Koušou a ničí. Na bobry si posvítí vědci
15.01.2009 | Silvarium
Jejich ostrý chrup dělá vrásky na čele ochráncům přírody, lesníkům i rybářům. Škody, které způsobí každoročně na Břeclavsku, se navíc počítají v milionech korun. Poslední dostupná čísla ukazují, že na jižní Moravě žije bobrů dokonce na sedm stovek.„Samozřejmě nemůžeme s úplnou jistotou říct, kolik přesně těchto vodních hlodavců na jižní Moravě žije. Ale máme několik způsobů, jak se dostat k relevantním číslům,” vysvětlil Jaroslav Maloň z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, který právě v těchto dnech na Břeclavsku společně s dalšími vědci i dobrovolníky tyto chráněné živočichy sčítá.
Asi dvacetičlenná skupina využívá k monitoringu i moderní technologie. Například systém navigace GPS. „Nicméně důležitá data si normálně zapisujeme na obyčejný papír a následně je převedeme do elektronické podoby,” nechal se slyšet Maloň.
A jak se postupuje při samotném sčítání bobrů? Skupina sleduje na březích vodních toků v soustavě Dyje a Moravy typické známky jejich výskytu: okousané kmeny stromů nebo nory.
„Výsledky naší práce poté předáme Agentuře ochrany přírody a krajiny. Ta je zase poskytne příslušné evropské komisi, protože Česká republika je povinná monitorovat tento druh a nahlásit vývoj jeho populace,” poznamenal Maloň.
Bobr evropský, který ničí vzácné dřeviny a komplikuje život i vodohospodářům, patří stále mezi silně ohrožené druhy. To by se však mělo podle Maloně co nevidět změnit.
„Myslím, že tento status už neodpovídá realitě. Navíc v okolních zemích, Polsku, Rakousku nebo Německu, už sáhli k regulaci jeho počtu. V Polsku dokonce k odstřelu. Očekávám, že to nemine ani naše území,” míní vědec.
Zastánců tohoto kroku je jen na Břeclavsku více než dost. S následky bobří aktivity si nevědí rady například v zámeckém parku v Lednici. Vodní tvor, pro něhož je typická stavba hrází, trápí mnohdy i ty, kteří si vyjdou na obyčejnou procházku.
„Narazili jsme na stromy zdevastované bobry. Nerad bych, aby na někoho vysoký strom spadl. Procházelo se tam dost lidí,” poukázal na problém Petr Harman z Valtic, který se byl před časem projít se svými dětmi po hrázi u Kančí obory.
Bobrům nemohou přijít na jméno ani lidé ve Staré Břeclavi. Tito hlodavci tam na břehu Dyje odsoudili k pokácení několik půl století starých jabloní a také vzrostlé vrby a topoly. Někteří lidé už bojují s bobry dokonce tak, že natlučou silné hřebíky do míst, kde už zvířata strom nahlodala.
Další články v kategorii Ekologie
- ČSÚ: Chráněná území v Plzeňském kraji tvoří téměř pětinu z celkové rozlohy kraje (31.03.2026)
- Studie zmapovala infrastrukturu CHKO Soutok, čeká se růst návštěvnosti (31.03.2026)
- Na seznam chráněných zvířat přibylo čtyřicet druhů. Včetně sovy Harryho Pottera (31.03.2026)
- Je nutné změnit systém emisních povolenek a zabránit negativním dopadům na český průmysl, ceny energií i domácnosti, řekl v Evropském parlamentu ministr Červený (30.03.2026)
- Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korun (27.03.2026)
- Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně (26.03.2026)
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)

Tweet



