Kolem provozu člunů na jezerech zatím panují pouze zmatky

Od prvního června má platit omezení provozu motorových člunů a vodních skútrů na vodních nádržích. Vyhláška je však v nedohlednu. Kužvart podezírá ministerstvo dopravy z bojkotu, to se brání tím, že problémy způsobil jeho úřad.

Ministr životního prostředí tvrdí, že ministerstvo dopravy záměrně protahuje vydání plavební vyhlášky, omezující provoz motorových člunů a vodních skútrů na vybraných tocích a nádržích, kterou minulý týden schválila vláda. Ta musela posloužit jako arbitr sporu mezi oběma ministerstvy, která se na vyhlášce nemohla shodnout a plavidla se tudíž pohybovala na vodních plochách bez omezení.

Vyhláška má platit od 1. června, ale je téměř jisté, že se to nestihne. Přitom provoz člunů a skútrů má být zakázán od 15. června do 15. září.

"Mám informace o snahách obejít vyhlášku a prosadit alespoň neomezený provoz skútrů, které nelze jednoznačně považovat za vodní plavidla," tvrdí Kužvart. Ministerstvo dopravy se brání. "Zatím jsme nedostali usnesení vlády. Nemůžeme tedy vyhlášku vydat," řekl jeden z úředníků. Rovněž tvrzení o obcházení vyhlášky považuje za nepravdivé. "Vyhlášku vydáme v podobě, v jaké ji do vlády předložilo ministerstvo životního prostředí," řekl úředník. Vyhláška by podle něho mohla být vydána do tří týdnů.

"Teoreticky se to stihnout dá. Vláda ale schválila verzi ministerstva životního prostředí s řadou nepřesností, teď to budeme muset konzultovat," řekla mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová.

"Informace, že skútry budou z vyhlášky vyňaty a budou moci jezdit bez omezení, máme také. Nyní měl být jejich provoz povolen od Štěchovické přehrady po soutok Vltavy s Labem. Bojíme se úrazů," uvedl starosta Chotilska Jiří Šťástka.

"To, co se děje kolem vodních skútrů, mi připomíná normalizaci sedmdesátých let. Ministr Kužvart udělal všechno pro to, aby se lidé skútrů báli. Všude v Evropě mají skútry vyhrazeny vodní plochy, kde smějí jezdit," uvedl Jiří Svoboda, předseda Českého svazu vodního motorismu. "Kdyby vyhláška měla platit bez omezení, vodní lyžování by to zlikvidovalo. Je nemyslitelné, že by se lyžovalo až od září a jen do června. My věříme, že ježdění na plochách, kde to dosud fungovalo,uhájíme," sdělil Ludvík Novák, předseda Českého svazu vodního lyžování.

V čem spočívá omezení

* čluny a skútry mají mít zákaz provozu od 15. června do 15. září, s výjimkou vybraných částí vodních toků

* rychlost má být omezena na 25 km v hodině, opět s výjimkou částí některých toků

* vodní lyžování má být povoleno na vyhrazených místech po dohodě s obcemi

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info