Kůrovec na Šumavě výrazně ustoupil

Ve srovnání s nejhorším "kůrovcovým" rokem 1996 se snížilo napadení stromů kůrovcem v Národním parku Šumava na 13 procent. Ředitel správy Národního parku Ivan Žlábek informoval novináře, že ve většině lesních správ je podle něj kůrovec již v základním, tedy "normálním stavu".

Letos prvně bez kalamity

"Podle předběžných údajů letos těžba stromů napadených kůrovcem nepřekročí 30 000 metrů krychlových. Rok 2001 je tak prvním 'nekalamitním' rokem za deset let existence parku," uvedl Žlábek.

Kladnou roli sehrálo chladné a vlhké počasí v první polovině léta a mimo jiné také to, že kůrovec vyčerpal zdroje potravy v centrální části sousedního Národního parku Bavorský les. K výraznému obratu k lepšímu podle ředitele přispěly úspěšné asanační zásahy v posledních letech. Když má kůrovec prostřený stůl, nelze pracovat v "rukavičkách", musí se rychle jednat.

Méně než jeden

strom s"broukem"

Ve druhé zóně parku poklesl rozsah napadení kůrovcem na zhruba polovinu, tedy na 23 000 metrů krychlových, a v první zóně dokonce na méně než třetinu, to znamená asi na 1600 metrů krychlových.

"Horší stav je v okolí první zóny Trojmezí, kde byla v roce 1999 asanace napadených stromů znemožněna blokádou ekologických aktivistů, připomenul Žlábek. Lokalita Trojmezí se podle něj v důsledku blokády stala zdrojem kůrovce, který napadá sousední lesy.

"V letošním chladném létě se kůrovec méně šířil do vyšších poloh Trojmezí, napadl však druhou zónu v nižších polohách. Zde se počet napadených stromů oproti loňsku zvýšil na 173 procent," zdůraznil.

Asanace kůrovcem napadených stromů se letos uskutečnila pouze ve 31 ze 135 I. zón. Ze 49 I. zón, kde byly zásahy povoleny, v 18 z nich, což představuje téměř 224 hektarů, nebyly nutné, protože k napadení živých stromů nedošlo.

Zásahy byly letos rozptýleny na 1188 hektarech porostů což je asi 16 procent plochy lesa v I. zóně. Pro představu o intenzitě zásahů je to méně než jeden strom na hektar.

Celkově jsou zásahy ve zmiňované zóně asi šest až sedm krát nižší než v jejich počátku, v roce 1999.

Ekologové však i nadále odmítají kácení napadených stromů v prvních zónách.nz )

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info