Lesáky trápí vykrádači krmelců

Na péči myslivců je v těchto dnech odkázána lesní zvěř. Pracovníci Lesů České republiky na Plzeňsku proto zásobují pravidelně krmelce ve všech šesti honitbách, na kterých organizace sama hospodaří. Seno i sůl se ovšem z krmelců nezřídka ztrácejí.

"Máme šedesát devět vlastních honiteb. Šedesát tři z nich pronajímáme mysliveckým sdružením, zbývajících šest o celkové rozloze šest tisíc sedm set hektarů provozujeme ve vlastní režii," uvádí Karel Luňák, plzeňský oblastní inspektor Lesů České republiky. Tento státní podnik obhospodařuje na Plzeňsku v rámci pěti lesních správ osmdesát tři tisíc hektarů lesa, což představuje padesát devět procent všech zalesněných ploch na tomto území.

"Krmení zvěře v zimním období v našich šesti režijních honitbách přijde zhruba na dvě stě tisíc korun. Zásobování krmelců v pronajatých honitbách zabezpečují jejich uživatelé," říká inspektor.

Pracovníci Lesů České republiky otázku krmení nepodceňují, přestože stavy některých druhů lesní zvěře na Plzeňsku několikanásobně překračují normu. To má za následek škody především na mladých porostech, které například v roce 2000 dosáhly v rámci Oblastního inspektorátu Plzeň (OIP) až dvou milionů korun. Obzvláště hlavní původce těchto škod jelen sika je na některých územích mnohonásobně přemnožen.

"To je ale otázka regulace odlovem. Zvěř do lesa samozřejmě patří, její počty se ovšem musí regulovat v zájmu zdárného vývoje zdravého pestrodruhového lesa," míní Luňák.

Zvěř podle něj prožívá v současné době nejhorší období roku.

"Vše je zmrzlé a pokryté sněhem, takže obsah krmelců je pro ni většinou jediným zdrojem obživy," vysvětluje. Hlavní složky potravy pro zvěř v krmelcích tvoří především seno a obilí, nechybí však ani dužnaté krmivo jako řepa či mrkev. Důležitý je také příjem minerálů, který zajišťují solné lizy.

Výjimkou však prý bohužel nejsou případy, kdy lidé krmelce vykrádají.

"Skutečně se stává, že zmizí seno, někdy i kameny soli," potvrzuje plzeňský inspektor. Pachateli jsou podle něj pravděpodobně drobní chovatelé domácích zvířat.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info