Koncentrace těžkých kovů v Tise poklesla

Ceské noviny 12.3.2000

Koncentrace težkých kovu v Tise poklesla

BUKUREŠT/BUDAPEŠT 12. brezna (CTK) - Koncentrace težkých kovu v Tise je tri dny po protržení hráze u odkalovací nádrže u státního dolu Baia Borsa v severním Rumunsku nižší než limity, které pripouští EU. Ve svém komuniké to dnes oznámilo rumunské ministerstvo životního prostredí. Šéf resortu Romica Tomescu soucasne oznámil, že bylo identifikováno 41 dolu, které predstavují nebezpecí pro životní prostredí; jejich provozovatelé prý budou muset oznámit, jaká ciní opatrení proti ekologickým haváriím.

Pri pátecním protržení hráze odkalovací nádrže se asi 20.000 tun težkých kovu dostalo do potoka Vaser, jehož voda pres reku Viseu tece do Tisy.

"Podle posledních vzorku odebraných v tomto prítoku Dunaje (Tise), ciní koncentrace medi 0,0021 miligramu na litr ve srovnání s 0,05 miligramu na litr", jak to pripouští evropská legislativa, uvádí se v komuniké rumunského ministerstva.

Koncentrace železa, jež byla dnes zaznamenána ve vode Tisy, ciní 0,264 mg/l; zde je evropskou normou 2,0 mg/l. Koncentrace zinku dosáhla hodnoty 0,044 mg/l ve srovnání s evropskou normou pet mg/l.

Všechny tyto hodnoty ve srovnání s minulými dny podle rumunské strany klesají.

Tomescu v rozhovoru pro soukromou rumunskou televizní stanici Pro TV oznámil, že bylo identifikováno 41 ekologicky nebezpecných dolu v severním Rumunsku a že se od jejich provozovatelu nyní požaduje, aby poskytli informace o potenciálních nebezpecích a o preventivních opatreních. Ministr neuvedl jmenovite jednotlivé doly, zmínil se jen, že se nacházejí v blízkosti mest Baia Mare, Zlatna a Hunedoara.

Do Rumunska dnes vecer dorazila námestkyne nemeckého ministra životního prostredí Gisela Altmannová, jež hodlá v pondelí navštívit místa, kde vznikla nynejší ekologická havárie. Ješte dnes se setkala s ministrem Tomicou. Na tiskové konferenci vyjádrila vuli "pomoci Rumunsku vyrešit jeho problémy spojené se životním prostredím".

Stanice Pro TV informovala, že ukrajinské úrady varovaly lidi, aby nepili vodu z Tisy a nekonzumovali ryby z této reky.

Výkonný reditel dolu Baia Borsa Staicu Balanescu oznámil, že oprava protržené hráze si vyžádá až tri mesíce.

Madarský vládní poverenec pro Tisu János Gönczy vyjádril v Budapešti obavy z dlouhodobých úcinku težkých kovu a z nebezpecí, že se dostanou do potravních retezcu. Gönczy zduraznil, že 96 procent madarských vod pochází z oblastí mimo madarské území. Madarský poverenec rovnež oznámil, že v Madarsku, kam kontaminovaná voda Tisy dorazila v sobotu vecer, jsou dnes vecer ci v pondelí ocekáváni tri experti OSN, kterí mají zhodnotit vzniklou situaci.

Madarský premiér Viktor Orbán vyjádril nadeji, že tlak mezinárodního spolecenství prinutí Rumunsko, aby s Madarskem podepsalo dohodu o ochrane životního prostredí.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info