Kraj zpracuje koncepci zaměřenou na snížení emisí a imisí v regionu
20.05.2002 | Zlínské noviny
Z krajského rozpočtu je pro resort životního prostředí a zemědělství v letošním roce určeno celkem 18,5 milionu korun. " Tato částka má pokrýt několik různých oblastí, například program ochrany ovzduší, odpadové, vodní a lesní hospodářství, problematiku ochrany přírody, myslivost, rybářství, tvorbu mapových podkladů i ekologickou osvětu," vysvětlil mluvčí krajského úřadu Patrik Kamas
Přibližně 3,3 milionu korun si vyžádá program ochrany ovzduší. " Hlavně zpracování koncepce, zaměřené na snížení emisí a imisí v rámci kraje. Třebaže nepatříme ke krajům s extrémně špatnou kvalitou ovzduší, a naopak jsme v lepší polovině, tuto povinnost nám ukládá zákon. O konkrétním zpracovateli rozhodneme na základě výběrového řízení. Lze předpokládat, že asi z padesáti procent bude vypracování koncepce dotováno ze Státního fondu životního prostředí," uvedl Vojtěch Jurčík, radní zodpovědný za tuto oblast. Připravovaná analýza aktuálně určí největší znečišťovatele ovzduší v regionu a navrhne řešení, jak do budoucna postupovat, aby se stav zlepšil.
Částku 1,5 milionu korun dále schválili krajští zastupitelé na výchovu a environmentální osvětu. Ta by se měla realizovat ve spolupráci krajských odborů životního prostředí a zemědělství a školství. " Jsem přesvědčen, že to je rozumná investice, kterou mohu dokladovat vlastními zkušenostmi z práce v holešovském městském zastupitelstvu. Počátkem minulého roku jsme v Holešově zavedli třídění odpadů, které předtím nefungovalo. Díky osvětě na školách se nám podařilo zavést během poměrně krátké doby velmi slušnou úroveň separace. Děti dokáží převychovat své rodiče k ekologickému chování, k němuž dospělí často nemají správný vztah," konstatoval Vojtěch Jurčík.
Fotografie:
Zlínský region zatím nepatří ke krajům s extrémně špatnou kvalitou ovzduší.
Další články v kategorii Ekologie
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- MENDELU v čele mezinárodního projektu zaměřeného na ochranu a zachování jasanu úzkolistého (19.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Lední medvědi se geneticky adaptují na změny klimatu (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Analytik: Zmírnění zákazu prodeje aut se spalovacím motorem je kosmetická úprava (18.12.2025)
- Téměř třetina lidí vylévá olej do odpadu, riskují ucpané potrubí (17.12.2025)
- Červi i „pavouci“. Vědci popsali hlubiny moře, do nichž chtějí proniknout těžaři (17.12.2025)
- Soud ve Švédsku pozastavil odstřel vlků plánovaný pro rok 2026 (16.12.2025)

Tweet



