Klimatické změny hlavním tématem diskuse evropských ministrů životního prostředí
05.06.2007 | Agris
Změny klimatu a reakce Evropy na ně byly hlavním tématem všech diskusí, které vedli ministři evropské Sedmadvacítky uplynulý víkend v německém Essenu, v srdci průmyslového Porúří. Debat se zúčastnili ale také zástupci Evropské komise, ministři kandidátských zemí a zemí Evropské zóny volného obchodu, ředitelka EEA Jacqueline McGlade, zástupce Evropského parlamentu či ředitel jedné z nejvýznamnějších evropských nevládních organizací European Environmental Bureau John Hontelez. Českou republiku na jednání reprezentoval 1. náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík.
V pátek večer k ministrům promluvil zvláštní host tohoto neformálního setkání rady EU pro životní prostředí, americký ekonom Jeremy Rifkin. Podle Rifkina dnes svět stojí před novou průmyslovou revolucí - obratem k nízkouhlíkové, nízkoemisní ekonomice, založené v budoucnosti především na vodíkové energetice. Podle Jeremy Rifkina musí Evropa podpořit progresivní environmentální, průmyslovou i energetickou politikou ekoinovace - tedy environmentální a energeticky efektivní technologie, jinak zůstane pozadu. Podle něj je to zvláště aktuální poté, co známe závěry 4. hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), a kdy se blížíme k okamžiku ropného zlomu.
Hlavní část jednání byla věnovaná podpoře environmentálních technologií a inovací, které jsou jedním z pilířů evropské ekonomiky. Ministři se shodli na tom, že efektivní a ambiciózní environmentální politika je podmínkou modernizace evropské ekonomiky a její budoucí konkurenceschopnosti. Evropa by měla postupovat metodou „push and pull“ - tedy tlaku formou závazných standardů a regulací v kombinaci s podporou progresivních a efektivních trendů - například formou „zelených“ veřejných zakázek či podporou výzkumu a uvádění jeho výsledků do praxe. V neposlední řadě také ministři diskutovali o emisním obchodování a revizi příslušné směrnice.
Další informace:
http://www.eu2007.de
Další články v kategorii Ekologie
- ČSÚ: Chráněná území v Plzeňském kraji tvoří téměř pětinu z celkové rozlohy kraje (31.03.2026)
- Studie zmapovala infrastrukturu CHKO Soutok, čeká se růst návštěvnosti (31.03.2026)
- Na seznam chráněných zvířat přibylo čtyřicet druhů. Včetně sovy Harryho Pottera (31.03.2026)
- Je nutné změnit systém emisních povolenek a zabránit negativním dopadům na český průmysl, ceny energií i domácnosti, řekl v Evropském parlamentu ministr Červený (30.03.2026)
- Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korun (27.03.2026)
- Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně (26.03.2026)
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)

Tweet



