Kvalitní les se se zvěří nevylučuje

Lesní správa Hluboká nad Vltavou patří pod působnost Oblastního inspektorátu Český Krumlov, státního podniku Lesy České republiky. Na jejím území se nacházejí dvě obory - Poněšická a Stará, které vzhledem k chovu zvěře vyžadují specifický způsob hospodaření.

Hluboká nad Vltavou - Ten podle slov zdejšího lesního správce Jana Zasadila spočívá ve snaze dokázat, že i při určitém početním stavu zvěře lze pěstovat kvalitní les přírodě blízkým způsobem, to znamená jeho přirozenou obnovou a podle charakteristiky místa i umělým zalesněním různými druhy dřevin.

"Trvalým záměrem Lesů ČR je opouštět takzvaný holosečný způsob hospodaření a nahradit jej podrostním způsobem, který je mnohem šetrnější jak z hlediska kvality a stability lesa, tak jeho obranyschopnosti proti škůdcům. Po těžbách dřeva tak nevznikají holiny, neboť na místech vytěžených stromů je už vzrostlý podrost," vysvětlil obecné zásady tohoto principu.

Při hospodaření v oborách k nim navíc přistupuje udržování stavu zvěře na určených počtech, které jsou dány zařazením obory do jakostní třídy.

"Limitujícím faktorem pro přirozenou obnovu lesa je totiž stav zvěře," zdůraznil Jan Zasadil. Z dalších předpokladů úspěšného hospodaření v oborách vzpomenul individuální či plošnou ochranu dřevin, zejména mladých stromků. Specifikem v oborách je zvyšování úživnosti honitby.

"Řečeno srozumitelně i laikům, jde o to, aby zvěř měla co žrát. To znamená, že kromě jiných druhů vysazujeme i plodící stromy, jako jsou kaštany, duby a podobně.

Když se na lesní správě Hluboká s metodou přirozené obnovy lesa začínalo, bylo v letech 1991-93 procento přirozené obnovy nulové. V roce 1994 už činilo dvě procenta, v roce 1999 13 procent a v loňském roce bylo z celkových 174 zalesněných hektarů vykázáno 103 hektarů přirozené obnovy," uvedl konkrétní výsledky za celou lesní správu.

V loňském roce bylo ve Staré oboře uloveno 310 kusů daňčí zvěře, mufloní 44, černé 285 kusů, v Poněšické oboře bylo uloveno 16 kusů jelení zvěře, 38 srnčí a 85 kusů černé zvěře.

"Cílovým stavem v chovu jelení zvěře v Poněšické oboře, která je pro tento chov uznána, je 120 kusů. Rád bych ještě zdůraznil, že náklady na tuto činnost, stejně jako na všechny ostatní, které Lesy ČR vykazují, nejsou dotovány, nýbrž hrazeny z vlastních prostředků," řekl závěrem Jan Zasadil.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info