočetla na 300 miliard dolarů ročně. Už před čtyřmi lety proto snížení emisí podpořila petice 2600 amerických ekonomů. Nyní se k nim přidává také stále větší část světového byznysu.

Ostatní názory předsedy sněmovny jsou ale pozoruhodnější. Především ve sporu mezi americkým prezidentem a zbytkem světa nejde o ideologické dilema mezi nějakými dvěma akademickými koncepty, evropským zeleným a Bushovým nezeleným, jak Klaus naznačuje. Řeč je o bezprostředních osudech miliónů konkrétních lidí: obětí záplav v Bangladéši, středoamerických hurikánů, sucha v Africe nebo povodní u nás ve střední Evropě.

Šéf ODS ovšem soudí, že varování před globálními změnami klimatu se opírají o "velmi chatrné důkazy" a byla "zásadně zpochybněna". Nic nového, onehdy je dokonce označil za "patafyzickou teorii". Buďme tedy konkrétní. Letošní zpráva OSN potvrdila, že teplota planety již stoupá. Devadesátá léta byla nejteplejší dekádou od začátku měření a dvacáté století na severní polokouli nejteplejším od roku 1000. Hlavní díl odpovědnosti za tento trend přitom nesou emise oxidu uhličitého, zatímco přírodní faktory hrají jen okrajovou roli. Navíc vědci zjistili, že teplota poroste ještě rychleji, než se původně domnívali.

Podle Václava Klause si opatření proti změnám klimatu vynutí větší intervence státu do ekonomiky. Kjótský protokol žádá snížení emisí o 5,2 procenta. Přitom jenom odstranění dotací do těžby ropy, uhlí a zemního plynu by podle pesimistických výsledků vedlo k redukci znečištění minimálně o čtyři procenta, přičemž optimisté odhadují, že by to mohlo být i několikanásobně více.

Bushe k bojkotu protokolu vedly podstatně prozaičtější motivy. Řadu klíčových postů v Bílém domě obsadili lidé úzce spjatí s ropnými společnostmi, ostatně prezident i viceprezident sami v naftě léta podnikali. Těžební firmy navíc značnými částkami financovaly Bushovu volební kampaň. Není třeba hledat ideový střet o budoucnost světa tam, kde není. Ostatně ani snahu zastavit recesi - USA na odstoupení od Kjótského protokolu nejspíš ekonomicky prodělají.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info