Kužvart: ČR se může od unie učit jednat s ekologickými organizac

Kužvart: ČR se může od unie učit jednat s ekologickými organizacemi

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart včera v Bruselu podpořil návrh šestého akčního programu EU pro životní prostředí. Zdůraznil, že je založen na komunikaci s občanskou společností a nevládním sektorem a uvítal, že k diskusi o budoucnosti životního prostředí v EU byly přizvány i kandidátské země.

Po dopolední diskusi se zástupci nevládních ekologických organizací ministr zdůraznil, že pro EU jsou partnerem k jednání, což by mohlo inspirovat i ČR.

"Místo technokratické arogance je zde vidět, že se skutečně jedná s nevládními ekologickými organizacemi. Pro státy Evropské unie i pro EK jsou nevládní ekologické organizace partnerem, často jsou oponentem, ale nejsou nepřítelem. A tady se můžeme v mnohé přiučit," podotkl ministr.

Ocenil, že program vyzývá k větší odpovědnosti veřejnosti za stav životního prostředí a podíl na rozhodování, a dodal, že k témuž vyzýval i třetí sektor. "Tento text, byť je to jen návrh, by se měl stát povinnou četbou všech rozhodujících osob v České republice. Nemyslím tím jen politiky, myslím i manažery velkých podniků, bankéře a podobně," řekl ministr o návrhu a podotkl, že obsahuje tytéž priority, jaké razí nevládní sektor: ochrana biodiverzity, klimatu, přírodních zdrojů a problematika odpadů. "Tyto priority se shodují s prioritami České republiky," řekl Kužvart.

Ministr varoval i před užíváním geneticky modifikovaných organismů, podtrhl princip předběžné opatrnosti a ocenil striktní dikci české právní úpravy v této oblasti. "Pro mě osobně je otázka geneticky modifikovaných organismů o to palčivější po zkušenostech s BSE syndromem," řekl v narážce na to, že noční můru EU vyvolalo zkrmování živočišných mouček dobytkem.

Poukázal na to, že po zkušenostech s nemocí šílených krav začíná EU propagovat návrat k ekologičtějším zemědělským metodám, na což bere ohled i návrh programu. Zároveň varoval, že pro nadnárodní potravinářské monopoly jsou kandidátské země zkušebním hřištěm, pokud jde o možnou škodlivost geneticky modifikovaných organismů. Podle Kužvarta se zdá, že 25 českých podniků požádá o dočasnou výjimku z evropské směrnice o integrované prevenci a omezování znečištění.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info